Psykologisen trillerin kuningattaren Sininen hetki tarjoilee piinaavaa tuhon tuntua – "Paras Paula Hawkinsin tähänastisista kirjoista"
Nainen junassa -trillerillä maailmanmaineeseen nousseen Paula Hawkinsin Sininen hetki sukeltaa pakkomielteen syvimpiin syövereihin. Erakoituneen päähenkilön, syrjäisen saaren ja hyytävän mysteerin ympärille kietoutuva romaani on psykologisen trillerin taidonnäyte, jonka odotetaan nousevan myyntilistojen kärkeen ympäri maailmaa.

Skotlannin rannikolla, vaikeapääsyisellä Erisin saarella asuu erakoitunut Grace. Hän varjelee ystävänsä ja uskottunsa, kuuluisan taiteilijan Vanessan muistoa. Vanessan elämää leimasi traaginen mysteeri: hänen aviomiehensä katosi 20 vuotta sitten.
Kun lontoolaisessa galleriassa huomataan, että Vanessan teoksessa on ihmisen luu, katseet kääntyvät kohti Erisiä ja Gracea. Mitä synkkiä salaisuuksia saari ja sen yksinäinen asukki suojelevat?
Sininen hetki on hyytävän tiivistunnelmainen romaani hengenvaarallisesta pakkomielteestä. Sen on suomentanut Oona Nyström. Äänikirjan lukee Krista Putkonen-Örn.
Kirjasta sanottua:
”Paras Paula Hawkinsin tähänastisista kirjoista. Tiivistunnelmainen ja unohtumaton.” – Lee Child
”Mestariteos! Upea ja hyytävä.” – Shari Lapena
”Paula Hawkins kirjoittaa tiheätunnelmaista jännitystä paremmin kuin kukaan muu.” – New York Post
Paula Hawkins työskenteli ennen kirjailijanuraansa toimittajana. Hänen esikoistrillerinsä Nainen junassa singahti myyntilistojen kärkeen ja on myynyt yli 23 miljoonaa kappaletta, yli 50 kielellä. Myös sitä seuranneet trillerit Tummiin vesiin ja Kuin kytevä tuli olivat välittömiä myyntimenestyksiä.
Tiedustelut, haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset: jenni.heiti@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus
Musiikki & populaarikulttuuri
Kuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Otavan ja Kariston kuvakirjasyksy on täynnä isoja ja pieniä tunteita, uuden oppimista ja unelma-ammatteja13.10.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Syksyn uutuuskirjoista löytyy suloisia tarinoita kaikenlaisiin iltasatuhetkiin.
Camilla Läckberg palaa Fjällbackaan – uusi psykologinen trilleri Itkijänainen paljastaa menneisyyden synkät salaisuudet10.10.2025 11:21:33 EEST | Tiedote
Huippusuositun Fjällbacka-dekkarisarjan kiihkeästi odotettu 12. osa lunastaa kaikki odotukset!
Odotus on ohi – Cormoran Strike palaa Robert Galbraithin uudessa romaanissa Merkitty mies10.10.2025 09:22:00 EEST | Tiedote
Robert Galbraithin lukijoille on luvassa todellinen herkku – yli 900 sivua intensiivistä jännitystä.
Joko tunnet Dandy Peppusen? Nyt on supersuositun mestarietsivän isän seikkailujen vuoro!9.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Dandy Peppusen nuoruusvuodet on japanilaisen Mestarietsivä Peppunen -kirjasarjan spin-off. Sen päähenkilö on lapsiperheiden suosikkietsivä Peppusen isä, jonka kirjoissa seurataan hänen nuoruudenseikkailujaan aloittelevana arkeologina.
Kunpa pian olisi jo joululoma, ja saisi yölläkin lukea!7.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Pipareiden leipomisen ja valojen virittelyn lisäksi joulutunnelmaan pääsee sukeltamalla joulukirjojen sivuille. Nyt jouluihmisiä hellitään, sillä pian ilmestyy monipuolinen kattaus kirjoja cozy crimestä lämpöisiin tarinoihin, ja kuumempien kertomusten ystäville tarjoillaan tänä vuonna kanelin ja kardemumman lisäksi aimo annos chiliä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme