Eeva Loukon Ronja Vaara -dekkareita on myyty jo yli 50 000 kpl – neljäs romaani Suljettu talo julkaistaan tammikuun alussa
13.12.2024 10:16:48 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Eeva Loukon suositun Ronja Vaara -dekkarisarjan neljäs osa Suljettu talo ilmestyy 8.1.2025. Sarja on hurmannut lukijat koukuttavilla juonenkäänteillä ja ihmissuhteiden tarkkanäköisillä kuvauksilla.

Helsinkiläisen sairaalan lattian alta löytyy remontin yhteydessä ruumiin jäänteet. Samaan aikaan Lauttasaaren ekonomitaloina tunnetussa taloyhtiössä tapahtuu murha. Komisario Anton Koivu tutkii kumpaakin tapausta, ja tutkinnan edetessä niiden väliltä paljastuu yllättäviä yhteyksiä.
Toimittaja Ronja Vaara kiinnostuu surmasta, sillä hänen Suomeen palannut äitinsä tunsi nuoruudessaan tapaukseen liittyviä henkilöitä. Ronjaa ihmetyttää äidin omituinen käytös: naisen huolella ylläpidetty kulissi rakoilee. Salaako äiti jotain?
Suljettu talo ei ole pelkästään jännityskertomus, vaan myös tutkielma äitien ja tyttärien suhteista, sukupolvien ketjuista sekä muistoista, jotka meitä muovaavat.
Eeva Louko (s. 1982) on toimittaja ja kirjailija, joka toteutti pitkäaikaisen haaveensa dekkarien kirjoittamisesta vuonna 2015. Hän ammentaa teoksiinsa omasta elämästään ja kiinnostuksestaan jännitykseen sekä ihmismielen salaisuuksiin. Loukon kirjailijanura alkoi menestyksekkäästi esikoisteoksella Onnellisten saari (Otava, 2022), ja hänen kirjojaan on myyty jo yli 50 000 kappaletta. Sarja on kerännyt kiitosta myös kansainvälisesti.
Suljettu talo ilmestyy 8.1.2025.
Teos julkaistaan kaikissa formaateissa. Äänikirjan lukee Mimosa Willamo.
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset: jenni.heiti@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus
Musiikki & populaarikulttuuri
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Palkitun tietokirjailijan elämäkerta Tekla Hultinista12.3.2026 11:38:40 EET | Tiedote
Uusi elämäkerta luo kiehtovan kuvan Tekla Hultinista, Suomen ensimmäisestä naistoimittajasta ja merkittävästä kansanedustajasta. Teos avaa Hultinin elämää, joka kietoutui osaksi Suomen kohtalonvuosia, ja antaa kuvan edistyksellisestä mutta vanhemmiten oikeistolaiseksi jyrkkenevästä vaikuttajanaisesta.
Piia Vuorisen tietokirja purkaa myyttiä viettelevistä naisvakoojista11.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Historiantutkijan kirja kertoo suomalaisista naisvakoojista ja vakoiluepäilyjen kohteeksi joutuneista naisista, joista ei ole aikaisemmin kirjoitettu.
Saila-Mari Kohtalan Kokkola palaa on riemastuttavan koukuttava jännäri amatöörietsivistä selvittämässä piinaavaa rikosten sarjaa10.3.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Saila-Mari Kohtalan Kokkola palaa on Liza Virtasen tutkimuksia -sarjan kolmas ja viimeinen osa. Kirja vie lukijan Kokkolan kujille, keskelle ihmissuhdesolmuja ja kylmääviä rikoksia.
Uskallatko astua Kuolleiden galleriaan? Chris Carterin uutuustrillerissä murhasta tulee tappavaa taidetta10.3.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Chris Carterin maailmanmenestykseen nousseen Robert Hunter -sarjan yhdeksännessä osassa jahdataan psykopaattia, joka rakentaa karmeaa kuolleiden galleriaa.
ENNAKKOTIEDOTE: Arto Satosen sisäpiirikuvaus Petteri Orpon hallituksesta ilmestyy 7.5.5.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Entinen työministeri Arto Satonen avaa hallituksen kulisseja sekä työmarkkinoita mullistaneiden uudistusten syntyä. Kirja paljastaa hallitusohjelmaneuvotteluiden kiihkeät hetket sekä uudistusten toteuttamisen poliittiset väännöt ja keskustelut, joita mediassa ei toistaiseksi olla vielä käsitelty.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme