Oma Hämeen elintapamuutoksen ja Tietoa tyypin 2 diabeteksesta -etäryhmät käynnistyvät pian
Ryhmät ovat maksuttomia, eikä ennakkoilmoittautumista tarvita. Vuoden 2024 aikana Oma Häme sai etäryhmiin osallistuneilta paljon positiivista palautetta.

Etäryhmiin voivat osallistua kaikki Kanta-Hämeen alueen asukkaat. Asukkaat voivat osallistua joko yhteen tai useampaan tapaamiseen. Ryhmät ovat maksuttomia, eikä ennakkoilmoittautumista tarvita.
Etäryhmään osallistuminen ei vaadi erityisiä taitoja tai välineitä. Asukas voi liittyä ryhmään omalta kotisohvaltaan, kunhan hänellä on käytössään internet-yhteys ja tietokone, tabletti tai älypuhelin.
Osallistujilta on saatu paljon positiivista palautetta
Etäryhmätoiminta on osoittautunut erittäin onnistuneeksi ja arvokkaaksi osaksi Oma Hämeen palveluvalikoimaa. Vuoden 2024 aikana Oma Häme sai paljon positiivista palautetta osallistujilta. Osallistujat kokivat ryhmien parantaneen merkittävästi heidän arkeaan ja hyvinvointiaan.
"Täksi vuodeksi olemme kehittäneet uusia ryhmätoimintoja ja parantaneet teknisiä ratkaisuja, jotta osallistuminen olisi entistä helpompaa ja sujuvampaa", etäryhmätoiminnasta vastaava Susanne Andersson-Tapio kertoo.
Hyvinvointialueen ja asiakkaiden näkökulmasta etäryhmät tarjoavat kustannustehokkaan ja saavutettavan tavan tarjota tukea ja ohjausta kaikille Kanta-Hämeen asukkaille, heidän sijainnistaan riippumatta.
Lue syksyn 2024 elintapaohjauksen etäryhmään osallistuneen Marikan kokemuksia
Kevään 2025 etäryhmät
Elintapamuutoksen etäryhmä
Ke 15.1 klo 16.30–18.00 Yksi pieni muutos kerrallaan – miten onnistun?
Ke 29.1 klo 16.30–18.00 Joustava tie monipuoliseen ravitsemukseen
Ke 12.2 klo 16.30–18.00 Kaikki alkaa unesta ja palautumisesta
Ke 26.2 klo 16.30–18.00 Mieli mukaan muutokseen
Ke 12.3 klo 16.30–18.00 Liikettä arkeen askel kerrallaan
Tietoa tyypin 2 diabeteksesta -etäryhmä
To 23.1. klo 16.30–18.00 Osa 1: tietoa diabeteksesta sairautena ja sen vaikutuksista elämääsi
To 30.1. klo 16.30–18.00 Osa 2: tietoa diabeteksen elintapahoidosta
To 6.2. klo 16.30–18.00 Osa 3: tietoa diabetesliiton toiminnasta, suun terveydestä ja tyypin 2 diabeteksen insuliinihoidosta
Oma Hämeellä on lisäksi etäolkapääryhmä, johon pääsee mukaan fysioterapeutin lähetteellä.
Liity täältä kevään 2025 ryhmiin
Muista myös ottaa seurantaan Oma Hämeen hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen somekanavat Facebookissa ja Instagramissa! Löydät ne nimellä ”Voi Hyvin Oma Hämeessä”. Kanavilta saat vinkkejä oman ja läheistesi hyvinvoinnin edistämiseksi.
Yhteyshenkilöt
Susanne Andersson-TapioYlihoitajaKanta-Hämeen hyvinvointialue (Oma Häme)
Puh:045 773 47499susanne.andersson-tapio@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aluehallitus käsittelee Hämeenlinnan Erityisasuntosäätiötä koskevaa ennakkokantaa8.1.2026 11:39:03 EET | Uutinen
Aluehallitus käsittelee maanantaina 12. tammikuuta ennakkokantaa Hämeenlinnan Erityisasuntosäätiö sr:n esittämään pyyntöön. Pyyntö liittyy hyvinvointialueen omistajaohjaukseen, koska säätiön kuuluu Oma Hämeen konserniin. Säätiö on pyytänyt hyvinvointialueelta ennakkokantaa omaisuuden tai toiminnan mahdolliseen myyntiin liittyvään valmisteluun. Myynnin valmisteluaie liittyy säätiön taloudelliseen tilanteeseen sekä meneillään oleviin sopimusneuvotteluihin hyvinvointialueen kanssa. Aluehallitus päätti joulukuussa 2025 käynnistää laajemman tarkastelun, joka koskee sosiaalihuollon ja vammaispalvelujen asumispalvelujen järjestämistapoja ja organisointia. Jotta Oma Häme saa palveluistaan mahdollisimman laadukkaat ja tehokkaat, on hyvinvointialueen vertailtava palveluiden järjestämistapoja: ostopalveluita, omaa tuotantoa sekä yhteistyömalleja. Aluehallitus päätti 15.12.2025 irtisanoa Erityisasuntosäätiön puitesopimuksen, jotta siihen voidaan jatkossa tehdä muutoksia, jos se on tarpeen. Nykyine
Oma Häme ottaa uuden tekoälyavustajan Aimon käyttöön verkkosivuilla8.1.2026 11:24:57 EET | Tiedote
Aimon tehtävänä on auttaa löytämään tietoa Oma Hämeen verkkosivuilta.
Oma Häme tarjoaa terveyttä ja hyvinvointia edistäviä etäryhmiä keväällä 20268.1.2026 10:13:16 EET | Tiedote
Oma Häme tukee asukkaitaan terveyden ja hyvinvoinnin edistämisessä tarjoamalla monipuolisia etäryhmiä keväällä 2026. Ryhmissä osallistuja saa ammattilaisten ohjausta, tietoa ja vertaistukea eri elämäntilanteisiin – helposti ja turvallisesti omalta kotisohvalta käsin. Suurin osa ryhmistä on maksuttomia.
Ikäihmisten asiakaslaskutus liittyy Oma Hämeen asiakaslaskutuksen neuvontanumeroon5.1.2026 11:00:00 EET | Uutinen
Ikäihmisten palveluiden asiakaslaskutuksen puhelinasiointi yhdistetään 12.1.2026 alkaen Oma Hämeen asiakaslaskutuksen neuvontanumeroon 03 629 3179. Yhdistymisen myötä vanha numero 03 629 6540 poistuu käytöstä. Asiakaslaskutuksen neuvontanumero palvelee ma–pe klo 9.00–14.00. Soittaessasi valitse valikosta joko: Terveydenhuollon, hammashoidon ja osastohoidon asiakasmaksut ja laskut Ikäihmisten palveluiden, lapsiperheiden kotipalvelun, mielenterveys- ja päihdeasumispalvelun tai vammaispalvelun asiakasmaksut ja laskut Puheluihin pyritään vastaamaan suoraan, mutta voit tarvittaessa valita takaisinsoiton. Numero on tarkoitettu ohjaukseen ja neuvontaan laskuihin tai asiakasmaksuihin liittyvissä asioissa. Mikäli haluat laskullesi maksuaikaa tai tiedustella laskujesi tilaa, ole yhteydessä Provincian asiakaspalveluun. Yhteystiedot löydät laskusta. Jos olet saanut muistutus- tai perintälaskun Revireltä, ole yhteydessä Reviren asiakaspalveluun. Reviren yhteystiedot löydät maksumuistutuksesta. Peri
Oma Häme sujuvoittaa raskaudenkeskeytysten palvelupolkua 12.1. alkaen5.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Asiointi keskitetään Kanta-Hämeen keskussairaalaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme