Potilastietojärjestelmien yhdistäminen hidastaa toimintaa kiirevastaanotoilla ja päivystyksessä vuoden ensimmäisinä päivinä
30.12.2024 16:44:02 EET | Oma Häme | Tiedote

Oma Häme siirtyy vuoden 2025 alussa yhteen, yhteiseen potilastietojärjestelmään, kun Forssan seudun ja muun Kanta-Hämeen alueen Lifecare-potilastietojärjestelmien tiedot yhdistetään. Järjestelmien yhdistäminen sujuvoittaa tiedonkulkua yksiköstä toiseen, mikä parantaa sekä hoitoprosessien nopeutta että potilasturvallisuutta. Siirtyminen uuteen potilastietojärjestelmään ei vaadi asiakkaita toimenpiteitä.
Muutos hidastaa toimintaa kiirevastaanotoilla ja päivystyksessä
Tietojärjestelmien yhdistäminen alkaa keskiviikkona 1. tammikuuta keskiyöllä ja loppuu aamuyöllä torstaina 2. tammikuuta. Yhdistämisen aikana potilastietojen katseluun käytetään tietojärjestelmän kopiota. Lisäksi muun muassa röntgen- ja verikoepyynnöt, sairauslomatodistukset ja reseptit kirjoitetaan paperille, kun ne normaalisti tehtäisiin järjestelmän kautta. Tämä hidastaa toimintaa kiirevastaanotoilla ja päivystyksessä, vaikka töissä on normaalia enemmän henkilökuntaa. Keskussairaalan päivystyksen sekä Forssan ja Riihimäen kiirevastaanoton väki toivoo potilailta kärsivällisyyttä, sillä odotusajat voivat venyä normaalia pidemmiksi.
Kaikki päivystyspotilaat hoidetaan
Päivystyksessä toimitaan aina hoidon tarpeen ja kiireellisyyden määräämässä järjestyksessä. Jos olet epävarma siitä, onko asiasi kiireellinen tai päivystystä vaativa, kannattaa soittaa numeroon 116 117. Kiireettömissä asioissa numeroon ei kannata soittaa. Hätätilanteessa soitetaan aina numeroon 112.
Lääkitystiedot kannattaa kirjoittaa muistiin
Ammattilainen näkee normaalisti potilastietojärjestelmän ja Kanta-palvelun kautta asiakkaalle määrätyn lääkityksen. Kuitenkin ainoastaan asiakas itse tietää sen, mitä lääkkeitä hän käyttää ja millä annoksella. Omat lääkkeet ja niiden annostukset kannattaa aika ajoin kirjata itselle muistiin. Lääkitykset voi tallettaa myös Oma Häme -mobiilisovellukseen, jossa sovellus neuvoo käyttäjää tietojen tallentamisessa. Päivystyksessä ei uusita reseptejä lainkaan.
Kiireettömän hoidon palvelut avautuvat myöhemmin 2. tammikuuta
Potilastietojärjestelmien yhtenäistämisen vuoksi kiireettömät terveydenhuollon palvelut avautuvat tavallista myöhemmin torstaina 2. tammikuuta. Terveyskeskukset ja kuntoutuspalvelut avautuvat klo 10 alkaen. Terveysasemien puhelinpalvelu ja takaisinsoitto sekä sairaanhoitaja-chatia aukeavat myös klo 10.
Suun terveydenhuollossa toiminta painottuu torstaina 2. tammikuuta kiirevastaanottoihin. Ajanvarauksen puhelinpalvelu avataan poikkeuksellisesti vasta klo 9 ja takaisinsoittopalvelu aukeaa klo 10. Suun terveydenhuollon chat-palvelu on kiinni 2. tammikuuta. Erikoissairaanhoidon ajanvarauksellinen toiminta palvelee vain kutsun saaneita.
Kutsuja tutkimuksiin normaalia pikaisemmin tammikuussa
Potilastietojärjestelmien yhdistäminen vaikuttaa myös ajanvaraus- ja tutkimusyksiköihin. Esimerkiksi röntgentutkimuksiin ei ole voitu antaa aikoja normaalisti. Tammikuussa aikoja annetaan taas normaalia enemmän, koska suma halutaan purkaa mahdollisimman pian. Tämän vuoksi asiakkaille voi tulla tutkimus- ja vastaanottoaikoja normaalia lyhyemmällä varoitusajalla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veli-Pekka Rautavapalvelualueylilääkäri
Puh:040 193 7418veli-pekka.rautava@omahame.fiToni Suihkokehitys- ja ict-johtaja
Puh:040 703 5159toni.suihko@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aimo auttaa löytämään sopivan avun – Karoliina Kärkkäinen kehittää digipalveluita asiakkaiden arjen tueksi15.5.2026 10:07:29 EEST | Artikkeli
Miten varmistetaan, että asiakas löytää sopivan palvelun silloin, kun sitä tarvitsee? Oma Hämeessä tätä kysymystä ratkotaan määrätietoisesti digitaalisten palveluiden kehittämisessä. Yksi konkreettinen esimerkki siitä on Aimo-tekoälyapuri.
Lifecare-potilastietojärjestelmä päivittyy huomenna – palveluissa mahdollisia viiveitä lauantaina 16.5.202615.5.2026 08:00:00 EEST | Uutinen
Käyttökatkon aikana terveyspalveluissa voi esiintyä tilapäistä ruuhkaa tai asioinnin viiveitä. Asukkaita pyydetään huomioimaan tämä ja hakeutumaan hoitoon vain kiireellisissä tapauksissa. Kiireettömissä asioissa suositellaan asiointia ennen tai jälkeen päivityksen. Ennen päivystykseen tai kiirevastaanotolle hakeutumista, ohjataan soittamaan Päivystysapu 116117-ensilinjaan.
Lapsiperheiden kotipalvelu muuttuu maksuttomaksi 1.6. alkaen13.5.2026 13:44:06 EEST | Uutinen
Lapsiperheiden kotipalvelu muuttuu maksuttomaksi 1.6.2026. Muutos perustuu aluevaltuuston huhtikuussa tekemään päätökseen. Lapsiperheiden kotipalvelu oli maksullista syyskuusta 2025 lähtien aluevaltuuston joulukuussa 2024 tekemän päätöksen perusteella. Maksullisuuden aikana kotipalvelua käyttävien asiakkaiden määrä laski ja tuotto jäi vähäiseksi suhteessa asiakasmaksujen hallinnollisiin kustannuksiin. Aluevaltuuston päätöksellä lapsiperheiden kotipalvelu on jatkossa maksutonta kaikille asiakkaille, jotka täyttävät palvelun myöntämisen perusteet. – Kotipalvelun asiakasmaksu näytti vaikuttavan jonkin verran palvelun vastaanottamiseen. Nyt voimme paremmin varmistaa, että tuesta hyötyvät perheet ottavat sitä vastaan, toteaa perhekeskuspalveluiden tulosaluejohtaja Riikka Lammintausta-Mäkelä. Lapsiperheiden kotipalvelu on ennaltaehkäisevää varhaisen tuen palvelua, jonka tarkoituksena on tukea perheen arjessa jaksamista tilapäisissä tai pidempiaikaisissa kuormittavissa elämäntilanteissa. Koti
Kanta-Hämeeseen hankitaan uudenlaista kalustoa rauniopelastuksen kehittämiseen13.5.2026 13:10:10 EEST | Tiedote
Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen yhteishanke on saanut EU:n ISF-rahoitusta. Kalustohankinnalla pyritään varautumaan paremmin maailmanpoliittisen tilanteen tuomiin muutoksiin.
Virastokeskus Veturin käyttökielto jatkuu Riihimäellä13.5.2026 12:34:46 EEST | Uutinen
Oma Hämeen palvelut toimivat toistaiseksi väliaikaistiloissa – asiakkaille on ilmoitettu muutoksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme