Korkein hallinto-oikeus

KHO:n muu päätös, joka koskee meluvaikutuksia koskevia lupamääräyksiä (Seutulan Kiilan alue, Vantaa)

9.1.2025 09:08:50 EET | Korkein hallinto-oikeus | Päätös

Jaa

Korkein hallinto-oikeus on tänään antamallaan päätöksellä muuttanut Vantaan Seutulan Kiilan alueelle myönnetyn maa-ainesten ottoluvan ja ympäristöluvan nojalla harjoitettavan toiminnan meluvaikutuksia koskevia lupamääräyksiä.

Asian tausta, KHO:ssa esitetyt vaatimukset ja KHO:n ratkaisun perustelut ovat luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla julkaistusta päätöksestä.

KHO 9.2.2025 T 6

Yhteyshenkilöt

Korkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi - http://www.kho.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus

KHO:n ennakkopäätös, joka koskee kiinteistöveroa17.2.2026 09:41:03 EET | Päätös

Asunto Oy A omisti yhteisomistussuhteessa kuuden muun asunto-osakeyhtiön kanssa osuuden tontista ja kokonaan sillä sijaitsevan asuinkerrostalon. Yhtiö omisti yhdessä toisten asunto-osakeyhtiöiden kanssa myös erillisen tontin, jonka kaavamerkintä oli LPA (autopaikkojen korttelialue), ja sillä sijaitsevan pysäköintitalon. Yhtiön osakkeet tuottivat oikeuden hallita huoneistoja yhtiön omistamassa rakennuksessa sekä autopaikkoja tuossa yhtiön osittain omistamassa pysäköintitalossa. Yhtiöiden välisessä hallinnanjakosopimuksessa oli sovittu näiden autopaikkojen osoittamisesta eri asunto-osakeyhtiöiden käyttöön. Asiassa oli ratkaistavana, oliko kysymyksessä olevaan pysäköintitaloon sovellettava vakituisten asuinrakennusten veroprosenttia vai yleistä kiinteistöveroprosenttia. Korkein hallinto-oikeus totesi asemakaavoitukseen ja asunto-osakeyhtiöiden väliseen sopimusjärjestelyyn viitaten, että pysäköintitalon oli katsottava liittyvän välittömästi asuinrakennuksiin. Tämän vuoksi pysäköintitaloa o

Miljötillstånden för Terrafame-gruvan ändrades delvis och fick laga kraft12.2.2026 09:18:18 EET | Pressmeddelande

Högsta förvaltningsdomstolen har idag meddelat två beslut som gäller de miljö- och vattenhushållningstillstånd som beviljats Terrafame Oy:s gruva. Det ena beslutet gäller den fortsatta verksamheten och en väsentlig ändring av verksamheten i gruvan (huvudtillståndet). Det andra beslutet gäller tillståndet att bygga och ta i bruk ett nytt område för gråsten (tillståndet för gråstensområdet KL1).

Terrafamen kaivoksen toimintaa koskevat ympäristöluvat tulivat osittain muutettuina lainvoimaisiksi12.2.2026 09:18:18 EET | Tiedote

Korkein hallinto-oikeus on antanut tänään kaksi päätöstä, joissa molemmissa on kysymys Terrafame Oy:n kaivokselle myönnetyistä ympäristö- ja vesitalousluvista. Toinen päätöksistä koskee Terrafamen kaivoksen toiminnan jatkamista ja sen olennaista muuttamista (ns. päälupa). Toinen päätöksistä koskee uuden sivukivialueen rakentamista ja käyttöönottoa (sivukivialueen KL1 lupa).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye