Keski-Suomen ELY-keskus antoi myönteisen suojelupäätöksen Muuratsalon koetalosta
Rakennusperintölain nojalla määrätty suojelu vahvistaa Elissa ja Alvar Aallon suunnitteleman koetalon asemaa ainutlaatuisena arkkitehtuurisena kohteena Suomessa. Aiemmin kohde on ollut suojeltuna asemakaavalla.
Keski-Suomen ELY-keskuksen omasta aloitteestaan vireille panema prosessi sai nyt päätöksen. Suojeluprosessi oli tärkeää kohteen valtakunnallisen ja kansainvälisen merkityksen lisäksi siksi, että Muuratsalon koetaloa yritetään saada Unescon maailmanperintölistalle.
– Myönteisessä suojelupäätöksessä on suojeltu koetalo ja saunarakennus. Suojelu kohdentuu rakennuksiin, niiden rakenteisiin ja ulkoarkkitehtuuriin, rakennusten sisätiloihin ja kalustukseen sekä ulkotiloista erityisesti rakennuksen sisäpihaan, ns. atriumpihaan, ympäristölakimies Lauri Kinnunen Keski-Suomen ELY-keskuksesta kertoo.
Muut Keski-Suomessa maailmanperintölistalle haettavat Aalto-kohteet ovat Seminaarinmäen alue ja Säynätsalon kunnantalo. Ehdotus toimitetaan Unescon maailmanperintökomitealle 1.2.2025 mennessä ja päätöstä odotetaan kesällä 2026.
Taustatietoa:
- Keski-Suomen ELY-keskus tulee vahvistamaan Elissa ja Alvar Aallon koetalon suojelua – tavoitteena pääsy Unescon maailmanperintöluetteloon (Keski-Suomen ELY-keskuksen blogi 3.7.2024)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ympäristölakimies
Lauri Kinnunen
p. 0295 024 093
lauri.kinnunen(at)ely-keskus.fi
Keski-Suomen ELY-keskus
Tietoja julkaisijasta
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Heikko lumitilanne Keski-Suomessa22.1.2025 12:40:45 EET | Tiedote
Pohjoisessa Keski-Suomessa lunta on vain noin 70–80 % tavanomaisesta. Jäänpaksuudet ovat Keski-Suomessa ajankohtaan nähden melko normaalit. Jäästä noin kaksi kolmasosaa on kantavampaa teräsjäätä.
Keski-Suomen vieraslajikatsaus kesältä 202416.1.2025 11:09:37 EET | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus on koonnut yhteenvedon kesän 2024 vieraslajikatsauksesta. Haitallisiksi säädettyjen vieraslajien torjuntaa on tehty eri puolilla Keski-Suomea.
Maatilojen investointitukien kysyntä kasvoi hieman Keski-Suomessa16.1.2025 09:10:55 EET | Tiedote
Keski-Suomen maatiloille myönnettiin vuonna 2024 yhteensä noin 2,3 miljoonaa euroa investointitukia, mikä oli liki miljoona euroa enemmän kuin edellisvuonna. Nuoren viljelijän aloitustukia sai 13 uutta maatilayrittäjää.
Rantaväylällä Mattilanniemen risteysalueella maaperätutkimuksia viikolla 310.1.2025 14:51:36 EET | Tiedote
Kairaamalla tehtävät tutkimukset aiheuttavat vähäistä ja ajoittaista liikennehaittaa Mattilanniemen risteysalueella Jyväskylässä. Työt suoritetaan vähäliikenteisenä aikana, jolloin haitta liikenteelle jää mahdollisimman pieneksi.
Työttömyys marraskuussa 12,5 prosenttia23.12.2024 08:00:35 EET | Tiedote
Keski-Suomessa oli marraskuun lopussa 15 711 työtöntä työnhakijaa, mikä on 751 enemmän kuin vuotta aikaisemmin vastaavana ajankohtana. Lokakuuhun verrattuna työttömien työnhakijoiden määrä nousi 494:lla. Työttömistä työnhakijoista oli marraskuussa kokoaikaisesti lomautettuja 1 154, mikä on 145 enemmän kuin lokakuussa. Vuoden 2023 marraskuusta kokoaikaisesti lomautettujen määrä kuitenkin laski 316 henkilöllä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme