Toivoa antava syöpätutkimus ja -työ kaipaavat pitkäjänteistä visiota
Kun samoilla resursseilla pitää tuottaa enemmän, on syytä kuulla asiantuntijoiden arviota tarvittavista toimista.

Näin totesi Suomen Syöpäyhdistyksen liittokokous, joka kannanotossaan haastoi päättäjiä vuoropuheluun nopeasti ikääntyvän väestön syövänhoidon ja -tutkimuksen tulevaisuudesta ja toivoi hallituksen huomioivan kansallisen syöpästrategian toimeenpanon osana kehysriihivalmisteluaan.
– Kansallisen syöpästrategian luonnoksessa tutkimuksen merkitys korostuu monista eri näkökulmista. Syöpästrategiaa valmistelee parhaillaan yli 200 asiantuntijaa, ja valmistuttuaan strategia tarjoaa kokonaiskuvan ja lukuisia huolella harkittuja ja vaikuttavia toimenpide-ehdotuksia, jotka tukevat tietoon perustuvaa päätöksentekoa niin hyvinvointialueilla kuin kansallisella tasolla, toteaa Suomen Syöpäyhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Rauno Ihalainen.
– Haastavassa taloudellisessa tilanteessa kansallisen kokonaiskuvan tarve korostuu. Siksi haastammekin kaikki päättäjät vuoropuheluun Syöpäjärjestöjen kanssa syövänhoidon ja -tutkimuksen tulevaisuudesta ennen tulevia aluevaaleja ja osana valtioneuvoston kehyspäätöksen valmistelua, toteaa Suomen Syöpäyhdistyksen valtuuskunnan puheenjohtaja Jukka Moilanen.
Tutkimuksen roolia korosti puheessaan myös valtiovallan tervehdyksen tilaisuuteen tuonut tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala.
– Syöpä koskettaa joko suoraan tai välillisesti valtaosaa suomalaisista, ja edelleen liian moni elämä päättyy ennenaikaisesti. Menetykset ovat henkilökohtaisella tasolla rankkoja ja suru syvää. Tuntuu lohdulliselta ajatella, että tutkimuksen, tuotekehityksen ja korkeakoulutuksen saralla tällä hallituskaudella tehdyillä päätöksillä voi pitkällä aikavälillä olla suurikin merkitys syövän hoidon vaikuttavuuden kannalta, Multala totesi.
Suomen Syöpäyhdistys piti jäsenistönsä liittokokouksen Helsingissä 11.12.2024. Liittokokous valitsi kaudelle 2025–2026 Suomen Syöpäyhdistyksen hallituksen puheenjohtajaksi sairaalaneuvos, filosofian tohtori Rauno Ihalaisen, ja Suomen Syöpäyhdistyksen valtuuskunnan puheenjohtajaksi kaupunginjohtaja emeritus (Ulvila) Jukka Moilasen.
Kansallisen syöpästrategian väliraportti luovutetaan sosiaali- ja terveysministeriölle perjantaina 13.12. Strategia valmistuu toukokuussa 2025.
Suomen Syöpäyhdistys on Suomen suurin kansanterveysjärjestö, johon kuuluu 17 jäsenjärjestöä ja 100 000 jäsentä. Suomen Syöpäyhdistys tukee syöpään sairastuneita ja heidän läheisiä monin eri tavoin täydentäen julkisen sektorin hyvää syövänhoitoa. Syöpätutkimukseen ja syöpäpotilaiden tukeen kerätään Syöpäjärjestöissä vuosittain merkittävästi lahjoituksia mm. Roosa nauha -kampanjalla.
Koko kannanotto on tiedotteen liitteenä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Pekka TurunenPääsihteeriSyöpäjärjestöt
Puh:050 571 4577juhapekka.turunen@cancer.fiSarianne HartonenYhteiskuntasuhdepäällikköSyöpäjärjestöt
Puh:050 329 6052sarianne.hartonen@cancer.fiLiitteet
Syöpäjärjestöt on Suomen suurin potilas- ja kansanterveysjärjestö, joka edistää hyvinvointia ja terveyttä. Tuotamme ja tarjoamme tietoa, tukea ja toivoa. Tavoitteena on ehkäistä syöpää sekä luoda sairastuneille ja heidän läheisilleen hyvän elämän edellytyksiä syövästä huolimatta.
Syöpäjärjestöt on yhteisnimitys Suomen Syöpäyhdistykselle ja Syöpäsäätiölle, joka on merkittävin yksityinen syöpätutkimuksen rahoittaja Suomessa. Suomen Syöpäyhdistykseen kuuluu 12 alueellista syöpäyhdistystä ja kuusi valtakunnallista potilasjärjestöä sekä tutkimuslaitos Suomen Syöpärekisteri. Suomen Syöpäyhdistys ylläpitää THL:n viranomaisrekisteriä, syöpärekisteriä, joka sisältää syöpätautien rekisterin sekä kansallisten syöpäseulontojen rekisterit.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Syöpäjärjestöt
Tutkimus: Papilloomavirustyypit vaikuttavat eri tavoin kohdunkaulan syövän ja sen esiasteiden riskiin14.11.2025 08:30:05 EET | Tiedote
Papilloomaviruksen eri tyypit eroavat merkittävästi toisistaan siinä, kuinka todennäköisesti ne johtavat kohdunkaulan vakaviin solumuutoksiin ja syöpään. Uuden tutkimuksen tulokset auttavat kehittämään kohdunkaulasyövän seulontaa entistä tarkemmaksi ja riskiperusteisemmaksi.
Kansallinen syöpästrategia on julkaistu – syöpäpotilaan yhdenvertainen hoitopolku on nyt yhteinen tavoite10.11.2025 15:02:11 EET | Tiedote
Kymmenvuotisen strategian tavoitteena on kehittää ihmislähtöisiä palveluita ja varmistaa yhdenvertainen syövänhoito. Samalla vähennetään syöpätaakkaa ehkäisyn ja varhaisen toteamisen kautta.
Suomalaiset kaipaavat yhteiskunnalta tukea terveellisiin elintapoihin5.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Suomalaiset haluavat elää terveellisesti, mutta arki ei aina tee sitä helpoksi. Valtaosa Syöpäjärjestöjen kyselytutkimukseen vastannaista kokee yhteiskunnan velvollisuudeksi helpottaa terveellisten valintojen tekemistä. Samalla moni pitää niiden toteuttamista käytännössä vaikeana.
Äidin syöpä koskettaa yhä useampaa lasta16.10.2025 10:51:58 EEST | Tiedote
Työikäisten naisten syöpäkuolleisuus on puolittunut 50 vuodessa, mutta samalla yhä useampi äiti sairastuu syöpään lasten ollessa vielä alaikäisiä.
Yhdenvertaisesta oikeudesta palliatiiviseen hoitoon säädettävä tällä hallituskaudella8.10.2025 16:15:30 EEST | Tiedote
Palliatiivisen hoidon saatavuus ja laatu vaihtelevat eri puolilla maata. Nykyiset suositukset eivät yksin riitä turvaamaan hyvää hoitoa kaikille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme