SAK, Akava ja STTK: Bakun ilmastokokous iso pettymys työntekijöille

Bakun ilmastokokous on kokonaisuutena pettymys työntekijöille.
- Saavutettu sopimus on täysin riittämätön vastaamaan ilmastokriisin kiireellisiin investointitarpeisiin. Ilmastorahoitussopimus on vaatimaton eikä ilmastonmuutoksen hillintään liittyvissä päätöksissä edetty. Oikeudenmukaisen siirtymäohjelman täytäntöönpano jäi vaille päätöstekstiä, mikä on suuri pettymys ilmastokriisien etulinjassa oleville työntekijöille ja yhteisöille. Myös ihmisoikeuksien huomioiminen ilmastotoimissa jäi keskusteluissa täysin taka-alalle, SAK, Akava ja STTK pahoittelevat.
Ilmastorahoitus on pettymys erityisesti kehitysmaille, sillä teollisuusmaat lupaavat toteuttaa 300 miljardin dollarin rahoituksen vuoteen 2035 mennessä käyttämällä useita eri rahoituslähteitä, kuten kehityspankkien lainoja ja yksityistä rahoitusta.
- Vahvan sitoutumisen puute julkiseen, avustuksiin perustuvaan rahoitukseen pahentaa ilmastokriisiä. Se jättää erityisesti haavoittuvassa asemassa olevat maat suureen vaaraan niiden velkaongelmien syvetessä. 300 miljoonaa dollaria on myös kaukana siitä vuosittaisesta vähimmäismäärästä, joka tarvittaisiin kehitysmaiden ilmastotarpeiden täyttämiseen.
SAK, Akava ja STTK hämmästelevät, että vaikka työntekijät ovat ilmastotoimien toteuttamisen ytimessä, silti heidät suljettiin neuvotteluissa jälleen kerran prosessin ulkopuolelle.
- Erityisesti saarivaltioissa ja hauraissa maissa ihmiset kohtaavat ilmastonmuutoksen tuhoisat vaikutukset jo nyt. Tarvitaan nopeita poliittisia päätöksiä, joilla varmistetaan oikeudenmukainen ja reilu siirtymä kestävään yhteiskuntaan kaikille.
Turvaa ja luottamusta vihreään siirtymään tarvitaan myös teollisuusmaissa.
- Tehokkaat ilmastotoimet eivät toteudu reilusti, jos työntekijät jäävät vaille lupausta laadukkaista työpaikoista ja siirtymän aikaisesta turvasta. Ensi vuoden ilmastokokouksessa Brasilian Belemissä oikeudenmukaisesta siirtymäohjelmasta on saatava päätös, joka edistää työntekijöiden oikeuksien toteutumista ilmastotoimissa ja tunnistaa työntekijöiden keskeisen roolin vihreän siirtymän onnistumiseksi.
YK:n ilmastokokous COP29 järjestettiin Azerbaidzanin Bakussa 11. - 22. marraskuuta. SAK:n johtava asiantuntija Pia Björkbacka osallistui Suomen viralliseen delegaation palkansaajien yhteisenä edustajana.
Lisätietoja:
Pia Björkbacka, SAK:n johtava asiantuntija, ilmasto ja kestävä kehitys, puhelin 050 464 5342
Piia Rekilä, Akavan yhteiskunta-asioiden päällikkö, puhelin 044 300 9484
Jaakko Haikonen, STTK:n ilmasto- ja energiasioista vastaava asiantuntija, puhelin 040 027 3385
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko Haikonenasiantuntija, ilmasto- ja energiapolitiikka
Puh:0400 273 385jaakko.haikonen@sttk.fiTietoja julkaisijasta
STTK on poliittisesti sitoutumaton ja moniarvoinen koulutettujen ammattilaisten keskusjärjestö, johon kuuluu 13 jäsenliittoa ja yli 400 000 jäsentä.
Olemme työssämme vastuullisia, oikeudenmukaisia ja rohkeita. Visiomme on hyvinvoiva ja menestyvä työntekijä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta STTK ry.
STTK Naisten palkkapäivänä: Palkka-avoimuusdirektiivi paljastaa Suomen todellisen tasa-arvotahdon31.10.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Naisten palkkapäivää vietetään tänä vuonna sunnuntaina 2. marraskuuta. Se tarkoittaa, että naiset tekevät töitä lähes kaksi kuukautta ilman palkkaa, jos heidän vuosiansionsa suhteutetaan miesten keskiansioihin.
Irtisanomisen helpottamiselle ei ole perusteita23.10.2025 14:17:57 EEST | Tiedote
Irtisanomisen helpottaminen heikentäisi työntekijän asemaa entisestään ja lisäisi työelämän ennakoimattomuutta.
Kansallinen velkajarru on virhe14.10.2025 15:19:39 EEST | Tiedote
Tänään solmittu parlamentaarinen sopimus kansallisesta velkajarrusta edellyttää alentamaan julkista velkasuhdetta 0,75 prosenttiyksikköä vuosittain. STTK:n mielestä velkajarru on virhe ja haitallinen talouskasvun kannalta.
STTK:n hallitus: Kustannusten hillintä hyvinvointialueilla ohittanut kansalaisten palveluiden tarpeet14.10.2025 09:07:35 EEST | Tiedote
Sote-uudistuksen perimmäinen tarkoitus oli luoda laadukkaat ja tasa-arvoiset sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut koko maahan, kaventaa kansalaisten välisiä terveyseroja, vahvistaa palveluiden saatavuutta erityisesti väestön ikääntymisen ja kuntien haasteiden keskellä ja hillitä kustannusten kasvua.
Turkulainen Merja Forsman on STTK:n Vuoden luottamusmies7.10.2025 14:30:00 EEST | Tiedote
STTK:n Vuoden luottamusmieheksi on valittu Merja Forsman. Hän työskentelee Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymässä ja on Kirkon alojen jäsen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme