Kainuun työttömien määrä kasvoi lähes viidellä sadalla vuoden takaisesta
23.12.2024 08:00:39 EET | Kainuun ELY-keskus | Tiedote
Kainuussa oli marraskuun lopussa noin 3 200 työtöntä työnhakijaa. Työttömyysaste 10,5 % oli alueista kuudenneksi matalin. Pitkäaikaistyöttömyyden kasvu jatkui. Työvoiman saatavuus on parantunut tilapäisesti matalasuhdanteen ja hiipuneen työvoiman kysynnän takia.

Kainuussa oli marraskuun lopussa 3 194 työtöntä työnhakijaa, mikä on 464 henkilöä (+17 %) enemmän kuin vuotta aiemmin. Kainuun työttömyyskehitys viime vuodesta oli alueista kolmanneksi heikointa. Työttömyys nousi kaikilla alueilla, vähiten Lapissa (+1 %) ja eniten Ahvenanmaalla (+24 %). Koko maassa työttömyys lisääntyi 11 %.
Työttömyysaste oli Kainuussa kuun lopussa 10,5 %, alueista kuudenneksi vähiten ja 1,6 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuotta aiemmin. Koko maassa työttömyysaste oli 10,9 %, mikä on 0,9 prosenttiyksikköä vuoden takaista enemmän.
Pitkäaikaistyöttömyys on ollut nousussa yli vuoden ajan. Pitkäaikaistyöttömiä oli kuun lopussa 764, mikä on 28 % vuoden takaista enemmän (+168). Edelliskuusta pitkäaikaistyöttömyys lisääntyi 4 % (+29). Pitkäaikaistyöttömiä oli 24 % työttömistä, vuotta aiemmin osuus oli 22 %.
Uusia avoimia työpaikkoja yli puolet viime vuotta vähemmän
Työvoiman kysyntä on ollut jo yli vuoden ajan useimpina kuukausina merkittävästi edellisvuotta vähäisempää. Marraskuussakin uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin työ- ja elinkeinotoimistoihin sekä kuntakokeiluihin 53 % vuotta aiempaa vähemmän (-327), yhteensä 291. Ammattiryhmissä uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin eniten palvelu- ja myyntityöntekijöille (104), ryhmälle muut työntekijät (48) sekä rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöille (41).
Työvoiman saatavuus on parantunut väliaikaisesti matalasuhdanteen takia, mutta osaajista on edelleen pulaa monissa ammateissa. Marraskuun lopussa vähiten työttömänä työnhakijana per avoin työpaikka oli terveydenhuollon erityisasiantuntijoita (esimerkiksi lääkärit, hammaslääkärit ja eläinlääkärit), teollisuustuotteiden kokoonpanijoita sekä terveydenhuollon asiantuntijoita (esimerkiksi sairaanhoitajat).
Tiedot perustuvat työ- ja elinkeinoministeriön työnvälitystilastoihin.
Seuraava Työllisyyskatsaus julkaistaan 24. tammikuuta 2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus
työvoima-asiantuntija Atte Laitinen,
p. 0295 023 886, atte.laitinen@ely-keskus.fi
www.elykeskus.fi/kainuu
Kainuun TE-toimisto
johtaja Pauli Piilma
p. 0295 023 106, pauli.piilma@te-toimisto.fi
Kuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Kainuun työttömyys kasvoi 4 % marraskuussa23.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Kainuussa oli marraskuun lopussa noin 3 300 työtöntä työnhakijaa. Työttömyysaste 11,0 % oli alueista kuudenneksi matalin. Laaja työttömyys pieneni alueista eniten, 9 %. Työvoiman saatavuus on kohentunut väliaikaisesti, kun työpaikkojen määrä on supistunut matalasuhdanteen takia.
Kainuun ELY-keskus on antanut perustellun päätelmän Mondo Mineralsin Sotkamon tehtaan ja kaivoksen YVA-selostuksesta28.11.2025 08:24:02 EET | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on antanut perustellun päätelmän Mondo Minerals B.V. Branch Finlandin (aiemmin Elementis Minerals) Sotkamon tehdas- ja kaivosalueen kaivannaisjätteiden ja vesienhallinta -hankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta.
Pohjois-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi nimitetty Jaana Korhonen27.11.2025 14:02:51 EET | Tiedote
Valtioneuvosto on nimittänyt Pohjois-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi Jaana Korhosen ajalle 1.1.2026–31.12.2030.
Kainuun ELY-keskus antoi perustellun päätelmänsä Ahvenvaaran tuulivoimahankkeen YVA-selostuksesta (Kainuu, Pohjois-Pohjanmaa)26.11.2025 10:33:02 EET | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on antanut YVA-lain mukaisen perustellun päätelmän Solarwind Finland Oy:n Ahvenvaaran tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta. Arviointiselostuksen katsotaan oleellisin osin täyttävän YVA-lain ja -asetuksen sisältövaatimukset. Perustellussa päätelmässä erityistä huomiota kiinnitettiin luonnon monimuotoisuuteen, maisemaan ja vesistöihin kohdistuviin vaikutuksiin sekä yhteisvaikutuksiin muiden tuulivoimahankkeiden kanssa. Lisäksi siinä korostettiin lieventämistoimenpiteiden tärkeyttä.
Kainuun työttömyys kasvoi 6 % lokakuussa25.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Kainuussa oli lokakuun lopussa noin 3 100 työtöntä työnhakijaa. Työttömyysaste oli alueista viidenneksi matalin. Pitkäaikaistyöttömiä oli lähes kolmasosa työttömistä. Avoimia työpaikkoja ilmoitettiin edellisvuotta vähemmän.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme