Väitös: Pelisuunnittelu kouluissa tukee nuorten oppimista
12.12.2024 08:25:00 EET | Tampereen yliopisto | Tiedote
Väitöstutkimuksessaan filosofian maisteri Riikka Aurava tutki, miten pelien tekeminen sopii oppimismenetelmäksi kouluihin. Tutkimus osoittaa, että pelien tekeminen ja pelisuunnittelu tukee uuden vuosituhannen taitojen, kuten vuorovaikutuksen, ajanhallinnan ja kriittisen, systeemisen ja luovan ajattelun omaksumista. Koulutusjärjestelmän heikkoudet kuitenkin estävät tehokkaiden oppimismenetelmien laajemman käyttöönoton.

Pelit ovat tärkeä osa kulttuurista maisemaamme. Pelikulttuurilta ei voi välttyä vaikkei itse pelaisi mitään, joten on hyvä tietää niistä jotain ja osata analysoida pelien vaikutuksia. Silti pelejä käsitellään esimerkiksi kouluissa vielä hyvin vähän.
Pelijamit ovat tapahtumia, joihin kokoonnutaan tekemään pelejä yhdessä, yleensä tiimeinä. Niissä voidaan tehdä digitaalisia pelejä, mutta myös lautapelejä tai vaikka uusia liikunnallisia pelejä. Pelijamit liittyvät itse tekemisen uuteen nousuun. Niitä siivittää myös se, että teknologian käyttö on helpottunut: pelinteko-ohjelmilla kuka tahansa voi tehdä oman pelin. Riikka Aurava on opettanut äidinkieltä lukiossa yli viisitoista vuotta. Kirjallisuus- ja fantasiaihminen opetteli digitaalisten pelien tekemisen vasta aikuisena, tutkimusprojektin sitä vaatiessa.
Aurava tutki väitöskirjassaan muun muassa opettajia ja lukiolaisia. Pelijameja järjestettiin yhteistyössä opettajien kanssa, ja lukiolaiset suunnittelivat ja toteuttivat hyvin erilaisia pelejä.
Opettajat pitivät pelijameja erittäin hyvänä, pedagogisesti tehokkaana työtapana, joka kehittää opiskelutaitoja. Opiskelijat puolestaan korostivat sitä, että pelit ovat nuorille kulttuurisesti merkittävä ilmiö. Pelijamit auttoivat heitä ymmärtämään ja analysoimaan pelikulttuuria.
Pelijamit tukevat nuorten valmiuksia
Auravan väitöstutkimus paljastaa, että koulumaailmassa moni seikka haittaa oppimista. Opetussuunnitelmat ovat epärealistisia ja pirstaleisia, eivätkä opetussuunnitelmien tavoitteet ja esimerkiksi ylioppilaskirjoitusten mittaama sisältö useinkaan kohtaa. Tiukat aine- ja tuntijaot estävät monien tehokkaiden oppimismenetelmien käyttöönoton. Suurten koulujen tiuhaan vaihtuvissa ryhmissä opettajat ja opiskelijat eivät opi tuntemaan toisiaan, mikä johtaa tehottomuuteen.
Aurava korostaa, että koulutusjärjestelmän tehtävä on edistää tasa-arvoa ja vahvistaa demokratiaa.
– Pelijamit ja muut opiskelijalähtöiset, yhteisölliset työtavat, joissa hyödynnetään teknologiaa, tukevat nuorten valmiuksia ja lisäävät heidän haluaan toimia yhteiskunnan aktiivisina jäseninä. Jo tämän vuoksi kaikkien pitäisi päästä tekemään pelejä kouluissa, Aurava sanoo.
Aurava peräänkuuluttaakin keskustelua sekä konkreettisista oppimiseen vaikuttavista asioista, kuten lukujärjestyksistä ja koulujen koosta, että arvoista ja periaatteista, jotka ohjaavat koko koulutusjärjestelmän suunnittelua.
Väitöstilaisuus tiistaina 17. joulukuuta
Filosofian maisteri Riikka Auravan pelikulttuurien tutkimuksen alaan kuuluva väitöskirja Game Jamming in Schools: Affordances of game jam events in general formal education tarkastetaan julkisesti Tampereen yliopiston informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunnassa tiistaina 17.12.2024 kello 12 Pinni B -rakennuksen auditoriossa B1096 (Kanslerinrinne 1, Tampere). Vastaväittäjänä toimii professori Yasmin B. Kafai Pennsylvanian yliopistosta. Kustoksena toimii dosentti, yliopistonlehtori Jaakko Stenros, Informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta, Tampereen yliopisto.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mediapalveluarkisin 10-15
Puh:+358294520800viestinta.tau@tuni.fiKuvat

Linkit
Tampereen yliopisto
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Uutuuskirja: Eduskuntavaaliehdokkaiden resurssit eriytyvät, häirintä lisääntyy ja alueelliset erot kasvavat5.3.2026 13:00:54 EET | Tiedote
Tuore open access -kirja tarjoaa kokonaiskuvan suomalaisen ehdokasdemokratian tilasta hetkellä, jolloin poliittinen osallistuminen ja kampanjointi ovat kokeneet historiallisen suuria muutoksia.
Heikki Paloheimon juhlaseminaarissa pohditaan suomalaisen demokratian tilaa5.3.2026 09:45:13 EET | Tiedote
Politiikan tutkijat Tampereen yliopistossa järjestävät seminaarin Suomen demokratian tilasta ja tulevaisuuden haasteista. Seminaarissa juhlistetaan valtio-opin emeritusprofessori Heikki Paloheimoa, joka täyttää maaliskuussa 80 vuotta.
Konekäännetyt tekstitykset toimivat tiedon siirtämiseen – laatuongelmia silti riittää5.3.2026 08:20:00 EET | Tiedote
Tuore väitöstutkimus vertaili konekäännettyjen tekstitysten ja ammattikääntäjän tekstitysten toimivuutta opetusvideoissa. Tutkimuksen mukaan konekäännetyt tekstitykset toimivat, jos tavoitteena on tiedon siirtäminen. Konekäännöksistä on hyötyä etenkin silloin, jos muita keinoja tiedon välittämiseksi ei ole. Tutkimuksen mukaan ammattikääntäjän tekstitykset ovat kuitenkin suositeltavia, koska konekäännetyissä tekstityksissä on laatuongelmia.
Uusi livetiede-esitys kansantajuistaa tutkimusta ja nostaa digitalisaatiopolitiikan syrjinnän esiin24.2.2026 10:28:24 EET | Tiedote
Hyvinvointivaltio on muuttunut algoritmien varassa toimivaksi itsepalveluyhteiskunnaksi, selviää Tampereen yliopiston tuoreesta tutkimuksesta. Tutkimushanke kansantajuistaa tutkimustuloksia keväällä 2026 livetiede-esityksessä, joka hyödyntää dokumenttiteatteria.
Lasten hengenahdistuksen lääkehoidossa käytettävien lisälaitteiden tehoissa on suuria eroja24.2.2026 08:50:00 EET | Tiedote
Soten säästöpaineissa pienetkin toimivat ratkaisut kannattaa huomioida arjessa. Juuri julkaistu tutkimus osoitti, että lisälaitteissa, joita käytetään lasten akuutin hengenahdistuksen lääkeannostelussa, on suuria eroja. Kun päivystyshoidossa tehdään oikea laitevalinta, voidaan vähentää kalliita sairaalahoitoja. Tutkimustulokset ovat suoraan sovellettavissa päivystysten kliiniseen työhön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme