STTK tarjoaa tuhannelle jäsenelleen tekoälykoulutusta: Työntekijöiden tekoälylukutaito avaintekijä tuottavuuden kasvattamisessa
28.11.2024 09:46:44 EET | STTK ry. | Tiedote

STTK:n tarjoaa jäsenliittojensa jäsenille tekoälykoulutusta yhteistyössä Google.org AI Opportunity Fundin kanssa. Tavoite on parantaa työntekijöiden valmiuksia ja ymmärrystä tekoälystä, jotta he voivat hyödyntää sitä työssään. STTK toivoo koulutukseen mahdollisimman laajaa joukkoa eri elämänalueilta, työpaikoilta ja taustoista.
Tekoälyn nopea kehitys luo suuria mahdollisuuksia työn, työprosessien ja tuottavuuden kehittämiseen. Täyden potentiaalin saavuttaminen edellyttää tekoälyn nykyistä monipuolisempaa hyödyntämistä eri tehtävissä.
- Generatiivinen tekoäly on jo nyt muuttanut vauhdilla työn osaamisvaatimuksia toimihenkilö- ja asiantuntijatyössä. Laajan tuottavuushyödyn saavuttamiseksi tarvitsemme erityisesti työikäisten aikuisten lisä- ja uudelleenkoulutusta, STTK:n puheenjohtaja Antti Palola korostaa.
Generatiivisella tekoälyllä tarkoitetaan tekoälyn osa-aluetta, jolla luodaan uusia sisältöjä, kuten kuvia, tekstiä, ääntä ja videoita simuloimalla luovaa inhimillistä ajattelua ja joka perustuu syvälliseen oppimiseen ja syväverkkoihin.
Tuoreen Etlan tutkimuksen mukaan vain 11 prosenttia käyttää tekoälyä työssään säännöllisesti. Vain noin kolmannes on saanut työnantajaltaan generatiivisen tekoälyn käyttöön liittyvää koulutusta.
- Työntekijöiden osaaminen on avaintekijä siinä, miten tekoälypohjaisia työkaluja kyetään ottamaan käyttöön, hyödyntämään täysillä ja myös kehittämään. Käytön laajentaminen edellyttää työntekijälähtöisiä innovaatioita, mikä haastaa työpaikkojen oppimisen kulttuuria. Tekoälytyökalujen on oltava yhdenvertaisesti koko henkilöstön saatavilla. Työpaikoilla tulee myös kannustaa kokeiluihin ja yhdessä oppimiseen, Palola korostaa.
STTK koulutusyhteistyöhön Google.org AI Opportunity Fundin kanssa
STTK ja sen jäsenliitot kouluttavat tuhat jäsentä tekoälyn perusteisiin vuosina 2025 - 2026. Ensimmäiset koulutukset käynnistyvät ensi keväänä.
Tavoite on vahvistaa tekoälyosaamista jäsenkunnassa laajasti. Koulutuksen rahoittaa Center for Public Impact ja se toteutetaan Google.org AI Opportunity Fundin tuella. Yhteistyö on osa suurempaa 15 miljoonan euron rahoitushanketta, jolla koulutetaan noin 20 000 henkilöä 24 EU-maassa.
- Yhteistyö on hieno mahdollisuus tukea osaamista STTK-laisissa ammattiryhmissä. Kiinnostus ja tarve tekoälyosaamisen kehittämiseen on ollut suurta. Työikäisten mahdollisuudet osaamisensa päivittämiseen ovat kaventuneet viime vuosina rajusti. Työnantajan tarjoamaan koulutukseen pääsee yhä harvempi ja aikuiskoulutustuen poiston myötä mahdollisuudet omaehtoiseen koulutukseen heikentyivät. Työolobarometrin mukaan vain 40 prosenttia työntekijöistä on päässyt työnantajan tarjoamaan koulutukseen. Osuus on matalampi kuin koskaan koko 2000-luvulla, Palola toteaa.
STTK:n tavoitteet tekoälyosaamisen kehittämiseksi:
1. Tekoälyratkaisuja kehittävien ja hyödyntävien työnantajien on luotava tietoturvallinen ympäristö tekoälyn käyttöön ja huolehdittava henkilöstönsä riittävästä tekoälylukutaidosta.
2. Työnantajan on varmistettava, että tekoälyä käytetään työpaikalla eettisesti ja vastuullisesti.
3. Kaikilla työntekijöillä on oltava yhdenvertaiset mahdollisuudet tekoälytyökalujen käyttöön, koulutukseen ja ohjaukseen.
4. Tekoälyosaaminen sisällytetään osaksi kaikkea tutkintoon johtavaa koulutusta.
5. Aikuisille suunnattua ja julkisesti rahoitettua tekoälyosaamista vahvistavaa koulutustarjontaa lisätään. Tekoälysovellusten käyttö arkipäiväistyy nopeasti. On koko yhteiskunnan etu, että tekoälysovelluksia osataan käyttää tietoturvallisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Palolapuheenjohtaja
Puh:040 509 6030antti.palola@sttk.fiTietoja julkaisijasta
STTK on poliittisesti sitoutumaton ja moniarvoinen koulutettujen ammattilaisten keskusjärjestö, johon kuuluu 13 jäsenliittoa ja yli 400 000 jäsentä.
Olemme työssämme vastuullisia, oikeudenmukaisia ja rohkeita. Visiomme on hyvinvoiva ja menestyvä työntekijä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta STTK ry.
Ennusteet kävivät toteen: nuorten epävarmuus työelämään siirtymisessä jyrkässä kasvussa11.3.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Tänään julkaistu Nuorisobarometri vahvistaa nuorisojärjestöjen pitkään esittämät huolenaiheet: nuorten kokema epävarmuus ja turvattomuus ovat lisääntyneet voimakkaasti. 70 prosenttia nuorista kokee paineita työelämään siirtymisestä, ja yli puolet pelkää jäävänsä ilman koulutuspaikkaa. Kehityksen suunta on hälyttävä.
STTK kansainvälisen naistenpäivän aattona: Nollatoleranssi seksuaaliselle häirinnälle työelämässä, uhrille parempi oikeusturva6.3.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Seksuaalinen häirintä ei ole kadonnut työelämästä. Kenen vastuulla häirintävapaa työelämä lopulta on? STTK järjestää tänään 6.3. ennakkoon perinteisen naisten päivän keskustelutilaisuuden, jossa pureudutaan työelämässä tapahtuvaan seksuaaliseen häirintään ilmiönä ja keinoihin sen kitkemiseksi.
STTK: Palkansaaja ansaitsee toimitusjohtajan päiväpalkan 42 työpäivässä3.3.2026 06:30:00 EET | Tiedote
Pörssiyhtiöiden toimitusjohtajien ja palkansaajien palkkakehitys kulkee eri tahtiin. STTK:n tuore laskelma kertoo, että palkansaajalta kuluu keskimäärin 42 työpäivää ansaitakseen saman verran kuin toimitusjohtaja ansaitsee yhdessä päivässä.
STTK: YT-asiamiehen toimiston lakkauttaminen ei tuo säästöjä2.3.2026 13:49:24 EET | Tiedote
Yhteistoiminta-asiamiehen toimiston lakkauttamista koskeva mietintö lähtee tänään lausunnolle. Lakiesitys liittyy hallituksen puoliväliriihessä päättämiin valtionhallinnon 130 miljoonan euron lisäsäästöihin. Palkansaajakeskusjärjestöt SAK, Akava ja STTK jättivät lakiesityksestä yhteisen eriävän mielipiteen. ─ Toimiston lakkauttamisella ei oikeasti saavuteta säästöjä, koska yhteistoimintaan liittyvät valvontatehtävät todennäköisesti siirtyvät vain toisiin virastoihin: yhteistoiminta-asiat Lupa- ja valvontavirastolle ja henkilöstörahastoasiat Patentti- ja rekisterihallitukselle, STTK:n johtaja Minna Ahtiainen sanoo. ─ Kustannusarvioissa on epävarmuutta erityisesti siirtymävaiheeseen liittyvien kustannusten osalta, kuten henkilöstön määrän, perehdytykseen ja tietojärjestelmiin liittyen. Lisäksi henkilöstörahastojen valvonnan osalta lisääntyvät kustannukset siirretään työntekijöiden henkilöstörahastojen maksettavaksi. Yhteistoiminta-asiamies on työ- ja elinkeinoministeriön yhteydessä toimi
STTK julkaisi kärkitavoitteensa vuoden 2027 eduskuntavaaleihin: Sopimusyhteiskunta on palautettava, työelämän tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta parannettava2.3.2026 06:00:00 EET | Tiedote
STTK on julkaissut kevään 2027 eduskuntavaaleihin liittyvät kärkitavoitteensa. ─ Haluamme palauttaa sopimusyhteiskunnan toimintaedellytykset, joita kuluvalla hallituskaudella on horjutettu. Tulevassa hallitusohjelmassa on sitouduttava aitoon kolmikantaiseen valmistelutyöhön työelämän ja sosiaaliturvan kehittämisessä. Se tarkoittaa, että kolmikantaisen valmistelun on perustuttava neuvotteluun ja valmistelulle on varattava riittävästi aikaa ja resursseja, puheenjohtaja Else-Mai Kirvesniemi sanoo. STTK:n mielestä seuraavan hallituksen on lisättävä konkreettisesti työelämän tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta. Käytännössä se merkitsee osan tämän hallituksen tekemien lainsäädäntömuutosten perumista tai muuttamista. ─ Naisvaltaisten alojen ja nuorten työntekijöiden asemaa työmarkkinoilla on häikäilemättömästi heikennetty useilla lainsäädäntömuutoksilla. Näiden ryhmien oikeuksia ja suojaa on seuraavan hallituksen parannettava. Parhaillaan eduskunnan käsittelyssä olevaa esitystä määräaikaisten työ
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme