Stefanie Tuurnan Maamaa on hätkähdyttävä esikoisromaani syrjinnästä ja oman äänen löytämisestä
Maamaa on säeromaanimainen nuortenkirja 16-vuotiaasta Akirasta, jota kiusataan hänen änkytyksensä takia. Puoliksi japanilainen teini alkaa jutella nauhurille, ja äänityksistä muodostuu haikean kaunis tarina, joka kertoo kiusatun mielenmaisemasta ja pakokeinoista.

Ilmestyy 30.1.2025
Jos mun pupu
pupuhe
tapa ärsyttää,
aatelkaa, että mä räppään.
DJ Kimura.
Maamaamaa
ilman hitain räppäri.
Akira on lukiolainen, jonka ainoat ystävät ovat polkupyörä ja sanelukone. Niille hän pystyy puhumaan, kun taas muiden edessä änkytys ei päästä sanoja ulos. Akiran ei anneta unohtaa poikkeavaa puhetapaansa eikä sitä, että hän on puoliksi japanilainen.
Nauhurille juttelu on omia painolastejaan kantavien vanhempien idea. Äänityksistä muodostuu haikean kaunis säeromaania lähestyvä tarina, joka kertoo kiusatun mielenmaisemasta ja pakokeinoista.
Maamaa kuvaa nykykoulumaailmaa raadollisesti tuoden esiin myös sen, miten opettajien voi olla vaikeaa puuttua uhkaavasti käyttäytyvien oppilaiden käytökseen. Tarinan ytimessä on myös erilaisen nuoren tuntemat ulkopuolisuuden sekä arkipäiväistyneen rasismin kokemukset.
”Minusta on tärkeää yrittää asettua toisen ihmisen asemaan ja ymmärtää, miltä elämä eri näkökulmasta näyttää. Kirjojen hienous on siinä, että tekstin avulla voi oppia ymmärtämään sitä, mikä on itselle vierasta”, Stefanie Tuurna pohtii.
Tuurna on käyttänyt Akiran hahmon kirjoittamisen tukena perinteisen taustatyön lisäksi myös asiantuntijatarkastajia, jotka ovat kommentoineet hänelle sekä päähenkilön änkytyksen että japanilaisuuden kuvausta.
Maamaa on Tuurnan esikoisromaani. Monipuolisesti eri taiteen ja kulttuurin alueilla vaikuttava kirjailija haluaa kannustaa nuoria paitsi lukemaan, myös kirjoittamaan enemmän:
”Lukemista voi kehittää myös lukemalla omaa tekstiänsä, se voi tuntua monelle helpommalta – minullekin kirjoittaminen on aina ollut luontevampaa kuin lukeminen. Ja mikä tärkeintä, kuka vain saa kirjoittaa, siihen ei tarvitse pyytää lupaa keneltäkään”, Tuurna muistuttaa.
Stefanie Tuurna on vantaalainen pianisti, säveltäjä ja musiikinopettaja. Opetustyönsä ja konserttiesiintymisiensä lisäksi hän toimii Suomen Kansallisoopperassa yhtenä maamme harvoista balettisäestäjistä.
Maamaa ilmestyy kaikissa formaateissa, äänikirjan lukee Aksa Korttila.
Haastattelupyynnöt, arvostelukappaleet ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan Kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Eve Hietamiehen Hupparizombi päättää supersuositun sarjan – kirjoja on myyty yhteensä yli 300 000 kappaletta!25.4.2025 11:12:27 EEST | Tiedote
Hääkellot soivat Antti Pasaselle Eve Hietamiehen rakastetun sarjan viidennessä osassa.
Kiitos kirjasta -palkinto Markus Nummelle23.4.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Markus Nummelle on myönnetty Kiitos kirjasta -palkinto romaanista Käräjät (2024). Käräjät on ylistetty historiallinen romaani salaperäisestä rikosvyyhdistä, sydämiin kätketystä, vuosikymmenet ylittävästä ystävyydestä ja rakkauden voimasta.
Likainen somesota on kertomus Riikka Purran rasismikohun ympärillä käydystä somesodasta, perussuomalaisten aggressiivisesta viestintäkulttuurista ja yhteiskunnallisen keskustelun myrkyttymisestä22.4.2025 10:58:07 EEST | Tiedote
Pekka Mykkäsen uutuuskirja Likainen somesota perkaa perussuomalaisten poikkeuksellista somehistoriaa ja suomalaisen keskustelukulttuurin myrkyttymistä. Miten perussuomalaisten kannattajien hyökkäävä somekäytös sai alkunsa? Mitä seurauksia on vihapuheella?
Arttu Tuomisen uutuusromaani Alec aloittaa trillerimäisen Kide-sarjan22.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tiivistunnelmaisista rikosromaaneistaan ja monipuolisista, syvistä henkilöhahmoistaan tunnettu Arttu Tuominen aloittaa uuden sarjan, jonka ensimmäinen osa Alec julkaistaan 14. elokuuta 2025. Teos käynnistää trillerimäisen trilogian ja vie lukijan Lapin tunturimaisemiin, syvälle rikosten, addiktioiden ja huumebisneksen syövereihin.
Kevään käsityökirjoissa hehkuvat ilo ja värit16.4.2025 12:24:42 EEST | Tiedote
Koskettamaan kutsuvia virkkuutöitä Kanadalaisen Lee Sartorin kirjan inspiraationa ovat olleet neljä vuodenaikaa. Virkkaa eläviä pintoja -teoksen kiehtovissa yksi- ja monivärisissä virkkausmalleissaan hyödynnetään sekä tuttuja perussilmukoita että harvinaisempia silmukkayhdistelmiä. Teoksessa on neljäkymmentä kolmiulotteista, koskettamaan kutsuvaa virkattua pintaa ja viisi erilaista virkkuutyötä – tyynynpäällinen, rantakassi, huivi, kauluri ja pipo – joissa sovelletaan edellä kuvattuja virkkausmalleja. Mukana on sekä yksinkertaisia ja helppotekoisia perussilmukoilla virkattavia malleja että monimutkaisia, vaativia kuvioita, joista osa on kaksipuolisia! Jokaisesta virkkausmallista on yksityiskohtaiset sanalliset ohjeet ja selkeä piirroskaavio. Erikoistekniikat on selostettu vaihe vaiheelta ja havainnollisin valokuvin. Lee Sartori: Virkkaa eläviä pintoja Ilmestyy 24.4.2025 Suomentanut Hanna Kolari. Odotettu uusintapainos huipputekijän klassikkokirjasta Suositun Villit vanttuut ja vallatto
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme