Osuuskauppa PeeÄssä

Samu Salminen PeeÄssän liikennekaupan toimialapäälliköksi

17.12.2024 16:43:37 EET | Osuuskauppa PeeÄssä | Tiedote

Jaa

PeeÄssän liikennekaupan toimiala työllistää noin 230 henkilöä ja on liikevaihdoltaan yli 150 miljoonaa euroa.

Osuuskauppa PeeÄssän liikennekaupan toimialapäälliköksi on nimitetty Samu Salminen. Samu aloittaa uudessa tehtävässään joustavasti tammikuun 2025 aikana.

Samulla on pitkä kokemus esihenkilötehtävistä PeeÄssän vähittäiskaupassa ja S-market ketjussa. Tällä hetkellä Samu työskentelee S-market Kuopion marketpäällikkönä ja on koulutukseltaan kauppatieteiden maisteri.

PeeÄssän liikennekaupan toimialapäällikkönä Samu vastaa kuuden ABC liikennemyymälän, polttonestejakelun, sähköautolatauksen, autopesun ja polttoöljymyynnin toiminnasta ja tuloksesta. Toimialan liikevaihto on yli 150 miljoonaa euroa vuodessa ja se työllistää n. 230 henkilöä. Lisäksi Samu liittyy mukaan PeeÄssän matkailu-, ravitsemis- ja liikennekaupan johtoryhmään sekä PeeÄssän laajennettuun johtoryhmään.

– Lähden innostuneena kohti tätä uutta tehtävää ja uusia haasteita. Jotain tuttua ja paljon uutta, yhdessä osaavan PeeÄssän ABC-heimon kanssa, Samu kertoo.

– Olen todella iloinen, kun saamme Samun vahvistamaan MaRan ja liikennekaupan johtoryhmäämme. Samulla on vahva osaaminen marketkaupasta ja hänen myötään saamme varmasti uusia näkökulmia ABC-sisäkauppaamme, unohtamatta liikenteen energioita ja muita palveluita, kertoo PeeÄssän toimialajohtaja Aleksi Vuorinne.

 

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Osuuskauppa PeeÄssä

Olemme yli 125 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä

PeeÄssä uudistaa johtamismalliaan vauhdittaakseen kestävää kasvua8.9.2026 12:22:05 EEST | Tiedote

Osuuskauppa PeeÄssä uudistaa johtamismalliaan uuden, vuosille 2028–2032 laaditun strategiansa mukaisesti. Uudistuksella vahvistetaan liiketoimintojen kilpailukykyä, asiakaslähtöisyyttä ja koko osuuskaupan toimeenpanokykyä. PeeÄssä tavoittelee tulevina vuosina kestävää ja kannattavaa kasvua, joka rakentuu ihmisten onnistumisesta, vahvasta asiakasymmärryksestä sekä kyvystä muuttaa tieto entistä nopeammin valinnoiksi ja teoiksi. Uudessa johtamismallissa henkilöstö, talous, kiinteistötoiminnot, asiakkuus ja viestintä muodostavat yhden vahvemman liiketoimintaa tukevan kokonaisuuden. Muutoksella tavoitellaan tiiviimpää yhteistyötä, yhtenäisempää tilannekuvaa ja nopeampaa toimeenpanoa. Samalla vähennetään päällekkäistä tekemistä ja vahvistetaan yhteisten voimavarojen vaikuttavuutta. Asiakkuus- ja viestintätiimit siirtyvät osaksi henkilöstö- ja talousjohtajan johtamaa kokonaisuutta. Asiakkuuspäällikkö jatkaa asiakkuuden ja viestinnän johtamista osana tätä tiimiä. – Asiakkuuden ja viestinnän me

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye