Nuorten huumekuolemat lähes kaksinkertaistuivat vuonna 2023
Huumeisiin kuolleita oli viime vuonna ennätyksellisen paljon. Huumausainekuolemia oli kaikkiaan 310, eli 60 enemmän kuin vuonna 2022. Tiedot selviävät torstaina julkaistusta Tilastokeskuksen kuolemansyytilastosta.
Eniten huumekuolemia oli 15–24-vuotiaiden ikäryhmässä. Tässä ikäryhmässä kuolleiden määrä myös kasvoi eniten.
”Viime vuonna huumeisiin kuoli kaikkiaan 91 alle 25-vuotiasta nuorta. Tämä on enemmän kuin koskaan aiemmin vuodesta 2006 alkavan mittaushistorian aikana”, Tilastokeskuksen aktuaari Kati Taskinen sanoo.
Nuorten huumekuolemien määrä kasvoi 40:llä edellisvuodesta. Kymmenen vuoden takaiseen verrattuna kuolemia oli nyt yli 60 enemmän.
”Vuonna 2023 joka neljäs 15–24-vuotiaana kuollut menehtyi huumeisiin”, Taskinen kertoo.
Viime vuonna huumausaineisiin kuolleista yli 80 prosenttia oli miehiä.
”Myös huumekuolemien määrän kasvu johtui kokonaan miehistä. Huumeisiin kuolleiden miesten määrä kasvoi 61:llä edellisvuodesta.”
Valtaosa huumekuolemista aiheutui tapaturmaisista myrkytyksistä. Tapaturmaisiin yliannostuksiin menehtyi 191 henkilöä, mikä on 40 enemmän kuin edellisenä vuonna.
Myös huumeiden pitkäaikaiseen käyttöön tai huumeriippuvuuteen liittyvät kuolemat lisääntyivät. Viime vuonna huumeriippuvuuteen liittyviä kuolemia oli kaikkiaan 66, mikä on 16 enemmän kuin vuonna 2022 ja lähes kolminkertaisesti kymmenen vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna.
Tilastokeskus käyttää huumausainekuolemien määrittelyssä Euroopan unionin huumeviraston EUDA:n määritelmää.
Myös alkoholista aiheutuneet kuolemat lisääntyivät
Alkoholiperäisiin tauteihin ja tapaturmaiseen alkoholimyrkytykseen menehtyi viime vuonna yhteensä 1 727 henkeä, eli 63 enemmän kuin vuonna 2022. Ikävakioitu alkoholikuolleisuus kasvoi 1,8 prosenttia edellisvuodesta.
Naisten ikävakioitu kuolleisuus alkoholiperäisiin tauteihin ja alkoholimyrkytykseen kasvoi yli viisi prosenttia edellisvuodesta, kun taas miehillä kasvua oli alle prosentti.
”Miesten ja naisten ero alkoholikuolleisuudessa on kaventunut, mutta miehillä kuolleisuus on yhä selvästi suurempaa kuin naisilla. Viime vuonna miesten ikävakioitu kuolleisuus alkoholiin oli kolminkertainen naisiin verrattuna”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Airi Pajunen kertoo.
Vuonna 2023 alkoholiperäisiin syihin kuoli ensimmäistä kertaa enemmän 65 vuotta täyttäneitä kuin työikäisiä. 2000-luvun alussa yli 65-vuotiaiden osuus kaikista alkoholisyihin kuolleista oli vain 15 prosenttia.
Päihteillä osuutensa myös tapaturmakuolemissa
Päihteet oli viime vuonna mainittu kuolintodistuksessa myötävaikuttavaksi tekijäksi 268 tapaturmaisessa kuolemassa.
Päihtymyksellä oli osuutta kuolemaan varsinkin hukkumistapauksissa ja saunan kuumuuteen kuolleilla. Näistä tapauksista 40 prosentissa päihtymys myötävaikutti kuolemaan.
Tukehtuneista, tulipaloissa kuolleista ja kylmyyteen menehtyneistä useammalla kuin joka kolmannella päihtymys on mainittu myötävaikuttavana tekijänä.
”Päihteiden osallisuus tapaturmakuolemiin näyttää vähentyneen viimeisen 15 vuoden aikana. Viime vuonna päihteet olivat vaikuttamassa joka kymmenenteen tapaturmaiseen kuolemaan”, Taskinen toteaa.
Verenkiertoelinten sairaudet ja kasvaimet yhä yleisimmät kuolinsyyt
Eniten suomalaisia kuolee yhä verenkiertoelinten sairauksiin. Verenkiertoelinten sairaus oli viime vuonna perussyynä lähes joka kolmannessa kuolemassa. Pitkään jatkunut aleneva trendi tämän sairausryhmän kuolleisuudessa jatkui: ikävakioitu kuolleisuus pieneni nyt 2,1 prosenttia edellisvuodesta.
”Kuolleisuus esimerkiksi sepelvaltimotautiin on vähentynyt 2000-luvulla merkittävästi. Se näkyy myös kuolleiden määrässä, vaikka väestörakenne on vanhentunut. Kun vielä vuonna 2000 sepelvaltimotautiin kuolleita oli lähes 13 000, viime vuonna tautiin kuoli enää noin 8 500 henkilöä”, Pajunen sanoo.
Toiseksi eniten suomalaisia kuoli kasvaimiin. Kasvainkuolleisuudessa oli lievää nousua edellisvuoteen verrattuna.
Kolmanneksi yleisimpänä kuolemansyyryhmänä olivat muistisairaudet. Dementia ja Alzheimerin tauti aiheuttivat vuonna 2023 lähes joka viidennen kuoleman.
”Muistisairauksien aiheuttamien kuolemien määrä ehti olla kasvussa parinkymmenen vuoden ajan. Nyt kasvu näyttää kuitenkin ainakin hetkellisesti pysähtyneen. Ikävakioitu kuolleisuus muistisairauksiin pieneni viime vuonna yli kaksi prosenttia edeltävästä vuodesta”, Pajunen sanoo.
Koronavirustautiin menehtyi viime vuonna yli 2 200 henkilöä. Koronaan kuolleiden määrä lähes puolittui vuoteen 2022 verrattuna.
Koronarokotteen haittavaikutuksiin ei kuollut kuolemansyytilaston mukaan yhtään ihmistä vuonna 2023.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Airi PajunenYliaktuaari
Puh:029 551 3605airi.pajunen@stat.fiKati TaskinenAktuaari
Puh:029 551 3648kati.taskinen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Avoimia työpaikkoja tarjolla aiempaa vähemmän19.2.2025 08:02:50 EET | Tiedote
Avoimien työpaikkojen määrä laski loppuvuonna 2024. Joulukuun alussa paikkoja oli tarjolla 33 000, kun vuotta aiemmin määrä oli 42 000.
Peruskoulujen määrä jatkaa laskuaan: Vuonna 2024 mentiin jo alle 2000:n14.2.2025 08:03:12 EET | Tiedote
Peruskouluja oli vuoden 2024 lopussa toiminnassa 1 974, kun niitä vuotta aiemmin oli 2 014 ja kymmenen vuotta aiemmin vielä 2 498. Määrä on siis laskenut kymmenessä vuodessa 21 %.
Tammikuussa pantiin vireille eniten konkursseja sitten syksyn 199713.2.2025 08:02:28 EET | Tiedote
Tammikuussa 2025 pantiin vireille 381 konkurssia, mikä on 83 enemmän kuin vuotta aiemmin. Kuukausitasolla näin paljon konkursseja on ollut viimeksi vuoden 1997 lokakuussa.
Palveluiden vienti Yhdysvaltoihin kasvoi loppuvuonna lähes miljardilla12.2.2025 08:01:30 EET | Tiedote
Tavaroiden ja palveluiden viennin arvo kasvoi vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä 0,5 miljardia euroa eli prosentin edellisvuoden vastaavaan neljännekseen verrattuna. Tavaroiden viennin arvo väheni 5 %, 20,6 miljardiin euroon, kun taas palveluiden viennin arvo kasvoi 18 %. Palveluviennin arvo oli 10,4 miljardia euroa.
Työllisyys laskee, mutta johtajien määrä on kasvanut roimasti kahdessa vuodessa11.2.2025 07:51:16 EET | Tiedote
Työllisten määrä on viimeisten kahden vuoden aikana laskenut. Erityisesti työt ovat vähentyneet asiantuntijoilla ja erityisasiantuntijoilla. Johtajien luokassa työllisten määrä on kuitenkin kasvanut jopa yli 50 prosentilla eli 33 000:lla vuoden 2022 loppuun verrattuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme