Kokoomuksen Limnéll ehdottaa kansalaisten turvallisuuskoulutusta kriisi- ja poikkeusoloihin
16.1.2025 14:00:00 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden tohtori Jarno Limnéll ehdottaa käyttöönotettavaksi kansalaisen turvallisuuskorttia, joka sisältäisi esimerkiksi perustiedot kotivarasta tietoturvaan sekä perustaidot kyberhyökkäyksiltä ja informaatiovaikuttamiselta suojautumiseen. Tarkoituksena on parantaa kansalaisten valmiuksia erilaisten häiriötilanteiden varalle.

Kokoomuksen kansanedustaja Jarno Limnéllin mukaan pärjääminen entistä epävakaammassa ja nopeammin muuttuvassa turvallisuusympäristössä on muuttunut uudeksi, moderniksi kansalaistaidoksi.
”Vaikka tietoa on ja etsivä löytää, haaste on tuoda tämä tieto myös heidän ulottuvilleen, joita asia ei normaalioloissa kiinnosta. Suomessa on jo nykyään monia sertifioituja kursseja ja koulutuksia, joita voidaan pitää kansalaistaitoina, esimerkiksi ensiapukurssit. Jos kansalaistaitoja halutaan päivittää tähän päivään vastaaviksi, olisi tarpeellista toteuttaa samalla periaatteella toimiva kansalaisen kriisi- ja poikkeusolojen turvallisuuskortti”, Limnéll ehdottaa.
Kansalaisen turvallisuuskortin sisältöä olisivat esimerkiksi perustiedot kotivarasta tietoturvaan sekä perustaidot kyberhyökkäyksiltä ja informaatiovaikuttamiselta suojautumiseen.
”Koulutus voitaisiin sisällyttää valinnaisena esimerkiksi koulutussuunnitelmaan. Sen voisi toteuttaa, samalla tapaa kuin ensiapukurssit, työnantajan maksamana tai kolmannen sektorin tarjoamana", Limnéll sanoo.
Limnell nostaa esiin tänään julkaistun yhteiskunnan turvallisuusstrategian ja muuttuneen turvallisuusympäristön.
”Vaikka edellisestä turvallisuusstrategiasta on jo lähes vuosikymmen, on maailma aivan eri asennossa kuin vuonna 2017. Yksi keskeinen asia on kuitenkin pysynyt samana: Suomessa meistä jokainen on keskeinen turvallisuuden tuottaja. Se on samalla sekä oikeus että velvollisuus. Suomen vahvuus on osaava kansa, jolla on halu puolustaa yhteistä isänmaatamme. Kansalaisen turvallisuuskortti vahvistaisi näistä molempia: sekä osaamista että halua”, Limnéll päättää.
Suomalainen kokonaisturvallisuusmalli on Limnéllin mukaan maailman mittakaavassa poikkeuksellinen.
“Se rakentuu meistä joka ikisen varaan. Jokainen osallistuu kykyjensä ja kykenemisensä mukaan. Kyse ei ole pelkästään omasta pärjäämisestä hätätilanteessa vaan roolista yhteiskunnassa: läheisten tukena ja osana poikkeusolojen tilapäisjärjestelyjä” Limnéll päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: Itä-Suomea ei ole hylätty – päätöksiä valmistellaan kevään aikana21.2.2026 17:13:38 EET | Tiedote
Torstain kyselytunnilla käytiin keskustelua Itä-Suomen tilanteesta ja mahdollisista erityistalousalueista. Ministeri Purran lausunnoista on syntynyt tulkintoja, joiden mukaan hallitus olisi luopumassa erityistalousalueiden edistämisestä.
Kokoomuksen Wallinheimo: Oppositio yrittää sumuttaa alkoholilakia käsiteltäessä21.2.2026 14:12:58 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan oppositioedustajat valiokunnan puheenjohtaja Krista Kiurun johdolla väittävät, että hallitus olisi vapauttamassa hallitsemattomasti rajat ylittävää alkoholin myyntiä. Oppositioedustajat väittävät, että hallitus voisi rajoittaa alkoholin etämyyntiä Suomeen muista EU-maista tietyn prosenttimäärän perusteella. Tällöin EU-jäsenmaiden lainsäädännössä voisi esimerkiksi suosia tiettyjä kotimaisia valmistajia.
Kokoomuksen Limnell: Tekoäly muuttaa vaalihäirinnän luonteen – Suomen varauduttava ennakoiden21.2.2026 11:07:57 EET | Tiedote
Suomen on varauduttava tekoälyyn perustuvaan vaalihäirintään hyvissä ajoin ennen seuraavia eduskuntavaaleja, arvioi kansanedustaja ja kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnell. Hänen mukaansa tekoälyn nopea kehitys voi mahdollistaa aiempaa laajamittaisemman vaikuttamisen vaalien luotettavuuteen ja yhteiskunnalliseen luottamukseen.
Kokoomuksen Kaleva: Sulfaatin päätymistä vesistöihin on hillittävä lainsäädännöllä20.2.2026 13:14:25 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Atte Kaleva vaatii, että sulfaatin päätymistä vesistöön hillitään lainsäädäntöä täsmentämällä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että sulfaatti lisätään valtioneuvoston asetukseen ympäristölle haitalliseksi aineeksi ja siihen liittyville päästöille määritellään kansalliset raja-arvot.
Kokoomuksen Kopra: Itä-Suomea ei ole hylätty – nyt on aika tehdä ratkaisuja, jotka kääntävät suunnan20.2.2026 12:57:50 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän lappeenrantalainen puheenjohtaja Jukka Kopra torjuu väitteet Itä-Suomen hylkäämisestä ja painottaa, että hallitus tulee käsittelemään ratkaisuja alueen vahvistamiseksi. Hänen mukaansa yhtään esitystä ei ole hylätty. ”Nyt on aika edetä päätöksiin”, Kopra sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme