Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote

Jaa

Pelastuslaitos sai hälytyksen rakennuspalosta Ritarintiellä Muuramessa. Savun haju omakotitalossa johtui vikaantuneesta loisteputkivalaisimesta, eikä varsinaista tulipaloa ollut.

Kuvituskuva
Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos

Keski-Suomen pelastuslaitos

Tiedote 17.01.2024

Rakennuspalo keskisuuri, Ritarintie Muurame

Pelastuslaitos sai hälytyksen rakennuspalosta Ritarintielle Muurameen klo 22:05. Ilmoituksen mukaan omakotitalon sisälle oli tullut savun hajua. Pelastuslaitoksen saavuttua paikalle varsinaista tulipaloa ei löytynyt, vaan savun haju oli muodostunut vikaantuneesta loisteputkivalaisimesta. Pelastuslaitoksen tehtävänä oli omakotitalon tarkistaminen. Ei henkilövahinkoja.

Lisätietoja: päivystävältä palomestarilta, puh. 0500 542 112

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote10.1.2026 19:28:03 EET | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 10.1.2026 Rakennuspalo, Karhunkierros Jyväskylä Jyväskylän Halssilassa syttyi sähkökiukaassa liekkipalo omakotitalon saunassa. Palo syttyi kiukaan vikaantumisen takia. Asukkaat katkaisivat sähkönsyötön kiukaalle jolloin palo sammui. Onnettomuudessa ei aiheutunut henkilövahinkoja. Pelastuslaitos on kohteessa suorittamassa savutuuletusta ja varmistamassa ettei palo ole päässyt leviämään kiukaasta muualle. Kohteessa on kaksi pelastuslaitoksen yksikköä.

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote7.1.2026 19:39:12 EET | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 7.1.2026 Rakennuspalo keskisuuri: Jyväskylä Kahakatu Kahakadun urheilukentän laidalla olevassa huoltorakennuksessa syttyi keskiviikkoiltana palo. Palo todennäköisesti alkoi pukukoppitiloissa olevasta lämmittimestä. Pelastuslaitos sai tilanteen nopeasti hallintaan ja palon sammutettua. Palo ei päässyt leviämään muualle rakenteisiin ja vahingot rajoittuivat pukukoppitiloihin. Pukukoppitiloissa ei ollut tapahtumahetkellä ihmisiä eikä kukaan altistunut palossa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye