Glögiraadin valinta: Teurastamon paras glögi on Paleman mustikkapiirakkaglögi
Perinteistä punaviiniglögiä, lämmintä lonkeroa, meksikolaista talvijuomaa, kuumia cocktaileja, mustikkaglögijäätelöä… Teurastamolla tehtiin keskiviikkona kunniaa talvisille juomille GlögiHopping-tapahtumassa, jossa arvovaltainen glögiraati valitsi myös Teurastamon alueen tämän talven parhaan glögin.

Master Distiller Mikko Mykkäsen luotsaamaan glögiraatiin kuuluivat toimittaja Anikó Lehtinen, influensseri Kasper Strömman, näyttelijä Oona Airola ja Kaupunkitilojen toimitusjohtaja Peggy Bauer.
Raati maisteli yksitellen yhteensä 8 talvista juomaa. Mukana kisassa juomillaan olivat Tislaamo, Helsingin Kahvipaahtimon Päiväkahvibaari, HuuHaa Astro Bar & Bistro, Roslund, Lopez y Lopez, Kellohalli, B-Side Bar ja Jädelino.
Perinteisten glögireseptien lisäksi Teurastamon toimijat olivat kehitelleet myös mielenkiintoisia uusia makuelämyksiä. Juomissa maistuivat mm. terva, havut ja marjametsä, syysomena ja suolakaramelli.
- Glögi on siitä hauska juoma, että se voi olla periaatteessa ihan mitä vain! Makeaa tai väkevää, lämmintä tai kylmää, alkoholilla tai ilman, nestemäistä tai kiinteää, kuvailee olutasiantuntijanakin tunnettu Anikó Lehtinen.
- Itsehän en lähtökohtaisesti pidä glögistä ollenkaan, mutta tänään sain maistaa muutamia sellaisia juomia, jotka saivat pääni kääntymään, myönsi näyttelijä Oona Airola.
- Nyt olen nähnyt glögisateenkaaren ja kulkenut sen päästä päähän, tunnelmoi puolestaan Kasper Strömman.
Kahdeksan eri juomamaistiaisen jälkeen raati suorastaan hölskyi, kun se antoi lopullisen tuomionsa. Voittajia löytyi kolmessa eri kategoriassa.
Teurastamon paras glögi 2024
Palema: Lämmin mustikkapiirakkaglögi. Pohjana toimii maustettu mustikkamehu, viski ja galliano.
”Ihana esillepano jalallisessa lasissa, päällä kermavaahtoa ja piparkakkurouhetta. Erilainen, ylellinen, vertautuu fiilikseltään esim. espresso martiniin.”
Lämminhenkisin glögi
Lopez y Lopez: Itse tehty meksikolainen glögi.
”Tarjoiltiin kauhalla kattilasta. Hedelmäinen, tuhti talvijuoma, joka lämmittää varmasti.”
Yllättäjä
Jädelino: Mustikkaglögijäätelö.
”Raikas, ihana mustikan makuinen sorbetti, jossa glögi tuli varsinkin jälkimaussa.”
GlögiHopping on osa Teurastamon joulupihan ohjelmaa. Kuumien juomien lisäksi Teurastamon joulu 18.–22.12. tarjoaa urbaanin joulutunnelman ystäville mm. joulukaraokea, grilliherkkuja, valotaidetta, saunomista ja jouluisia lyhytelokuvia. Viikko huipentuu Teurastamon supersuosittuihin joulumarkkinoihin, jotka toteutuvat nyt laajempina kuin koskaan.
Tutustu päiväkohtaiseen ohjelmaan: https://teurastamo.com/teurastamon-joulu/
Lisätiedot:
Master Distiller Mikko Mykkänen, +358 50 340 0209, mikko.mykkanen@hdco.fi
Avainsanat
Kuvat



Tietoja julkaisijasta
Helsingin Kaupunkitilat Oy on Helsingin kaupungin kokonaan omistama yhtiö, jonka toimialana on vuokraamiensa tilojen ja alueiden kehittäminen. Yhtiön tehtävänä on kasvattaa Helsingin profiilia vetovoimaisemmaksi ja kilpailukykyisemmäksi kehittämällä mm. Helsingin kaupunki- ja ruokakulttuuria ja tori- ja kauppahallitoimintaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Kaupunkitilat Oy
Espan kesäillat ovat makujen ja musiikin juhlaa – Eteläesplanadi suljetaan liikenteeltä 14. ja 30.8.11.8.2025 09:14:54 EEST | Tiedote
Espan kesäillat valtaavat Eteläesplanadin elokuussa kahdesti – Taiteiden yönä torstaina 14.8. ja Venetsialaisten aikaan lauantaina 30.8.2025. Tapahtumapäivinä katu suljetaan autoliikenteeltä, ja tilalle rakentuu ainutlaatuinen ulkoilmaravintola ja esitystila.
Harju elää! Vanha ruumishuone täyttyy kaupunkikulttuurista elokuussa30.7.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Harjun ruumishuone, joka toimi pitkään myös nuorisotalona, herää henkiin vuosien tyhjillään olon jälkeen. Rakennuksen valtaa elokuun ajaksi kolmen yhdistyksen yhteinen Harju elää -projekti, joka avaa tilaan pop up -kahvilan ja kaupunkilaisten yhteisen kulttuuritilan. Toiminta käynnistää kokeilujen sarjan, jolla etsitään kulttuurihistoriallisesti merkittävälle rakennukselle uutta, elinvoimaista käyttötarkoitusta.
Teurastamon kulttuurikesä: ääntä, taidetta ja lyhäreitä22.7.2025 08:24:05 EEST | Tiedote
Teurastamo ei ole ainoastaan ruokakulttuurin ja rennon kaupunkielämän keidas – se on myös elävä ja uudistuva näyttämö taiteelle, luoville tekijöille ja uudenlaisille kokeiluille. Vanhassa teollisuusmiljöössä koetaan tänä kesänä niin musiikkia, äänitaidetta, lyhäreitä kuin lavarunouttakin. Uutena tapahtumana heinäkuussa järjestetään Art, Craft Fair -taidemarkkinat, ja elokuun hämärässä nautitaan jälleen suositusta Lyhärien yöstä. Teurastamolla voi kokea taidetta myös piha-alueella, gallerioissa ja kulttuuritiloissa.
Teurastamo Jazz: musiikin juhlaa kaupunkikeitaalla30.6.2025 07:59:10 EEST | Tiedote
Jazzin huippunimet täyttävät Teurastamon pihan lauantaina 5.7., kun Teurastamo Jazz tarjoaa monipuolisen kattauksen kotimaan parasta jazzia halki sukupolvien kerrosten. Monipuolisen ohjelman on kuratoinut Suomen johtava jazzbrändi We Jazz, ja tapahtuma on kaikille avoin ja ikärajaton.
Bassline Festival valtaa Torikorttelit 27.-28.6.2025 – Katariinankatu suljetaan liikenteeltä23.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Bassline Festival täyttää Torikorttelit elämällä jälleen 27.–28.6.2025. Pääsymaksuton DJ-vetoinen kaupunkifestivaali kokoaa yli 40 esiintyjää viidelle lavalle ja esittelee Helsingin kiinnostavimpia klubikonsepteja kahden kesäillan ajan Senaatintorin laidalla. Tapahtumalla on vaikutuksia myös alueen liikennejärjestelyihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme