”Konferenssivieraiden odotukset tulee aina ylittää” – Aalto-yliopiston professori Risto Ilmoniemi on valittu vuoden 2024 Espoo Ambassadoriksi
Espoo on saanut uuden kongressilähettilään, kun teknillisen fysiikan professori Risto Ilmoniemi Aalto-yliopistosta valittiin vuoden 2024 Espoo Ambassadoriksi. Valinta vuoden Ambassadoriksi on tunnustus Ilmoniemen tärkeästä panoksesta kansainvälisten tieteellisten kongressien ja kesäkoulujen kutsumisessa ja järjestämisessä niin Suomessa, Espoossa kuin ulkomaillakin.

Ilmoniemi on arvostettu asiantuntija lääketieteellisen tekniikan alalla, ja hän on paneutunut työssään sekä aivojen magneettikenttien mittaamiseen että magneettistimulaatioon.
”Tavoitteenamme on kehittää eräänlaista aivohierontaa mm. depressiosta, addiktioista tai ankarasta kivusta kärsiville. Menetelmämme perustuu voimakkaisiin suunnattuihin magneettikenttiin, joilla aivojen hermosoluja voidaan keinotekoisesti ja vaarattomasti aktivoida halutuista aivokuoren paikoista.”, Ilmoniemi kertoo.
Ilmoniemi on ollut mukana järjestämässä lukuisia alansa kansainvälisiä tieteellisiä konferensseja ja seminaareja vuosien saatossa. Tänä vuonna hän oli yksi pääjärjestäjistä Espoon Otaniemessä järjestetyssä kansainvälisessä bioelektromagnetismin konferenssissa (ICBEM 2024 – 15th International Conference on Bioelectromagnetism) ja vuosina 2020 ja 2023 BrainSTIM-konferenssien vastuullinen järjestäjä. Tammikuussa 2025 on vuorossa kolmipäiväinen suomalais–japanilainen terveysteknologian seminaari Otaniemessä.
Ilmoniemi itse nostaa tärkeimpänä konferenssikokonaisuutena vuonna 2013 hänen aloitteestaan alkaneen kansainvälisen Science Factory Workshop / Summer School -sarjan, joka on järjestetty jo 10 kertaa, useimmiten Espoon Nuuksiossa. Kokoussarja sai alkunsa Ilmoniemen ideasta ja halusta tehdä asiat aivan uudella tavalla ja hän loi uudenlaisen seminaarikonseptin, jossa keskiössä ovat osallistujien aktivointi pienryhmäkeskusteluin ja esityksin, joita valmistellaan yhdessä kansainvälisten huippututkijoiden kanssa.
Professori Ilmoniemi näkee, että kansainvälisten kongressien järjestämisen tärkein hyöty tulee henkilökohtaisten kontaktien ja kansainvälisten verkostojen rakentamisesta, jotka usein johtavat myöhemmin yhteistyöhankkeisiin ja tutkijavierailuihin. Ensin on vietävä kuitenkin konferenssijärjestelyt maaliin onnistuneesti ja Ilmoniemen kokemuksen mukaan Suomi ja Espoo tarjoavat tähän erinomaiset lähtökohdat.
”Mielestäni meidän on pyrittävä aina parempaan, siten että kesäkoulu-, työpaja-, tai konferenssivieraan odotukset ylitetään. Tavoitteemme tulee aina olla se, että jos kokous on Espoossa tai muualla Suomessa, se on alansa siihen mennessä paras. Ja seuraavalla kerralla vielä parempi. Myös vastaanottavien ihmisten asenne, aito auttamisen ja onnistumisen henki, on äärimmäisen tärkeää. Kaikista vieraista on huolehdittava ja heitä on autettava, vaikka eivät apua tarvitsisikaan. Olemme mielestäni onnistuneet tässä erittäin hyvin”, kertoo Ilmoniemi.
Professori Ilmoniemi on järjestyksessään 14. Espoo Ambassador. Nimitys julkistettiin 3.12.2024 Aalto-yliopiston Dipolissa pidetyssä kutsuvierastilaisuudessa, jota isännöivät Espoon kaupunki ja Aalto-yliopisto yhdessä Visit Espoon kanssa.
”Tämän vuoden lounastilaisuuden teemana oli asiakaskokemus tapahtumissa ja jaamme ilolla Ilmoniemen tavoitteen siitä, että yhdessä meidän tulee aina pyrkiä parantamaan Espoossa vierailevien kongressivieraiden kokemusta. Näin saamme vieraat tulemaan Espooseen uudelleen, toiseen konferenssiin tai vaikkapa lomamatkalle perheen kanssa, kommentoi Visit Espoon Matkailujohtaja Miikka Valo.
Vuoden Ambassadorin valinta on osa Visit Espoon kongressimarkkinointia edistävää Espoo Ambassador -ohjelmaa. Ohjelman tavoitteena on alusta asti ollut kansainvälisten tieteellisten kongressien arvon ja laaja-alaisen vaikuttavuuden esille nostaminen sekä tutkijoiden ja tieteentekijöiden auttaminen ja tukeminen näiden tärkeiden tapahtumien järjestämisessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miikka ValoMatkailujohtajaEnter Espoo Oy/ Visit Espoo
Puh:+358 43 824 6038miikka.valo@espoo.fiKuvat

Linkit
Visit Espoo
Visit Espoo vastaa vapaa-ajan sekä kokous- ja kongressimatkailun edistämisestä sekä markkinoinnista Espoossa. Visit Espoo hakee aktiivisesti erilaisia kokous- ja kongressitapahtumia kaupunkiin ja tarjoaa maksutonta neuvonta- ja konsultointipalvelua tapahtumajärjestäjille. Visit Espoo toimii myös alueen matkailutoimijoiden yhteistyö- ja yhteismarkkinointiverkoston koordinoijana ja auttaa yrityksiä kasvattamaan kestävää liiketoimintaa.
Visit Espoo on osa Espoon kaupungin omistamaa markkinointiyhtiötä, Enter Espoo Oy:tä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Tee oma taidereitti: EMMA – Espoon modernin taiteen museon julkiset taideteokset löytyvät nyt Espoon kaupungin karttapalvelusta18.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
EMMAn taide ulottuu ympäri Espoon kaupunkia. Yhteensä 70 julkista taideteosta on kaikkien kaupunkilaisten saavutettavissa eri puolilla Espoota ja määrä tulee täydentymään. Kesäkuun alussa teokset on lisätty Espoon kaupungin avoimeen karttapalveluun yhteistyössä Espoon kaupunkitekniikan keskuksen kanssa. Taide kaupungilla -karttapalvelun tavoitteena on parantaa tiedon jakamista ja teosten löydettävyyttä.
Kaupunginhallitus: Espoontorin asemakaavan muutos mahdollistaa asemanseudun kehittämisen16.6.2025 19:55:34 EEST | Tiedote
Asemakaavan tavoitteena on mahdollistaa Espoontorin kauppakeskuksen laajentaminen hypermarketilla, lisätä asuntorakentamista sekä kehittää asemanseutua joukkoliikenteen solmukohtana.
Konserni- ja tilajaosto kokoontui ensimmäistä kertaa16.6.2025 14:06:20 EEST | Tiedote
Konserni- ja tilajaosto tukee kaupunginhallitusta kaupungin tytäryhteisöjen johtamisessa sekä muiden yhteisöjen ohjauksessa ja seurannassa.
Stadsträdgårdens trädbank hjälper Esbo att anpassa sig till klimatförändringen12.6.2025 11:19:59 EEST | Pressmeddelande
Den globala uppvärmningen kommer inom en snar framtid att leda till liknande väderförhållanden i Esbo som i Centraleuropa. Därför bereder sig staden på och anpassar sig till klimatförändringen genom ett nytt försök, där trädslag importeras från sydliga länder och odlas som framtida gatuträd.
Kaupunginpuutarhan puupankki auttaa Espoota sopeutumaan ilmastonmuutokseen12.6.2025 11:19:59 EEST | Tiedote
Ilmaston lämpeneminen tuo lähitulevaisuudessa Espooseen Keski-Euroopan olosuhteet. Siksi kaupunki varautuu ja sopeutuu ilmastonmuutokseen uudella kokeilulla, jossa etelästä tuotuja puulajeja kasvatetaan tulevaisuuden katupuiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme