Potilastietojärjestelmien yhdistäminen hidastaa toimintaa kiirevastaanotoilla ja päivystyksessä vuoden ensimmäisinä päivinä
30.12.2024 16:44:02 EET | Oma Häme | Tiedote

Oma Häme siirtyy vuoden 2025 alussa yhteen, yhteiseen potilastietojärjestelmään, kun Forssan seudun ja muun Kanta-Hämeen alueen Lifecare-potilastietojärjestelmien tiedot yhdistetään. Järjestelmien yhdistäminen sujuvoittaa tiedonkulkua yksiköstä toiseen, mikä parantaa sekä hoitoprosessien nopeutta että potilasturvallisuutta. Siirtyminen uuteen potilastietojärjestelmään ei vaadi asiakkaita toimenpiteitä.
Muutos hidastaa toimintaa kiirevastaanotoilla ja päivystyksessä
Tietojärjestelmien yhdistäminen alkaa keskiviikkona 1. tammikuuta keskiyöllä ja loppuu aamuyöllä torstaina 2. tammikuuta. Yhdistämisen aikana potilastietojen katseluun käytetään tietojärjestelmän kopiota. Lisäksi muun muassa röntgen- ja verikoepyynnöt, sairauslomatodistukset ja reseptit kirjoitetaan paperille, kun ne normaalisti tehtäisiin järjestelmän kautta. Tämä hidastaa toimintaa kiirevastaanotoilla ja päivystyksessä, vaikka töissä on normaalia enemmän henkilökuntaa. Keskussairaalan päivystyksen sekä Forssan ja Riihimäen kiirevastaanoton väki toivoo potilailta kärsivällisyyttä, sillä odotusajat voivat venyä normaalia pidemmiksi.
Kaikki päivystyspotilaat hoidetaan
Päivystyksessä toimitaan aina hoidon tarpeen ja kiireellisyyden määräämässä järjestyksessä. Jos olet epävarma siitä, onko asiasi kiireellinen tai päivystystä vaativa, kannattaa soittaa numeroon 116 117. Kiireettömissä asioissa numeroon ei kannata soittaa. Hätätilanteessa soitetaan aina numeroon 112.
Lääkitystiedot kannattaa kirjoittaa muistiin
Ammattilainen näkee normaalisti potilastietojärjestelmän ja Kanta-palvelun kautta asiakkaalle määrätyn lääkityksen. Kuitenkin ainoastaan asiakas itse tietää sen, mitä lääkkeitä hän käyttää ja millä annoksella. Omat lääkkeet ja niiden annostukset kannattaa aika ajoin kirjata itselle muistiin. Lääkitykset voi tallettaa myös Oma Häme -mobiilisovellukseen, jossa sovellus neuvoo käyttäjää tietojen tallentamisessa. Päivystyksessä ei uusita reseptejä lainkaan.
Kiireettömän hoidon palvelut avautuvat myöhemmin 2. tammikuuta
Potilastietojärjestelmien yhtenäistämisen vuoksi kiireettömät terveydenhuollon palvelut avautuvat tavallista myöhemmin torstaina 2. tammikuuta. Terveyskeskukset ja kuntoutuspalvelut avautuvat klo 10 alkaen. Terveysasemien puhelinpalvelu ja takaisinsoitto sekä sairaanhoitaja-chatia aukeavat myös klo 10.
Suun terveydenhuollossa toiminta painottuu torstaina 2. tammikuuta kiirevastaanottoihin. Ajanvarauksen puhelinpalvelu avataan poikkeuksellisesti vasta klo 9 ja takaisinsoittopalvelu aukeaa klo 10. Suun terveydenhuollon chat-palvelu on kiinni 2. tammikuuta. Erikoissairaanhoidon ajanvarauksellinen toiminta palvelee vain kutsun saaneita.
Kutsuja tutkimuksiin normaalia pikaisemmin tammikuussa
Potilastietojärjestelmien yhdistäminen vaikuttaa myös ajanvaraus- ja tutkimusyksiköihin. Esimerkiksi röntgentutkimuksiin ei ole voitu antaa aikoja normaalisti. Tammikuussa aikoja annetaan taas normaalia enemmän, koska suma halutaan purkaa mahdollisimman pian. Tämän vuoksi asiakkaille voi tulla tutkimus- ja vastaanottoaikoja normaalia lyhyemmällä varoitusajalla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veli-Pekka Rautavapalvelualueylilääkäri
Puh:040 193 7418veli-pekka.rautava@omahame.fiToni Suihkokehitys- ja ict-johtaja
Puh:040 703 5159toni.suihko@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Ikäihmisten palveluiden maksuntarkistus onnistui ennätysajassa – tämän vuoden laskutus käynnistyi edellisvuosia paremmin27.3.2026 12:34:52 EET | Uutinen
Ikäihmisten palvelujen maksuntarkistukset on saatu toteutettua poikkeuksellisen nopeasti. Tämän vuoksi kuluvan vuoden laskutus on päässyt pyörimään alkuvuodesta lähes normaalissa aikataulussa. Palvelusihteerit tarkastavat asiakkaiden tuloihin perustuvien palvelujen asiakasmaksut aina vuoden vaihteessa ja päivittävät asiakkaille uudet maksupäätökset. Maksuntarkistukset ovat edellytys laskutukselle. Laskuja ei voida muodostaa ennen kuin maksupäätökset ovat kunnossa, sillä maksupäätökset ohjaavat laskutusta. Maksuntarkistusten tekeminen on perinteisesti vienyt useita kuukausia. Aiempina vuosina tämä on usein tarkoittanut myös laskutuksen viivästymistä ja sitä, että asiakkaille on jouduttu kerralla lähettämään laskuja useammalta kuukaudelta. Aiemmin maksuntarkistuksia ovat hidastaneet useat järjestelmä- ja toimintaympäristön muutokset, kuten tietokantojen yhdistämiseen liittyneet tekniset haasteet, talouspalvelujen tuottajan vaihdoksesta johtuneet epävarmuudet sekä palvelujen taustatietoje
Oma Häme avaa uuden lyhytaikaishoidon yksikön Ilveskotiin erityistä tukea tarvitseville lapsille ja nuorille27.3.2026 12:02:51 EET | Tiedote
Ilveskodissa tehdään useita muutoksia palvelukokonaisuuteen kevään ja syksyn aikana.
Kotisairaala muuttaa Hämeenlinnassa Viipurintieltä Parantolakadun sote-asemalle27.3.2026 10:44:38 EET | Uutinen
Kotisairaalan toimipiste Hämeenlinnassa muuttaa maaliskuun lopussa Viipurintien terveysaseman A-talosta Parantolankadun sosiaali- ja terveysasemalle. Ensimmäisiä asiakkaita vastaanotetaan uusissa tiloissa maanantaina 30. maaliskuuta. Kotisairaalan potilaaksi tullaan lääkärin lähetteellä, ja hoidosta vastaavat lääkäri sekä sairaanhoitajat. Kotisairaala hoitaa potilaita heidän kotonaan sekä asumisyksiköissä. Potilaan voinnin salliessa hoitoa ja lääkitystä, esimerkiksi suonensisäistä antibioottihoitoa, voidaan antaa myös kotisairaalan toimipisteessä. Kotisairaalan tavoitteena on tarjota potilaille turvallista ja laadukasta sairaalatasoista hoitoa, silloin, kun hoito ei edellytä muutoin sairaalassa olemista. Kotisairaalan uudet tilat sijaitsevat Parantolankadun sote-asemalla, joka toimii Hämeenlinnassa vanhan keskussairaalan päivystyksen rakennuksessa (alla kuvassa E5-rakennus). Kotisairaalan asiakkaat ohjataan ajanvarauksen yhteydessä uuteen toimipisteeseen. Asiakaspysäköinti muuttuu maks
Asiakaspysäköinti muuttuu maksulliseksi 1. huhtikuuta vanhan keskussairaalan alueella Hämeenlinnassa26.3.2026 16:08:55 EET | Uutinen
Uuden Parantolankadun sote-aseman toiminta käynnistyy - lue ajo-ohjeet.
Vuoden 2025 tilinpäätös: ensimmäinen ylijäämäinen tilikausi ja historiallinen toimintakatteen kehitys26.3.2026 12:49:39 EET | Tiedote
Alijäämien kattaminen vaaditussa ajassa on edelleen kova haaste.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme