Puntaroiva henkilöstöpaneeli on keusotelaisten uusi vaikuttamisen paikka
26.11.2024 16:01:49 EET | Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella (Keusote) henkilöstö hakee ratkaisuja talouden tasapainottamiseen uudessa puntaroivassa henkilöstöpaneelissa.

Puntaroiva henkilöstöpaneeli järjestetään Keusotessa yhteistyössä Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitran kanssa. Keusote ja Sitra ovat aiemmin järjestäneet kaksi puntaroivaa asukaspaneelia, joista on saatu paljon hyvää palautetta. Nyt kokeillaan, miten sama konsepti toimii henkilöstön kohdalla.
– Puntaroivassa henkilöstöpaneelissa Keusoten henkilöstö pääsee kertomaan omia näkemyksiään ja vaikuttamaan hyvinvointialueen päätöksentekoon. Osallistuminen lisää ymmärrystä päätettävien asioiden monimutkaisuudesta ja niiden laajoistakin vaikutuksista, kertoo henkilöstöjohtaja Monica Hostio Keusotelta.
Talouteen tasapainoa henkilöstön ehdotuksilla
Keusoten ensimmäisessä henkilöstöpaneelissa työntekijät eri palveluista pääsevät tapaamaan toisiaan ja etsimään ratkaisuja hyvinvointialueen talouden tasapainottamiseen.
Keväällä Keusoten yt-neuvotteluiden yhteydessä henkilöstöltä kerättiin kyselyllä ehdotuksia säästö- ja tuottavuustoimenpiteistä. Puntaroivassa henkilöstöpaneelissa osallistujat pääsevät vaikuttamaan siihen, mitä näistä säästötoimenpiteistä lähdetään viemään eteenpäin ja miten. Panelisteilla on myös mahdollisuus miettiä uusia säästötoimenpiteitä puntaroinnin aikana.
– Noin 40 panelistia tutustuu ensin säästöehdotuksiin erilaisten asiantuntijapuheenvuorojen ja yhteisen keskustelun avulla. Kolmen paneelikerran jälkeen meillä on henkilöstön laatima loppulausuma, joka luovutetaan Keusoten johdolle toimeenpanoa varten, Hostio kertoo.
Aiemmin järjestetyt asukaspaneelit saivat kiitosta erityisesti hyvästä ilmapiiristä ja motivoivista keskustelun ohjaajista. Tavoitteena on saada aikaan turvallinen keskusteluilmapiiri myös henkilöstöpaneelissa.
– Keusotessa on yli 4 000 eri alojen ammattilaista ja vähintään yhtä paljon hyviä näkemyksiä sille, miten saamme hyvinvointialueen taloutta tasapainotettua. Onkin tärkeää, että meillä on nyt näille näkemyksille ja niiden eteenpäin viemiseksi oma foorumi, kiteyttää Hostio.
Puntaroiva henkilöstöpaneeli järjestetään Keusotessa yhteistyössä Suomen itsenäisyyden juhlarahaston Sitran kanssa kokeiluna. Kokeilu on osa Sitran Uudet vaikuttamisen tavat -hanketta. Hankkeella on ollut ensisijaisesti tarkoitus mahdollistaa asukkaiden osallistuminen päätöksenteon valmisteluun uudella tavalla. Henkilöstöpaneeli on jatkokehittelyä asukaspaneeleista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tero Seitsonen
johtava asiantuntija
Hyvinvointi, terveys ja asiakkuudet
p. 050 497 2554
tero.seitsonen@keusote.fi
Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Keusote aloittaa yhteistoimintaneuvottelut osana tuottavuus- ja taloudellisuusohjelmaa19.3.2026 13:28:49 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) yhteistoimintaneuvottelut käynnistyvät 25.3.2026. Yhteistoimintaneuvottelujen tavoitteena on löytää kestäviä ratkaisuja hyvinvointialueen toiminnan ja henkilöstörakenteen kehittämiseen.
Aluehallituksen päätöksiä: yhteistoimintaneuvottelut käynnistyvät, tila- ja tukipalvelujohtajaksi on valittu Antti Nikkanen17.3.2026 17:45:21 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen aluehallitus päätti 17.3. käynnistää yhteistoimintaneuvottelut osana tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman toimeenpanoa. Neuvotteluilla tavoitellaan säästöjä vuosille 2026 ja 2027. Päätös on osa laajempaa säästökokonaisuutta, tuottavuus- ja taloudellisuusohjelmaa, jolla hyvinvointialue varmistaa taloutensa tasapainon ja vastaa valtion asettamiin alijäämän kattamisvelvoitteisiin.
Keski-Uudenmaan aluevaltuusto päätti kahden kiinteistöosakeyhtiön perustamisesta13.3.2026 15:46:49 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti perustaa yhdessä Tuusulan kunnan kanssa Keskinäinen kiinteistöosakeyhtiö Rykmentin puistotie 7:n sekä Keskinäinen kiinteistöosakeyhtiö Varuskunnanaukion pysäköintilaitoksen. Päätös liittyy Tuusulan Rykmentinpuistoon rakennettavaan sote-keskukseen ja sen yhteydessä toteutettavaan pysäköintiratkaisuun.
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue tasapainottaa talouttaan vuoteen 202713.3.2026 08:20:01 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) esittää 17.3. aluehallitukselle, että se käynnistää yhteistoimintaneuvottelut osana tuottavuus- ja taloudellisuusohjelmaa. Neuvotteluilla tavoitellaan säästöjä vuosille 2026 ja 2027. Toimenpiteet ovat välttämättömiä valtion edellyttämän alijäämän kattamiseksi ja talouden tasapainottamiseksi.
Aluehallitus päätti lomautusten pituudeksi 10 vuorokautta4.3.2026 10:16:10 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluehallitus päätti äänestyksessä henkilöstön lomautusten pituudeksi 10 vuorokautta. Lomautukset ajoittuvat ajalle 1.6.–31.12.2026 eivätkä koske ympärivuorokautista toimintaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme