Tiedeilta Tieteen päivillä 2025: Lukeminen on portti ihmisyyteen – lukumotivaation nousu vaatii uusia oivalluksia
16.12.2024 13:38:27 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Mitä hyötyä lukemisesta on? Mitä se tarjoaa aivoille ja ihmisen hyvinvoinnille? Miksi lukeminen estää ulkopuolisuutta? Tiedeillassa lukumotivaatiota pohditaan lukutaidon ja aivotutkimuksen näkökulmista. Kokemukset kentältä havainnollistavat ratkaisevia onnistumisen kokemuksia.

Uudet teknologiat muuttavat lukemista ja lukutaitoa. Tiedeillassa keskustellaan siitä, mitä hyötyä perinteisestä, syventyvästä printtitekstien lukemisesta ja ymmärtämisestä on. Lukeminen vaikuttaa monin tavoin ajatteluun, oppimiseen ja ihmisen hyvinvointiin.
Tiedeillassa lukemisen merkityksestä keskustelevat lukutaidon tutkija Minna Torppa ja aivotutkija Tiina Parviainen Jyväskylän yliopistosta sekä etenkin poikien ja miesten kanssa tekstitaitotyötä tekevä Aleksis Salusjärvi. Tiedeillan juontaa tiedetoimittaja Mari Heikkilä.
Lukuinto on hiipunut Suomessakin. Lapset lukevat aiempaa vähemmän perinteisiä kirjoja, ja tutkimukset osoittavat lukutaidon heikentyneen. Myös aikuiset lukevat nyt vähemmän kuin aiemmin. Pojilla lukutaito jää heikoksi useammin kuin tytöillä – suunta on sama kuin monissa muissa maissa.
Tiedeillassa keskusteluissa etsitään ja esitetään ratkaisuja, joilla lukumotivaatiota voisi nostaa.
Jyväskylän yliopiston tiedeilta on Jyväskylän yliopiston kirjasto Lähteessä (Seminaarinkatu 15) keskiviikkona 8.1.2025 kello 18-19.30. Tapahtuma on osa valtakunnallisten Tieteen päivien ohjelmaa. TiedeIlta on kaikille avoin ja sitä voi seurata myös suorana lähetyksenä YouTubessa.
Lue lisää illan asiantuntijoista: https://www.jyu.fi/fi/tapahtumat/tieteen-paivat-2025-tiedeilta-lukeminen-on-portti-ihmisyyteen-lukumotivaation-nousu-vaatii
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tanja HeikkinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 472 1162tanja.s.heikkinen@jyu.fiLinkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus: Nuorten ruutuaika yhteydessä heikompaan osaamiseen keskeisissä oppiaineissa18.6.2026 08:55:23 EEST | Tiedote
Digitaalisten laitteiden säännöllinen käyttö viihdetarkoituksiin on kytköksissä heikompiin oppimistuloksiin yläkouluikäisillä. Jyväskylän yliopiston tutkimuksen mukaan ne 15-vuotiaat, jotka viettävät vapaa-ajallaan eniten aikaa ruutujen ääressä, voivat olla jopa vuoden ikätovereitaan jäljessä matematiikan, lukemisen ja luonnontieteiden taidoissa.
Teens’ screen time linked to lagging skills in core subjects18.6.2026 08:55:23 EEST | Press release
Frequent use of digital devices for entertainment is linked to weaker learning outcomes among lower secondary students. According to researchers at the University of Jyväskylä, 15-year-olds who spend the most time on screens in their free time can lag behind their peers by up to a year in math, reading, and science.
QS World University Rankings 2026: Jyväskylän yliopisto mukana maailman parhaiden yliopistojen listalla18.6.2026 08:40:11 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston sijoitus maailman parhaiden yliopistojen listauksessa säilyi 500 parhaan tuntumassa brittiläisessä yliopistovertailussa (QS World University Rankings).
Syksyllä palaava Tutkijoiden yö tekee uteliaisuudesta supervoiman17.6.2026 09:38:51 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö herättää tieteen jälleen eloon syyskuun viimeisenä perjantaina. Ohjelmassa huippututkimusta ja oivaltamisen iloa kaikenikäisille!
Jyväskylän yliopisto edelläkävijä ekologisen kompensaation tutkimuksen vaikuttavuudessa16.6.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehtävä ekologisen kompensaation tutkimus on noussut merkittäväksi vaikuttajaksi suomalaisessa ympäristöpolitiikassa. Yliopisto johtaa strategisen tutkimuksen neuvoston (STN) rahoittamaa BOOST for biodiversity offsets -konsortiota, joka on konkreettinen esimerkki siitä, miten pitkäjänteinen tutkimus voi ulottua suoraan lainsäädännön valmisteluun ja käytännön päätöksentekoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme