Finanssiala ry

Rahoitus- ja vakuutusala tarjoavat yhteiskunnalle kriittisiä palveluja – työtaistelu ei saa pysäyttää esimerkiksi tunnistautumista ja eläkkeiden maksua

Jaa
  • Asiakkaille ja yhteiskunnan toiminnalle välttämättömät vakuutus- ja rahoituspalvelut on lisättävä suojelutyön piiriin.
  • Suojelutyöllä tarkoitetaan työtä, jonka tekeminen työtaistelun aikana on välttämätöntä hengen, terveyden, omaisuuden tai ympäristön suojelemiseksi.
  • Maksuliikenteen ohella suojelutyö on laajennettava kattamaan muun muassa käteisraha- ja arvopaperipalvelut sekä vahvan sähköisen tunnistamisen palvelut.
  • Vakuutussektorilla eläkkeiden ja muiden toimeentulon kannalta välttämättömien etuuksien maksaminen on varmistettava myös työtaistelun aikana.
  • Työtaisteluiden edellytyksiin liittyvä hallituksen esitysluonnos on parhaillaan lausuntokierroksella.
  • Eduskunta on edellyttänyt valtioneuvostolta selvitystä, kuinka suojelutyötä kehitetään ja miten suojelutyön järjestäminen turvataan ristiriitatilanteissa.

Jo lyhytkestoinen katkos kriittisissä finanssipalveluissa voi aiheuttaa merkittäviä haittoja finanssiyrityksille ja niiden asiakkaille. Finanssiala ry (FA) vaatii, että työriitojen ulkopuolelle rajattuun suojelutyöhön lasketaan myös rahoitus- ja vakuutuspalvelut.

Suojelutyöllä tarkoitetaan työtä, jonka tekeminen työtaistelun aikana on välttämätöntä hengen, terveyden, omaisuuden tai ympäristön suojelemiseksi.

”Rahoitusalan varautumisvaatimukset laajenevat jatkuvasti, ja niitä perustellaan sillä, että rahoitussektorin tarjoamat peruspalvelut ovat yhteiskunnan toiminnalle välttämättömiä kaikissa olosuhteissa. Miksi tämä ei päde työtaistelun aikana?” ihmettelee FA:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi.

Työriitojen sovitteluun ja työtaisteluiden edellytyksiin liittyvässä hallituksen esitysluonnoksessa suojelutyön piiriin lasketaan muun muassa maksuliikenne. Finanssiala ry pitää välttämättömänä, että piiri ulotetaan kattamaan muutkin yhteiskunnan toiminnan kannalta välttämättömiksi arvioidut rahoituspalvelut, kuten käteisraha- ja arvopaperipalvelut sekä vahvan sähköisen tunnistamisen palvelut.

”Toimialan digitalisaatiosta huolimatta palveluiden tarjoaminen edellyttää työtaistelunkin aikana osaavaa, ammattitaitoista ja tehtäviinsä perehtynyttä henkilöstöä.”

Vakuutus voi olla ainoa tulonlähde

Rahoitusalan lisäksi myös monet vakuutussektorin palvelut ovat kriittisiä työtaistelun aikana. Yksityiset työeläkevakuutusyhtiöt maksavat eläkettä lähes 1,4 miljoonalle suomalaiselle.

”Myös esimerkiksi tapaturmasta saatava vakuutuskorvaus voi olla keskeinen tulonlähde. Eläkkeiden ja muiden toimeentulon kannalta välttämättömien etuuksien maksaminen tulee varmistaa myös työtaistelun aikana”, Ahosniemi sanoo.

Etuuksien maksamisen lisäksi vakuutusyhtiöillä on yhteiskunnallisesti merkittäviä lakisääteisiä velvoitteita, joiden tehokas toteutuminen on tärkeää varmistaa kaikissa olosuhteissa.

Vakuutusyhtiöt toimivat viranomaisvalvonnan alla ja esimerkiksi työtapaturmavakuuttamisessa ja liikenteen henkilövahingoissa virkavastuulla. Työtapaturmavakuutus on ensisijainen korvausmuoto ja osa sosiaaliturvaa. Ansionmenetyskorvaus maksetaan suoraan vahingoittuneelle henkilölle.

Lue lisää

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Fiva pitää asuntolainakaton ennallaan – pankkien lisäpääomavaatimuksia olisi pitänyt alentaa27.6.2025 13:23:02 EEST | Tiedote

Finanssiala ry (FA) pitää hyvänä Finanssivalvonnan päätöstä pitää asuntolainakatto ennallaan. Lainakatto pysyy perustasollaan 95 prosentissa ensiasunnon hankintaan tarkoitetuissa lainoissa ja 90 prosentissa muissa uusissa asuntolainoissa. Pankkien muuttuva lisäpääomavaatimus säilyy nollatasolla, mikä on FA:n mielestä hyvä asia. Sen sijaan muita lisäpääomavaatimuksia olisi pitänyt alentaa, sillä niiden perusteena olevat riskit eivät ole muuttuneet, mutta valvojan viimeaikaisten päätösten vuoksi vaateiden täyttämiseksi tarvitaan aiempaa enemmän varoja.

Kysely: Digihuijareille rahaa menettäneitä yhtä paljon kuin Oulussa ja Turussa on asukkaita26.6.2025 08:24:24 EEST | Tiedote

Tuoreen kyselyn mukaan 7,3 prosenttia suomalaisista on menettänyt rahaa digihuijareille. Koko maan väkilukuun suhteutettuna se tarkoittaa yli 400 000 suomalaista. Miehet ovat joutuneet huijauksen uhreiksi hieman naisia useammin. 4,6 prosenttia vastanneista kertoo, että pankki onnistui estämään tai palauttamaan rahansiirron rikollisille. Finanssiala ry:n tilaamaan kyselytutkimukseen digihuijausten yleisyydestä vastasi 2 500 suomalaista. Kyselyssä selvitettiin digihuijausten yleisyyttä sekä ihmisten tietämystä huijauksiin liittyen.

Koonti tuoreimmista talousennusteista: Suomi sinnittelee vastatuulessa – varovaisia merkkejä toipumisesta nähtävissä25.6.2025 10:55:34 EEST | Tiedote

Viimeisimpien ennusteiden mukaan Suomen talouteen on luvassa hidasta kasvua vuosille 2025 ja 2026. Kesäkuussa julkaistuista ennusteista alhaisimman arvion Suomen talouskasvusta antaa Suomen Pankki, joka ennakoi BKT:n kasvavan 0,5 prosenttia vuonna 2025. Korkeinta kasvulukua vuodelle 2025 ennustavat valtiovarainministeriö ja POP Pankki -ryhmä, joiden arvioiden mukaan talous kasvaisi 1,0 prosenttia. Kauppa- ja geopoliittisten jännitteiden lisääntyminen varjostaa globaalia kehitystä, mikä on tuntunut myös Suomessa. Finanssiala ry (FA) kokoaa sivuilleen listausta pankkien, viranomaisten ja suomalaisten tutkimuslaitosten tuoreimmista talousennusteista. Linkki FA:n taulukoimiin tietoihin löytyy tiedotteen lopusta. Kesäkuussa talousennusteensa julkaisivat POP Pankki -ryhmä, Danske Bank, valtiovarainministeriö ja Suomen Pankki.

ASP-uudistus on hyväksytty mutta ei valmis – kehitettävää jäi seuraavallekin hallitukselle14.6.2025 09:14:00 EEST | Tiedote

ASP-järjestelmän uudistus on hyväksytty, mutta toteutuksen kunnianhimo ei ollut yhtä korkealla kuin Finanssiala ry (FA) odotti. FA ehdotti järjestelmään monia ensiasunnon ostajaa hyödyttäviä muutoksia, kuten pienempää omasäästöosuutta, tavallisten asuntolainojen kanssa yhdenmukaista laina-aikaa sekä keinotekoisten rajojen ja rajoitteiden purkamista. Järjestelmää on kehitetty vuosien saatossa hyvässä yhteistyössä valtion ja pankkien välillä, ja FA on sitoutunut jatkamaan kehitystyötä. Tulevaisuudessa ASP-järjestelmää voitaisiin käyttää myös suomalaisten talousosaamisen kasvattamiseen, kansankapitalismin edistämiseen ja vihreän siirtymän tukemiseen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye