Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n muutosneuvottelut ovat ohi: 7 työsuhdetta päättyy
13.1.2025 15:44:46 EET | EHYT | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n syyskuussa alkaneet koko organisaatiota koskevat muutosneuvottelut ovat päättyneet. Neuvottelut jouduttiin aloittamaan tuotannollisten ja taloudellisten sekä toiminnallisten syiden vuoksi. Taustalla oli Suomen hallituksen päätös leikata sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviä avustuksia. Neuvotteluiden tuloksena 7 työsuhdetta päättyy sekä usean henkilön toimenkuvissa tapahtuu muutoksia. Neuvotteluiden alussa alustava arvio henkilöstön vähennys- ja muutostarpeesta oli 16 työntekijää. Säästöt kohdistuvat myös ympärivuorokautiseen neuvontapuhelimeen, jonka seurauksena Päihdeneuvonnan keskeytymättömästä vuorotyöstä joudutaan luopumaan.
Muutokset toteutetaan, jotta EHYT pystyy vastaamaan säästötoimenpiteisiin ja sopeuttamaan toimintaansa vuoden 2025 avustustasoon. Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA antoi avustusehdotuksen 3.12.2024, jossa EHYTin toimintaan kohdistui noin puolen miljoonan euron leikkaus.
“Leikkausten toimeenpano on ollut todella hankalaa. Nykyinen avustuksiin liittyvä byrokratia ja leikkaaminen ilman järjestöjen kuulemista vaikeuttavat säästöjen tarkoituksenmukaista kohdentamista. Olemme joutuneet tekemään raskaita päätöksiä, mutta niillä pyritään turvaamaan vaikuttavan ehkäisevän päihdetyön toteuttaminen myös jatkossa”, sanoo Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n toiminnanjohtaja Juha Mikkonen.
Muutosneuvotteluiden aikana EHYTissä on pyritty yhteistyössä työyhteisön kanssa löytämään keinoja tilanteen helpottamiseksi. Irtisanomisia pystyttiin vähentämään muuttamalla toimenkuvia ja antamalla osalle irtisanomisuhan alla olleista työntekijöistä mahdollisuus jatkaa uudessa tehtävässä. Vuoden 2025 aikana henkilöstö aiotaan lisäksi lomauttaa.
Päihde- ja pelihaitat eivät ole hävinneet, vaan tarve ehkäisevälle työlle on suuri. Tuoreimpien Tilastokeskuksen lukujen mukaan sekä alkoholi- että huumekuolemat ovat lisääntyneet vuonna 2023. Ehkäisevästä työstä leikataan nyt niin järjestöissä kuin hyvinvointialueilla. Samalla valtakunnan tason päätöksillä ollaan lisäämässä päihteiden ja rahapelien saatavuutta.
”Jos ehkäisevään työhön ei panosteta, niin lisätään huono-osaisuutta sekä siirretään palvelutarvetta yhä enemmän päihdehoitoon ja päivystyksiin. Kansalliset sosiaali- ja terveyspoliittiset linjaukset korostavat ennaltaehkäisyä, mutta nyt toimitaan niiden vastaisesti. Leikkaukset ehkäisevästä työstä eivät ole ihmisen tai yhteiskunnan etu”, huomauttaa Mikkonen.
“Vuoden alku on ollut yksi EHYTin historian vaikeimmista. Tahdon kiittää koko henkilökuntaa ammatillisuudesta ja sitoutumisesta, jota he ovat osoittaneet muutosneuvotteluiden aikana”, päättää Mikkonen.
Yhteyshenkilöt
Juha Mikkonentoiminnanjohtaja, PhD, VTMEhkäisevä päihdetyö EHYT ry
Puh:050 527 4780juha.mikkonen@ehyt.fiEhkäisevä päihdetyö EHYT ry on valtakunnallinen kansalais- ja asiantuntijajärjestö, joka ehkäisee ja vähentää päihde- ja pelihaittoja. EHYT tukee yhteisöjen ja yksilöiden hyvinvointia sekä vahvistaa sosiaalisesti kestävää kehitystä. Työ ulottuu lapsista ja nuorista työ- ja eläkeikäisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta EHYT
EHYT avasi uuden palvelun – varoitukset vaarallisista huumeista suoraan puhelimeen13.10.2026 08:38:15 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on avannut uuden verkkopalvelun, jonka tavoitteena on vähentää huumeiden käytön haittoja ja auttaa ehkäisemään huumekuolemia. Nopeaa tiedonvälitystä tarvitaan, sillä huumemarkkinat muuttuvat jatkuvasti ja liikkeellä olevien aineiden sisältöä tai vahvuutta ei aina tiedetä ennalta. Palvelu välittää tietoa Suomessa liikkuvista erityisen vaarallisista huumausaineista, varoitukset voi tilata suoraan omaan sähköpostiin ja puhelimeen.
Päihdeneuvonnan puhelumäärä kasvoi kolmanneksen: vain joka kolmanteen puheluun pystytään vastaamaan24.9.2026 08:36:03 EEST | Tiedote
Päihdeneuvonnan auttavaan puhelimeen tuli tammi-elokuussa 33 prosenttia enemmän puheluita kuin viime vuonna vastaavana aikana. Avun tarve ylittää resurssit: vain noin joka kolmanteen puheluun pystytään vastaamaan. Sote-järjestöjen rahoitusleikkaukset uhkaavat valtakunnallisen auttavan puhelimen tulevaisuutta.
Hallitus avaa rahapelimarkkinat, mutta vaarantaa haittojen ehkäisyn16.9.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Suomi avaa osan rahapelimarkkinoistaan kilpailulle 1.7.2027. Samaan aikaan STEA-avustusta saavien järjestöjen rahapelihaittatyön rahoitus on vaarassa, vaikka uudistus lisää rahapelien tarjontaa, näkyvyyttä ja markkinointia sekä kasvattaa ehkäisevän työn tarvetta.
EHYT: Huumekuolemat ovat ehkäistävissä – Suomi tarvitsee kansallisen tavoitteen ja vaikuttavat toimet31.8.2026 08:37:00 EEST | Tiedote
Lähes kaikki Suomen huumekuolemat voitaisiin ehkäistä, Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry muistuttaa kansainvälisenä yliannostuskuolemien ehkäisypäivänä 31. elokuuta. Huumausainekuolemat ovat kokonaisuudessaan olleet kasvussa vuodesta 2006 alkaen, eikä tilanne parane ilman määrätietoista toimintaa. Tämän vuoksi EHYT vaatii, että Suomelle asetetaan selkeä kansallinen tavoite huumekuolemien puolittamisesta ja että tavoitteen tueksi tehdään vaikuttavia, koko maan kattavia toimia.
Suomen suurimman ehkäisevän päihdetyön järjestön koko toiminta vaarassa: EHYT käynnistää koko henkilöstöä koskevat muutosneuvottelut28.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat järjestön koko henkilöstöä. Jos ennakkotietojen mukaiset STEA-leikkaukset järjestöjen yleisavustuksiin toteutuvat, samalla myös EHYTin kohtaava työ uhkaa loppua kokonaan, ja vaarassa on koko järjestön olemassaolo. Sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustukset laskevat tällä hallituskaudella 194 miljoonaa euroa. Useat järjestöt ovat jo saaneet ennakkotietoja yleisavustustensa lakkauttamisesta tai merkittävästä supistamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme