STTK:n hallitus: Kevään tuplavaaleissa äänestetään palveluista, äänestysvarmuus näyttää kohtuulliselta

Ensimmäiset yhdistetyt alue- ja kuntavaalit järjestetään 13. huhtikuuta. Helsinkiä lukuun ottamatta vaaleissa äänestetään valtuutetut omaan kuntaan ja oman hyvinvointialueen valtuustoon. STTK:n hallitus totesi tänään, että nyt äänestetään tuplasti palveluista.
─ Hyvinvointialueella päätetään sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä pelastustoimen järjestämisestä, kunnissa puolestaan muun muassa kouluista, te-palveluista, kulttuurista ja kotouttamisesta. Kaikki tuiki tärkeitä asukkaille, puheenjohtaja Antti Palola korostaa.
STTK:n uunituoreen kyselyn perusteella 76 prosenttia vastaajista kertoo äänestävänsä varmasti tai todennäköisesti kevään kuntavaaleissa. Aluevaaleissa äänestämisen varmuus on hieman matalampi (71 %). Kuntavaaleissa äänestysintoa lisäisi mahdollisuus sähköiseen äänestämiseen (42 % vastaajista on tätä mieltä). Aluevaaleissa puolestaan intoa lisäisi, jos äänestäjä kokisi äänellään olevan merkitystä (40 %).
Hyvinvointialueet ovat vasta toimintansa alussa ja niille on tärkeä antaa työrauha. Nyt ei ole mitään syytä laittaa alueita erityistarkkailuun. Uudella valtuustokaudella on silti pidettävä kiinni määrätietoisesta palvelujen ja työolojen kehittämisestä. STTK:n mielestä hyvinvointialueita on kehitettävä valtakunnallisesti yhdenvertaisesti, jotta oikea-aikaiset palvelut turvataan kaikkialla. Palvelujen saatavuudessa ja saavutettavuudessa on huomioitava erityisesti haavoittuvimmat ryhmät ja resursseja on kohdennettava ennaltaehkäiseviin ja terveyttä edistäviin palveluihin.
─ Riittävästä rahoituksesta on huolehdittava niin sote-palvelujen kuin pelastustoimen järjestämiseksi. Julkisen sektorin on oltava palvelujen ensisijainen tuottaja. Henkilöstön hyvinvointia, jaksamista ja osaamista palkkausta unohtamatta on kehitettävä määrätietoisesti henkilöstöä kuunnellen.
Kuntien pohdittava elinvoimansa edellytyksiä
Työvoimapalvelut siirtyivät vuoden alussa kuntiin ja niiden on pohdittava oman elinvoimansa edellytyksiä.
─ Reseptiksi STTK tarjoaa laadukkaan koulutuksen järjestämistä varhaiskasvatuksesta toiselle asteelle ja te-palvelukokonaisuuden kehittämistä työpaikkojen synnyttämiseksi ja nopeaksi työllistymiseksi. Hokkuspokkus-temppuja työllistämiseen ei ole, vaan se edellyttää osaamis- ja tietopohjan vahvistamista sekä palvelutarpeisiin vastaamista asianmukaisin resurssein, Palola korostaa.
Kunnat vastaavat myös kotouttamispalveluista ja ne ovat tärkeä keino nopeuttaa työllistymistä ja asettumista Suomeen. Parhaimmillaan palvelut tukevat kuntien elinvoimatyötä, osaavan työvoiman saatavuutta ja väestökehitystä.
STTK:n hallitus kannustaa palveluista kiinnostuneita ja niitä tarvitsevia asettumaan ehdolle ja äänestämään. STTK:n alue- ja kuntavaalitavoitteista luet lisää täältä: https://www.sttk.fi/aluejakuntavaalit2025/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Palolapuheenjohtaja
Puh:040 509 6030antti.palola@sttk.fiLiitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
STTK on poliittisesti sitoutumaton ja moniarvoinen koulutettujen ammattilaisten keskusjärjestö, johon kuuluu 13 jäsenliittoa ja yli 400 000 jäsentä.
Olemme työssämme vastuullisia, oikeudenmukaisia ja rohkeita. Visiomme on hyvinvoiva ja menestyvä työntekijä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta STTK ry.
Kansallinen velkajarru on virhe14.10.2025 15:19:39 EEST | Tiedote
Tänään solmittu parlamentaarinen sopimus kansallisesta velkajarrusta edellyttää alentamaan julkista velkasuhdetta 0,75 prosenttiyksikköä vuosittain. STTK:n mielestä velkajarru on virhe ja haitallinen talouskasvun kannalta.
STTK:n hallitus: Kustannusten hillintä hyvinvointialueilla ohittanut kansalaisten palveluiden tarpeet14.10.2025 09:07:35 EEST | Tiedote
Sote-uudistuksen perimmäinen tarkoitus oli luoda laadukkaat ja tasa-arvoiset sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut koko maahan, kaventaa kansalaisten välisiä terveyseroja, vahvistaa palveluiden saatavuutta erityisesti väestön ikääntymisen ja kuntien haasteiden keskellä ja hillitä kustannusten kasvua.
Turkulainen Merja Forsman on STTK:n Vuoden luottamusmies7.10.2025 14:30:00 EEST | Tiedote
STTK:n Vuoden luottamusmieheksi on valittu Merja Forsman. Hän työskentelee Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymässä ja on Kirkon alojen jäsen.
STTK:n puheenjohtaja Antti Palola: Suomalainen metsänhoito voi olla yhtä aikaa tehokasta ja kestävää3.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Suomi ja suomalaiset ovat eläneet metsästä koko historiansa ajan. Metsä on tarjonnut työtä ja hyvinvointia koko kansakunnalle. - Virheiltäkään ei silti ole vältytty. Esimerkiksi vastuullisuuskysymyksiin tai metsien kokonaisvaltaiseen hyödyntämiseen on herätty vasta aivan viime vuosina ja viimeistään, kun paperitehtaita on suljettu yksi toisensa jälkeen, STTK:n puheenjohtaja Antti Palola sanoo. Palola puhui jäsenliitto METO – Metsäalan Asiantuntijoiden sopimusalojen kokouksessa. Jatkossa vihreän kullan suhteen on Palolan mielestä toimittava fiksummin. - Tutkimustoiminta monipuolisempaan puunkäyttöön liittyen on tuonut mukanaan uusia innovaatiota, kuten puusta syntyviä uusiutuvia materiaaleja. Esimerkiksi polyesteria korvataan puusta saatavalla tekstiilikuidulla ja puu voisi pakkauksissa syrjäyttää muovin. Ja kun nykyisin metsästä puhutaan usein hiilinielujen kautta, puurakentaminen olisi ilmastoteko parhaimmillaan, hän listaa. Metsänhoito voi olla yhtä aikaa sekä tehokasta että laadukas
FinUnions 30 vuotta: Eurooppalaista ay-yhteistyötä tarvitaan selättämään unionin ja työelämän suuria haasteita23.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten palkansaajakeskusjärjestöjen SAK:n ja STTK:n yhteinen EU-edustusto FinUnions järjestää tänään 30-vuotisjuhlaseminaarin Brysselissä. FinUnions on Suomen EU-jäsenyyden ajan tehnyt vaikuttamistyötä tavoitteenaan työntekijöiden aseman vahvistaminen ja suomalaisen sekä eurooppalaisen työelämän kehittäminen. STTK:n puheenjohtaja Antti Palola painottaa, että vaikka suomalaisten ammattiliittojen työ Brysselissä ei aina ole näkyvää, se on olennaista ja tärkeää. - EU:n byrokratia ja sisämarkkinoiden toiminta on monimutkaista ja työlästäkin. On tärkeää huomata, että vaikuttamista on myös hiljainen neuvottelu, politiikkapaperit, yhteistyö ja sitkeys silloinkin, kun asiat tuntuvat etenevän hitaasti ja ovat hankalia. Palola painottaa, että EU-vaikuttamisessa kukaan tai mikään taho ei saa asioita aikaiseksi yksin. - Yhteistyö on EU-vaikuttamisen ydintä. Suomalaisen ammattiyhdistysväen ja FinUnionsin tärkeitä kumppaneita ovat suomalaiset, pohjoismaiset ja eurooppalaiset verkostot, jotka p
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme