Kvanttiteknologioiden kehittämiseen 3,2 miljoonan euron rahoitus Euroopan innovaationeuvostolta
Jyväskylän yliopiston johtama EQUSPACE-konsortio sai 3,2 miljoonan euron rahoituksen Euroopan innovaationeuvoston EIC:n Pathfinder Open - rahoitusohjelmasta edistääkseen kvanttiteknologioita piissä. Projekti tuo yhteen viisi partneria kolmesta Euroopan unionin maasta kehittämään uudenlaista piipohjaista kvanttiteknologia-alustaa.

EquSpace -hankkeella (Enabling New Quantum Frontiers with Spin Acoustics in Silicon) on kunnianhimoinen päämäärä. Tavoitteena on mahdollistaa täydellinen piipohjainen kvanttitietojärjestelmä. Nelivuotinen EQUSPACE-hanke on saanut 3,2 miljoonan euron rahoituksen Euroopan innovaationeuvoston (EIC) Pathfinder Open -rahoitusohjelmasta, joka tukee visionäärisiä tutkimusryhmiä kehittämään tieteellistä perustaa läpimurtoteknologioille. Rahoitus on osa Horisontti Eurooppa -rahoitusohjelmaa. Hanke alkaa 1.2.2025 ja sitä johtaa Jyväskylän yliopisto.
Rahoitus on erittäin kilpailtu ja sitä myönnetään monitieteisille konsortioille tulevaisuuden teknologiakehityksen varhaisiin tutkimushankkeisiin. Yhteensä rahoitushakemuksia EIC:n Pathfinder Open – rahoitusohjelmaan saapui 1100 kappaletta, joista ainoastaan 45:lle myönnettiin rahoitus.
- Kansainvälisten tutkimushankkeiden koordinaation myöntäminen Jyväskylän yliopistoon kertoo tutkimuksemme korkeasta tasosta. Olen äärimmäisen iloinen yliopiston, tiedekunnan ja aivan erityisesti rahoituksen saaneen tutkijaryhmän puolesta. Myönnetty rahoitus vahvistaa merkittävästi jo aiemmin vahvaa kvanttitutkimuksen alaa yliopistossamme, iloitsee Jyväskylän yliopiston matemaattis-luonnontieteellisen tiedekunnan dekaani Mikko Mönkkönen.
Laajentaa kvanttialan kansainvälistä ekosysteemiä
Hankkeessa kehitetään teknologia-alustaa, joka hyödyntää piihin istutettuihin epäpuhtausatomeihin perustuvia kvanttibittejä. Erityisesti keskitytään kehittämään skaalautuvia menetelmiä näiden “piikubittien” lukemiseen hyödyntämällä kaupallisia kvanttipisteitä sekä niiden kytkemiseen toisiinsa nanomekaanisten värähtelijöiden avulla.
- Pitkän aikavälin tavoitteena on mahdollistaa näiden kubittien käyttö kvanttilaskennassa ja kvanttihavainnoinnissa sekä aikaansaada Euroopan laajuinen ekosysteemi tälle kvanttiteknologia-alustalle, kertoo konsortion koordinaattori professori Juha Muhonen Jyväskylän yliopistosta.
Kvanttihyppy piin spinkubiteilla
Vaikka pii on kaiken nykyisen informaatioteknologian mahdollistava materiaali, ei se tällä hetkellä ole keskeisin materiaali kvanttitiedonkäsittelyssä. Piiperustaisilla spinkubiteilla on kuitenkin jo osoitettu olevan erinomaisia kvanttiominaisuuksia yksittäisinä kubitteina. Piikubitteja, ja varsinkaan epäpuhtausatomeihin perustuvia kubitteja, ei kuitenkaan vielä pidetä kvanttilaskennan valtavirta-alustana, sillä niiden saattaminen käytännön tasolle edellyttää helposti skaalautuvia kytkentä- ja luentamekanismeja. EQUSPACE-hanke pyrkii vastaamaan näihin haasteisiin, ja siten edistämään sitä, että kvanttiteknologiat voisivat käyttää hyväksi olemassa olevaa laajaa pii-infrastruktuuria, joka on pystytetty nykyisten tietokonesirujen valmistukseen.
- EQUSPACE-hanke tarjoaa monitieteisen lähestymistavan käsillä olevaan haasteeseen tuomalla yhteen ainutlaatuisen joukon johtavia asiantuntijoita, spinkubittien, optomekaniikan, ja piin atomiperustaisen muokkaamisen aloilta, selventää Muhonen.
Hanke ei näin ainoastaan pyri tekemään piipohjaisista kvanttiteknologioista eurooppalaista vahvuutta, vaan myös kehittämään menetelmiä, jotka voivat uudistaa koko kvanttiteollisuutta.
- Esimerkiksi materiaalitieteellisten tekniikat, kuten yksi-ioni-implantaatiot ja piin isotooppipuhdistaminen ovat isossa osassa hanketta ja niiden avulla hanke pyrkii luomaan skaalautuvan ja vakaan alustan kaikille pii-kvanttisovelluksille, kertoo tutkija Nico Klingner Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf e.V.:stä (HZDR).
Eurooppalainen konsortio tuo yhteen kvanttiosaajat
EQUSPACE-konsortioon kuuluu tutkijoita Jyväskylän yliopistosta (JYU) ja kolmesta tutkimuslaitoksesta: VTT:stä Suomessa, Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf e.V.:stä (HZDR) Saksasta, ja NWO Institute AMOLF:sta (AMOLF) Alankomaista. Lisäksi konsortioon kuuluu suomalainen start-up yritys SemiQon Oy.
- EQUSPACE on hieno esimerkki siitä, kuinka erilaisia kvanttiteknologioita yhdistelemällä voidaan mahdollistaa uusia innovaatioita. Projekti tuo yhteen osaajia kvanttipisteiden, epäpuhtausatomeihin perustuvien kubittien, optomekaniikan ja piin atomitason muokkaamisen aloilta. Samalla se yhdistää toisiinsa yliopiston, tutkimusinstituutteja ja start-up yrityksen kolmessa eri Euroopan maassa, iloitsee Semiqonin CRO Mika Prunnila.

Tutkimuksella edistetään kvanttiteollisuutta Euroopassa
Rahoituksen yksi keskeisin tavoite on mahdollistaa piin epäpuhtausatomeihin perustuvien kvanttiteknologioiden kehitys Euroopassa.
- Tämän uuden rahoituksen myötä EQUSPACE-konsortio perustaa vahvan donori spinkubitteihin perustuvan tutkimusverkoston Eurooppaan, ja näin vahvistaa eurooppalaista kvanttiteollisuutta pitkällä aikavälillä. Nykyään tätä alustaa kehitetään lähinnä Australiassa ja Kanadassa. Lisäksi tietysti Kiina ja USA ovat yleisesti edellä kvanttiteknologioissa. EQUSPACE:n kaltaiset hankkeet ovat kriittisiä, jotta Eurooppa pysyy mukana nykyisessä kvanttikilpajuoksussa, kuvailee Muhonen.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Juha Muhonen, juha.t.muhonen@jyu.fi, +358401905352
Matemaattis-luonnontieteellisen tiedekunnan dekaani Mikko Mönkkönen, mikko.monkkonen@jyu.fi, +358504413682
Elina LeskinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 461 7880elina.leskinen@jyu.fiKuvat
Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Suomen Akatemialta rahoitusta Jyväskylän yliopistoon kansainväliseen suurteholaskennan tutkimusyhteistyöhön19.12.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Suomen Akatemia on myöntänyt tutkimusrahoitusta suurteholaskennan kansainväliseen yhteistyöhön. Rahoitusta osoitettiin 12 hankkeelle yhteensä 6,4 miljoona euroa kaudelle 2026–2028. Jyväskylän yliopistossa rahoitusta sai kaksi hanketta, yhteensä noin 960 000 euroa.
Anu Kankainen valittiin akatemiaprofessoriksi19.12.2025 08:01:48 EET | Tiedote
Fysiikan professori Anu Kankainen sai arvostetun akatemiaprofessorin rahoituksen kaudelle 1.1.2026-31.12.2031.
Jyväskylän yliopiston Puolestapuhuja-palkinto 2025 Joni Kettuselle18.12.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistosäätiö on päättänyt luovuttaa vuoden 2025 Jyväskylän yliopiston Puolestapuhuja-palkinnon toimitusjohtaja, psykologian tohtori Joni Kettuselle. Firstbeat Oy:n perustaja Joni Kettunen johtaa yhtiönsä kahta liiketoimintaa, huippu-urheilua ja hyvinvointia.
Väitös: Verkkokauppoihin uppoutuminen voi auttaa rentoutumaan – tutkijan vinkit auttavat välttämään epäterveet käytösmallit verkko-ostoksilla18.12.2025 08:55:00 EET | Tiedote
KTM Tiina Kaletonin väitöstutkimus tarkastelee immersiota verkkokaupassa kuluttajan näkökulmasta. Immersio eli uppoutuminen tai mukaan tempautuminen ostoksiin voi auttaa rentoutumaan ja tekemään harkittuja päätöksiä, mutta aiheuttaa myös esimerkiksi ahdistusta jatkuessaan liian pitkään. Verkkokauppojen elementit myös ruokkivat negatiivista käytöstä painostamalla nopeisiin ostopäätöksiin.
Väitös: Julkisen sektorin IT-hankkeet kaatuvat usein rakenteellisiin ongelmiin - ratkaisuna modulaariset järjestelmät ja läpinäkyvyyden lisääminen17.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Reetta-Kaisa Kukkonen selvitti väitöstutkimuksessaan, etteivät julkisen sektorin IT-hankkeiden ongelmat johdu teknisen osaamisen puutteesta, vaan hallinnon rakenteellisista ongelmista. Siiloutuminen, tiedonkulun katkokset ja jäykät hankintakäytännöt johtavat hankintoihin, joissa järjestelmistä tulee helposti jäykkiä, vaikeasti muokattavia ja kalliita ylläpitää. Ratkaisuksi Kukkonen esittää modulaarisempiä järjestelmiä ja hankintatiedon suurempaa läpinäkyvyyttä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


