Kaarlo Hildén jatkaa Taideyliopiston rehtorina
Taideyliopiston hallitus valitsi musiikin maisteri Kaarlo Hildénin Taideyliopiston rehtoriksi toiselle viisivuotiskaudelle kaudelle 1.12.2025-30.11.2029. Hildén aloitti Taideyliopiston rehtorina 1.12.2020.Ingressi

Kaarlo Hildénillä on laaja johtamiskokemus. Ennen Taideyliopiston rehtorin tehtävää hän on työskennellyt muun muassa Taideyliopiston Sibelius-Akatemian dekaanina, Sibelius-Akatemian klassisen musiikin osastodekaanina, Hanasaaren ruotsalais-suomalaisen kulttuurikeskuksen ohjelmajohtajana ja Metropolia Ammattikorkeakoulun koulutusjohtajana.
Hildénillä on urallaan ollut lukuisia luottamustehtäviä, ja hän on toiminut useiden erilaisten kansainvälisten organisaatioiden hallituksissa sekä auditointi- ja selvitysryhmissä. Tällä hetkellä hän toimii Taiteen perusopetusliiton hallituksen puheenjohtajana sekä Sivistysala ry Sivistan ja Taideyliopiston tukisäätiön hallituksen jäsenenä. Hildén on laajasti verkottunut sekä kotimaisilla että kansainvälisillä taidekentillä ja hänet tunnetaan aktiivisena yhteiskunnallisena keskustelijana.
”Kaarlo Hildénin syvällinen ymmärrys taidekoulutuksesta tekee hänestä erinomaisen rehtorin. Kuluneen neljän vuoden aikana hän on johtanut Taideyliopistoa menestyksekkäästi monien muutosten läpi. Hänen laajat verkostonsa suomalaisessa kulttuurielämässä sekä toimivat suhteet sidosryhmiin ovat tärkeitä yliopistolle”, sanoo Taideyliopiston hallituksen puheenjohtaja Eero Holstila.
”Olen kiitollinen saadessani jatkaa työtäni Taideyliopiston ja koko suomalaisen taide- ja kulttuurialan hyväksi. Ajassa, jossa koko yhteiskunta hakee uutta suuntaa, on Taideyliopistolla entistä tärkeämpi tehtävä taiteen merkityksen vahvistajana ja taidekoulutuksen ja -tutkimuksen kansainvälisenä edelläkävijänä”, rehtori Kaarlo Hildén sanoo.
Taideyliopiston rehtorin tehtävää haki 4 henkilöä. Lisäksi haussa kartoitettiin myös muita potentiaalisia hakijoita. Kaksi haun kärkiehdokasta esittäytyivät yliopistoyhteisölle julkisessa kuulemistilaisuudessa marraskuussa.
Lisätietoa
Eero Holstila
Taideyliopiston hallituksen puheenjohtaja
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina OlssonViestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja
Puh:050 598 6492eveliina.olsson@uniarts.fiTaideyliopisto tarjoaa ylintä musiikin, kuvataiteen, esittävien taiteiden sekä kirjoittamisen koulutusta Suomessa. Taideyliopisto on taidealojen koulutuksen ja tutkimuksen kansainvälinen suunnannäyttäjä, joka vahvistaa taidetta yhteiskuntaa uudistavana voimana. Vuonna 2013 perustetun Taideyliopiston muodostavat Kuvataideakatemia, Sibelius-Akatemia ja Teatterikorkeakoulu.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Taideyliopisto
Teatterikorkeakoulun opiskelijoiden esitys kutsuttiin kansainväliselle Fast Forward -festivaalille6.10.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Festivaalille kutsutaan vuosittain kourallinen nuoria eurooppalaisia ohjaajia. Tänä vuonna mukaan valittiin keväällä Taideyliopiston Teatterikorkeakoulusta valmistunut Pauli Patinen. Kyseessä on toinen kerta, kun ohjelmistoon pääsi suomalaisohjaajan esitys.
Taideyliopisto allekirjoitti vetoomuksen Israelin poissulkemiseksi EU:n Horisontti Eurooppa -puiteohjelmasta24.9.2025 14:44:55 EEST | Tiedote
Taideyliopisto allekirjoitti 24.9.2025 eurooppalaisten yliopistojen yhteisen vetoomuksen Israelin poissulkemiseksi Horisontti Eurooppa -puiteohjelmasta. Vetoomuksessa vaaditaan laajemmin myös Israelin ja Euroopan unionin kahdenvälisen sopimuksen, ns. assosiaatiosopimuksen välitöntä keskeyttämistä.
Musiikilla voi sekä rikkoa että parantaa mielen – uutuuskirja käsittelee musiikkiterapiaa kidutuksen uhrien ja pakolaisten kuntouttamisessa15.9.2025 14:01:44 EEST | Tiedote
Vertailevien tutkimusten mukaan musiikkiterapia on yhtä vaikuttavaa ja tehokasta kuin kognitiivinen psykoterapia. Musiikkiterapiaa onkin muiden menetelmien ohella alettu enenevissä määrin käyttää esimerkiksi sellaisten terapiapotilaiden auttamiseksi, joilla on traumoja kidutuksesta tai kotimaastaan pakenemisesta.
Music can both harm and heal the mind – A new book explores music therapy in the rehabilitation of torture survivors and refugees15.9.2025 14:01:44 EEST | Press release
Comparative studies suggest that music therapy is just as effective and impactful as cognitive psychotherapy. Increasingly, it is being used alongside other methods to support therapy patients suffering from trauma caused by torture or fleeing their homeland.
Iiu Susiraja, Jimmy López ja Noora Dadu ovat Taideyliopiston Vuoden alumnit 202511.9.2025 16:29:20 EEST | Tiedote
Vuoden alumnit ovat Taideyliopistosta valmistuneita taiteilijoita ja esikuvia, jotka ovat vahvistaneet toiminnallaan taiteen ja taiteilijakoulutuksen ainutlaatuista arvoa ja merkitystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme