Esiselvitys valmistunut Saarijärven ja Huutomäen eritasoliittymän välille valtatien 13 parantamiseksi
Keskeisintä selvitystyössä on ollut liikenneturvallisuuden, liikenteen sujuvuuden, matka-ajan sekä ennakoitavuuden parantaminen. Kohde on 19 km pitkä Saarijärven Linnan kylän kohdalta valtatielle 4 Huutomäen eritasoliittymään saakka. Jatkosuunnitelman aikataulu ei ole tiedossa, eikä hankkeelle ole myönnetty toistaiseksi toteutusrahoitusta.
Esiselvityksessä ratkaisut ovat yleispiirteisiä. Ne tarkentuvat myöhemmissä suunnitteluvaiheissa ja kaavoituksen myötä.
– Esitetyillä toimenpiteillä on haluttu vastata suunnitteluperusteiden tavoitteisiin. Suunnitteluratkaisun tarkoituksena on parantaa saavutettavuutta sekä lisätä liikenneturvallisuutta, projektipäällikkö Kai Paavola kertoo.
Esiselvityksen perusteella kohteen parantamiseen sisältyisi muun muassa liittymien porrastamista eli liittymässä nelihaaraliittymän sijaan olisi kaksi lähekkäin olevaa kolmihaaraista liittymää, yksityistieliittymien vähentämistä, rinnakkaistiejärjestelyjä sekä turvallisia jalankulku- ja pyöräilyväyläyhteyksiä. Lisäksi selvityksestä löytyy kaksi vaihtoehtoa keskikaiteellisen ohituskaistaosuuden rakentamiseksi.
– Tavoitenopeudeksi parannettavalle osuudelle on asetettu 80 km/h, mutta ohituskaistaosuudella se olisi 100 km/h. Selvitystyön aikana on kuultu yleisöä, ja mikäli hanke joskus etenee varsinaisiin yleis- ja tiesuunnitteluvaiheisiin, kuulemistilaisuuksia järjestetään lisää, Paavola jatkaa.
Maantien suunnittelu on pitkä prosessi
Maanteiden suunnittelu on vaiheittain tarkentuva prosessi. Nyt kyseessä oleva työ on esiselvitys, jonka tarkoituksena on määrittää valtatien tekninen tavoitetila ja jatkosuunnittelun tarpeet. Toimenpideselvityksen suunnittelutarkkuus on yleispiirteinen, ja ennen parantamistoimenpiteiden toteuttamista tulee laatia tarkemmat suunnitelmat eli yleissuunnitelma sekä tie- ja rakentamissuunnitelmat. Lopulta hankkeen toteutuminen on kiinni siitä, saako se rahoituksen.
Toteutetussa esiselvityksessä määritellyille toimenpiteille on esitetty alustavat kustannusarviot sekä arvioitu niiden vaikutukset. Toimenpiteiden määrityksessä on huomioitu hankkeelle laaditun suunnitteluperusteen lisäksi valtakunnallinen liikennejärjestelmäsuunnitelma sekä valtakunnalliset ja maakunnalliset alueidenkäyttötavoitteet.
Lisätietoja tästä esiselvityksestä on saatavilla Väyläviraston hankesivuilta (vayla.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö
Kai Paavola
p. 0295 024 705
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Keski-Suomen ELY-keskus
Tietoja julkaisijasta
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Heikko lumitilanne Keski-Suomessa22.1.2025 12:40:45 EET | Tiedote
Pohjoisessa Keski-Suomessa lunta on vain noin 70–80 % tavanomaisesta. Jäänpaksuudet ovat Keski-Suomessa ajankohtaan nähden melko normaalit. Jäästä noin kaksi kolmasosaa on kantavampaa teräsjäätä.
Keski-Suomen vieraslajikatsaus kesältä 202416.1.2025 11:09:37 EET | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus on koonnut yhteenvedon kesän 2024 vieraslajikatsauksesta. Haitallisiksi säädettyjen vieraslajien torjuntaa on tehty eri puolilla Keski-Suomea.
Maatilojen investointitukien kysyntä kasvoi hieman Keski-Suomessa16.1.2025 09:10:55 EET | Tiedote
Keski-Suomen maatiloille myönnettiin vuonna 2024 yhteensä noin 2,3 miljoonaa euroa investointitukia, mikä oli liki miljoona euroa enemmän kuin edellisvuonna. Nuoren viljelijän aloitustukia sai 13 uutta maatilayrittäjää.
Rantaväylällä Mattilanniemen risteysalueella maaperätutkimuksia viikolla 310.1.2025 14:51:36 EET | Tiedote
Kairaamalla tehtävät tutkimukset aiheuttavat vähäistä ja ajoittaista liikennehaittaa Mattilanniemen risteysalueella Jyväskylässä. Työt suoritetaan vähäliikenteisenä aikana, jolloin haitta liikenteelle jää mahdollisimman pieneksi.
Työttömyys marraskuussa 12,5 prosenttia23.12.2024 08:00:35 EET | Tiedote
Keski-Suomessa oli marraskuun lopussa 15 711 työtöntä työnhakijaa, mikä on 751 enemmän kuin vuotta aikaisemmin vastaavana ajankohtana. Lokakuuhun verrattuna työttömien työnhakijoiden määrä nousi 494:lla. Työttömistä työnhakijoista oli marraskuussa kokoaikaisesti lomautettuja 1 154, mikä on 145 enemmän kuin lokakuussa. Vuoden 2023 marraskuusta kokoaikaisesti lomautettujen määrä kuitenkin laski 316 henkilöllä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme