Gummerus

Respektiä-kirjasta uusintapainos – ”Haluamme taata, että suomalaislukijat voivat muodostaa kokonaisesta kirjasta oman näkemyksensä”

Jaa

Gummerus ottaa uusintapainoksen kirjasta Respektiä – Seksikirja pojille. Ruotsalainen kirjailija ja seksuaalikasvattaja Inti Chavez Perez neuvoo opaskirjassa lukijoita flirttailun, suutelun, hyväilyn ja seksin harrastamisen alkuun. Kirjan tärkeimmäksi teemaksi nousee kunnioitus niin omia kuin toistenkin tunteita ja rajoja kohtaan. Gummeruksen tietokirjallisuuden kustantajan Johanna Laitisen mukaan kirja jakaa tietoa, jota voi olla vaikea muualta saada.

Viime päivinä suomalaismediassa otsikoihin noussut, viisi vuotta sitten ilmestynyt Respektiä on suorasukainen, avarakatseinen ja humaani opas kaikille nuorille.

-  Uudella painoksella haluamme taata, että kirja ja sen sisältämä tieto on saatavilla, ja samalla pitää huolen siitä, että suomalaiset lukijat voivat itse muodostaa kokonaisesta kirjasta oman näkemyksensä. Näin me kaikki pääsemme nauttimaan korvaamattoman arvokkaista asioista: sananvapaudesta, tiedon vapaudesta, lukemisen vapaudesta ja mielipiteen vapaudesta, sanoo Gummeruksen tietokirjallisuuden kustantaja Johanna Laitinen

Ruotsalaiskirjailija Inti Chavez Perez kertoo saaneensa viime päivinä kuulla vanhemmilta, kirjastonhoitajilta ja opettajilta, miten paljon he pitävät kirjasta. 

-  Tällaisen tuen saaminen lämmittää. Seuraavaksi toivon, että Respektiä päätyy entistä useampien nuorten käsiin. He ovat törmänneet kirjaan sosiaalisessa mediassa ja haluavat muodostaa oman mielipiteensä. Luulen, että osa järkyttyy kirjasta, mutta ei sen kielenkäytön vuoksi vaan siksi, että se ottaa nuoret lukijat tosissaan, Chavez Perez sanoo.

Inti Chavez Perez on ruotsalainen ammattikirjoittaja ja seksivalistaja. Hän jätti uransa journalistina voidakseen keskittyä täysipäiväisesti tasa-arvoon, seksiin ja seksuaalisuuteen liittyviin kysymyksiin. Chavez Perez on suunnannut laajoja luentosarjojaan teini-ikäisille, mutta myös lääketieteen ja kasvatusalan edustajille. Chavez Perez on asiantuntija kysymyksissä, jotka koskevat poikien kohtaamaa seksuaalista väkivaltaa tai kunniaväkivaltaa. 

Inti Chavez Perez: RespektiäSeksikirja pojille (Gummerus)
alkuteos Respekt – en sexbok för killar
suomentanut Juha Hurme
239 sivua
myös ääni- ja e-kirjana, lukija: Aarne Lindén

Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Kylmäävä tositarina seksikultin sisäpiiristä ja yhä toimivan tantrakoulun pimeistä puolista3.7.2025 11:33:29 EEST | Tiedote

Beatrice Karinsdotterin omakohtainen esikoisteos Eksyneiden sielujen lahko (Gummerus) pureutuu syvällisesti siihen, miten tavallinen ruotsalaisnainen päätyi tantralahkon sisäpiiriin – ja kuinka lopulta irtautui siitä. Trillerin lailla otteessaan pitävä teos kuvaa taitavasti manipuloinnin ja henkisen väkivallan psykologisia mekanismeja, ja käsittelee laajemmin traumoja, niistä toipumista, ja nyky-yhteiskunnan pari- ja seksisuhdenormeja. Kirjassa käsiteltävä The New Tantra -liike jatkaa edelleen toimintaansa maailmanlaajuisesti. Ruotsissa äänikirjahitiksi nousseen teoksen käännösoikeudet on myyty Tanskaan.

ENNAKKOTIEDOTE: Palkitun kirjailijan uutuus on riipaiseva romaani ystävyydestä ja eutanasiasta – Anni Kuu Nupposen Auringonkuori (Gummerus) ilmestyy 4.8.2.7.2025 09:29:03 EEST | Tiedote

Moninkertaisesti palkitun fantasiakirjailija Anni Kuu Nupposen Auringonkuori (Gummerus) on koskettava yhdenpäivänromaani vimmaisesta elämänhalusta ja sen sammumisesta. Taidetta ja elämän värejä pursuilevassa uutuudessa tarkastellaan herkällä otteella ystävien välistä rakkautta, eutanasiaa ja ympäröivän luonnon tilaa. Mitä tapahtuu elämän aikana rakentamillemme suojakuorille, kun elämää on enää hetki jäljellä?

Sotakirjailija Esa Sirén: 20 vuotta kirjailijana, yli 400 000 myytyä kirjaa – Uutuusromaani julkistetaan yleisötapahtumassa Mikkelissä30.6.2025 11:23:37 EEST | Tiedote

Sukupolvensa parhaan sotakirjailijan Esa Sirénin tositapahtumiin pohjaava romaani Taisteluosasto Rasi (Gummerus) vie lukijan Syvärille vuoteen 1943. Yksi romaanin keskeisistä henkilöistä on ensimmäinen Mannerheim-ristin ritari Ruben Lagus. Taisteluosasto Rasi julkistetaan yleisötapahtumassa Mikkelissä Sodan ja rauhan keskus Muistissa 13.8. Samalla ilmestyy myös 20-vuotisjuhlapainos Sirénin esikoisromaanista Iskujoukkue (Gummerus 2005).

ENNAKKOTIEDOTE: Rohkea romaani naisen seksuaalisesta vapautumisesta 2020-luvun Tinder-Lapissa – Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) ilmestyy 27.8.26.6.2025 08:55:31 EEST | Tiedote

Millaiset ovat nykyajan deittimarkkinat pitkien välimatkojen Lapissa? Somevaikuttajana tunnetun Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) kertoo nelikymppisen naisen seksuaalisesta heräämisestä ja sukupolvilta toisille siirtyneen häpeän purkamisesta. Vapaus-romaani ilmestyy 27.8. ja aloittaa Lemmentulet-trilogian.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye