Pohjolan Voima Oyj

Iijoen Haapakosken vesivoimalaitoksen turbiinin peruskunnostus valmistui – koko säätökapasiteetti taas käytössä

16.1.2025 10:00:00 EET | Pohjolan Voima Oyj | Tiedote

Jaa

Toisen turbiinin juoksupyörän peruskunnostus on valmistunut PVO-Vesivoiman Haapakosken voimalaitoksella. Tammikuun alussa tehtyjen onnistuneiden koekäyttöjen jälkeen voimalaitoksen molempien turbiinien koko kapasiteetti on taas käytössä.

Kai Tirkkonen

Vesivoimalaitoksessa turbiinin juoksupyörän toiminta vaikuttaa keskeisesti siihen, kuinka tehokkaasti voimalaitoksessa voidaan tuottaa säätövoimaa.

Haapakosken juoksupyörän peruskorjaus aloitettiin syyskuun lopulla 2024 ja se valmistui tammikuun alussa 2025. Ensin koneisto purettiin voimalaitoksella, ja turbiini toimitettiin korjaus- ja muutostöitä varten Andritz Hydro Oy:n tehdastiloihin. Korjattu juoksupyörä saatiin voimalaitokselle joulukuun alussa, ja sen jälkeen koneisto asennettiin, testattiin ja koekäytettiin tuotantoon.

  • Ennen juoksupyörän peruskorjausta pystyimme ajamaan koneistolla vain vakioteholla. Nyt kun meillä on koko kapasiteetti käytössä, voimme vastata joustavasti myös valtakunnallisen verkon muuttuviin sähkön tarpeisiin. Tällä yhdelläkin turbiinilla on tuntuva vaikutus säätövoiman tuotantoon Iijoen voimalaitoksilla, varsinkin näin talvikuukausina, kertoo PVO-Vesivoiman kunnossapitopäällikkö Pasi Eilola.

Korjauksen suunniteltiin valmistuvan vuoden 2024 lopulla, mutta varaosien saatavuuden takia korjattu turbiini saatiin käyttöön tammikuun toisella viikolla.

  • Kokonaisuutena hanke on oikein onnistunut, aikataulun pienestä venymisestä huolimatta. Sen takana on hyvin yhteen pelaava, teknisesti osaava ja ammattitaitoinen työryhmä. Yhteisen osaamisemme summana saimme korjauksessa tehtyä teknisiä ratkaisuja, jotka kestävät sekä aikaa että käyttämistä, Eilola kiittää.  

Juoksupyörän korjaustyöt ja muutokset toteutti Andritz Hydro Oy. Lisäksi asennustöitä voimalaitoksella tekivät OMP-Konepaja Oy sekä PVO-Vesivoiman kunnossapidon kumppani Caverion Suomi Oy. Hankkeen voimalaitoksella tehtävissä asennuksissa ja koneen laatumittauksissa toimi konsulttina Timo Kaarlejärvi, Koskelta Oy.

Lisätietoja: Pasi Eilola, kunnossapitopäällikkö, PVO-Vesivoima Oy,
pasi.eilola@pvo.fi, puh. 050 3038 657

Linkki aiempaan uutiseen: Haapakosken vesivoimalaitoksen turbiini peruskunnostetaan

Haapakosken vesivoimalaitos

  • Iijoen ylin voimalaitos, valmistunut vuonna 1963
  • Voimalaitoksen yhteyteen valmistui vuonna 2021 Suomen ensimmäinen lohikalojen vaelluspoikasten alasvaellusreitti
  • Koneistot uusittu 2007–2009
  • teho 32,6 MW
  • 2 Kaplan-turbiinia

Avainsanat

Kuvat

Kai Tirkkonen
Lataa

Liitteet

PVO-Vesivoima Oy tuottaa sähköä vesivoimalaitoksilla Iijoella, Kemijoella ja Kokemäenjoella. Yhtiön sähköntuotanto on keskimäärin 1,7 terawattituntia vuodessa. Yhtiö kuuluu Pohjolan Voima -konserniin www.pohjolanvoima.fi. X: @PVOVesivoima.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjolan Voima Oyj

Näkökulma: Pakkanen testaa Suomen energiaturvallisuuden15.1.2026 13:19:51 EET | Tiedote

Viime vuosien epävakaasta geopoliittisesta tilanteestakin huolimatta olemme voineet Suomessa luottaa siihen, että sähköä ja lämpöä riittää kylminä kuukausina koteihin ja kotimaiselle teollisuudelle. Kiitos toimitusvarmuudesta kuuluu osaltaan lämmön ja sähkön yhteistuotantolaitoksille. Vuoden 2026 alun purevat pakkaset saavat minut pohtimaan, mitä tapahtuu, jos yhteistuotanto vähenee huomattavasti Suomessa?

Alholmens Kraft investerar i elpannor i Jakobstad7.1.2026 10:00:00 EET | Pressmeddelande

Energibolaget Alholmens Kraft har fattat investeringsbeslut om två elpannor på en sammanlagd effekt på 120 megawatt som ska installeras vid kraftverket i Jakobstad. Investeringen ökar flexibiliteten i värme- och elproduktionen samt stöder leveranssäkerheten. Dessutom möjliggör elpannorna produktion av reglerkraft som behövs för att stabilisera elsystemet. Enligt planerna färdigställs investeringen våren 2027. Investeringens värde är cirka 10 miljoner euro.

Alholmens Kraft investoi sähkökattiloihin Pietarsaaressa7.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote

Energiayhtiö Alholmens Kraft on tehnyt investointipäätöksen kahdesta 60 megawatin sähkökattilasta Pietarsaaren voimalaitoksensa yhteyteen. Investointi lisää lämmön- ja sähköntuotannon joustavuutta ja tukee toimitusvarmuutta. Lisäksi sähkökattilan avulla pystytään tuottamaan sähköjärjestelmän vakauden tarvitsemaa säätövoimaa. Investointi valmistuu suunnitelmien mukaan keväällä 2027. Investoinnin arvo on noin 10 miljoonaa euroa.

Ultrakondensaattori on valmistunut Kierikissä – Iijoella testataan uutta energiavarastoa osana sähkömarkkinaa12.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

PVO-Vesivoiman Kierikin voimalaitoksen energiavaraston rakennushanke on valmistunut. Yhtiön ensimmäisen, yhteensä kolmen megawatin ultrakondensaattori on asennettu ja otettu käyttöön. Iijoen Kierikin vesivoimalaitoksen alueelle sijoittuvassa hankkeessa pilotoidaan energian varastointiteknologiaa, joka vastaa lyhyen aikavälin säätötarpeeseen ja pidentää voimalaitoksen elinkaarta. Pilotoitavalla ultrakondensaattorilla kerätään tärkeää tietoa ja käyttökokemusta tulevaisuuden mahdollisia investointisuunnitelmia varten.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye