Puntaroiva henkilöstöpaneeli on keusotelaisten uusi vaikuttamisen paikka
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella (Keusote) henkilöstö hakee ratkaisuja talouden tasapainottamiseen uudessa puntaroivassa henkilöstöpaneelissa.
![Kuvituskuva](/data/images/public/69819221/70709260/75622e27-b4b0-4c46-a398-ab7c456e03f7-w_720.jpg)
Puntaroiva henkilöstöpaneeli järjestetään Keusotessa yhteistyössä Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitran kanssa. Keusote ja Sitra ovat aiemmin järjestäneet kaksi puntaroivaa asukaspaneelia, joista on saatu paljon hyvää palautetta. Nyt kokeillaan, miten sama konsepti toimii henkilöstön kohdalla.
– Puntaroivassa henkilöstöpaneelissa Keusoten henkilöstö pääsee kertomaan omia näkemyksiään ja vaikuttamaan hyvinvointialueen päätöksentekoon. Osallistuminen lisää ymmärrystä päätettävien asioiden monimutkaisuudesta ja niiden laajoistakin vaikutuksista, kertoo henkilöstöjohtaja Monica Hostio Keusotelta.
Talouteen tasapainoa henkilöstön ehdotuksilla
Keusoten ensimmäisessä henkilöstöpaneelissa työntekijät eri palveluista pääsevät tapaamaan toisiaan ja etsimään ratkaisuja hyvinvointialueen talouden tasapainottamiseen.
Keväällä Keusoten yt-neuvotteluiden yhteydessä henkilöstöltä kerättiin kyselyllä ehdotuksia säästö- ja tuottavuustoimenpiteistä. Puntaroivassa henkilöstöpaneelissa osallistujat pääsevät vaikuttamaan siihen, mitä näistä säästötoimenpiteistä lähdetään viemään eteenpäin ja miten. Panelisteilla on myös mahdollisuus miettiä uusia säästötoimenpiteitä puntaroinnin aikana.
– Noin 40 panelistia tutustuu ensin säästöehdotuksiin erilaisten asiantuntijapuheenvuorojen ja yhteisen keskustelun avulla. Kolmen paneelikerran jälkeen meillä on henkilöstön laatima loppulausuma, joka luovutetaan Keusoten johdolle toimeenpanoa varten, Hostio kertoo.
Aiemmin järjestetyt asukaspaneelit saivat kiitosta erityisesti hyvästä ilmapiiristä ja motivoivista keskustelun ohjaajista. Tavoitteena on saada aikaan turvallinen keskusteluilmapiiri myös henkilöstöpaneelissa.
– Keusotessa on yli 4 000 eri alojen ammattilaista ja vähintään yhtä paljon hyviä näkemyksiä sille, miten saamme hyvinvointialueen taloutta tasapainotettua. Onkin tärkeää, että meillä on nyt näille näkemyksille ja niiden eteenpäin viemiseksi oma foorumi, kiteyttää Hostio.
Puntaroiva henkilöstöpaneeli järjestetään Keusotessa yhteistyössä Suomen itsenäisyyden juhlarahaston Sitran kanssa kokeiluna. Kokeilu on osa Sitran Uudet vaikuttamisen tavat -hanketta. Hankkeella on ollut ensisijaisesti tarkoitus mahdollistaa asukkaiden osallistuminen päätöksenteon valmisteluun uudella tavalla. Henkilöstöpaneeli on jatkokehittelyä asukaspaneeleista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tero Seitsonen
johtava asiantuntija
Hyvinvointi, terveys ja asiakkuudet
p. 050 497 2554
tero.seitsonen@keusote.fi
Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Keusoten kuntoutuspalveluissa asiointi muuttuu: Käyttöön digiajanvaraus ja fysioterapian suora puhelinasiointi9.1.2025 08:14:03 EET | Tiedote
Asiointi Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) kuntoutuspalveluissa muuttuu tiistaina 14.1.2025, kun aikuisten fysioterapiaan avataan oma puhelinasiointi ja kuntoutuksen digiajanvarauksen mahdollisuuksia laajennetaan.
Keusoten kiirevastaanotolle Hyvinkäällä ilmoittaudutaan 2.1. alkaen H-sairaalan 1. kerroksessa30.12.2024 12:58:20 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) kiirevastaanoton ilmoittautumispiste Hyvinkäällä siirtyy 2.1.2025 H-sairaalan 1. kerrokseen (Sairaalankatu 1, Hyvinkää, sisäänkäynti ovesta H1).
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue: Hyvinkään sairaalan pitkän aikavälin toiminta- ja tilasuunnitelma etenee19.12.2024 11:59:46 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluehallitus päätti hyväksyä kuntoutuskeskuksen suunnitteluprosessin edistämisen osana Hyvinkään sairaalan pitkän aikavälin talous- ja toimintasuunnitelmaa. Suunnittelun tavoitteena on parantaa nykyisiä tilaratkaisuja sekä vastata kuntoutuspalvelujen muuttuvaan tarpeeseen.
Keusoten siirtoviivehoitopäivät ovat vähentyneet merkittävästi vuonna 202419.12.2024 09:42:16 EET | Tiedote
Siirtoviiveen vähentämisellä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) on saavuttanut edellisvuoteen verrattuna noin 1,5 miljoonan euron säästöt. Siirtoviivehoitopäivillä tarkoitetaan ajanjaksoa, kun potilas joutuu odottamaan jatkohoitopaikkaa sairaalan osastolla.
Aluevaltuusto hyväksyi hyvinvointialueen asiakasmaksukorotukset ja talousarvion vuodelle 202513.12.2024 14:07:34 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen aluevaltuusto on hyväksynyt esityksen hyvinvointialueen asiakasmaksujen korotuksista kokouksessaan 12.12.24.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme