Tunnista lumijäljet ja opi ottamaan DNA-näyte - Varsinais-Suomen piiri ja Riistakeskus Varsinais-Suomi järjestävät kaikille avoimen koulutuksen
Metsästäjäliiton Varsinais-Suomen piiri ja Suomen riistakeskus Varsinais-Suomi kannustavat riistanhoitoyhdistyksiä, seuroja, ja metsästäjiä yhteiseen suurpetojen havainnointitempaukseen. Tempaus järjestetään Varsinais-Suomessa helmikuun toisena viikonloppuna 8-9.2.2025. Mikäli lumi- ja sääolosuhteet eivät olisi tuolloin suotuisat, tempaus siirretään eteenpäin.

Metsästäjäliiton Varsinais-Suomen piiri ja Suomen riistakeskus Varsinais-Suomi kannustavat riistanhoitoyhdistyksiä, seuroja, ja metsästäjiä yhteiseen suurpetojen havainnointitempaukseen. Tempaus järjestetään Varsinais-Suomessa helmikuun toisena viikonloppuna 8-9.2.2025. Mikäli lumi- ja sääolosuhteet eivät olisi tuolloin suotuisat, tempaus siirretään eteenpäin.
Koulutuskutsu
Tempausta ennen järjestetään yhteinen, kaikille avoin koulutustilaisuus lumijälkien tunnistamisesta ja DNA-näytteiden keruusta to 23.1.2025 klo 18.00 Teamsissä. Toivomme, että seurojen ja seurueiden avainhenkilöt aktiivisesti organisoivat havainnoinnin omalla alueellaan, ja tarvittaessa ohjaavat halukkaat osallistumaan koulutukseen.
Linkin koulutukseen saa mari-anna.hovi@metsastajaliitto.fi tai jorgen.hermansson@riista.fi
Tavoite
Tempauksen tarkoitus on varmistaa, että virallisiin kanta-arvioihin kertyy riittävästi havaintoja ja DNA-näytteitä. Vaikka tempauksen tavoitteena ei ole tuottaa omaa erillistä laskentatulosta, havaintomateriaalista piirtyy tarkempi kuva paikallisesta suurpetotilanteesta, erityisesti susilaumojen ja ilvespentueiden määristä.
Tärkeitä kansallisia päätöksiä suurpetojen metsästyksen mahdollistamiseksi on tehty viime syksynä. Suurpetoja koskevaan päätöksentekoon tarvitaan nyt ja tulevaisuudessa ajantasaista ja luotettavaa, kattavista seurannoista kerättyä tietoa suurpedoista.
Menetelmä
Metsästysseurat ja seurueet organisoivat tempauksen kykynsä ja intonsa mukaan omalla alueellaan. Metsästäjät havainnoivat suurpetojen jälkiä, jotka ilmoitetaan paikallisille suurpetoyhteyshenkilöille. Nämä varmistavat havainnot tehtävänsä mukaisesti ja kirjaavat ne sitten Tassuun.
Myös susien DNA-näytteitä kerätään. DNA-näytteitä kaivataan kaikista oletetuista laumoista ja erityisesti alueista, josta aikaisemmin on kerätty vähän tai ei ollenkaan näytteitä. Näytteitä kaivataan myös laumojen raja-alueista.
Susien ulostetta kerätään ja ne toimitetaan keräysvastaaville. Tarkempi ohje aiheesta löytyy Luken sivuilta osoitteesta Suden DNA-seuranta.
Varsinais-Suomen keräysvastaavat:
Lasse Heimo, 294312345, lasse.heimo(at)riista.fi Varsinais-Suomi /Suomen riistakeskus
Marko Laine, 0409002951, marko.laine(at)metsastajaliitto.fi Paimio, Salon seutu
Jarkko Nyström, 0509172935, somero(at)rhy.riista.fi Somero
Mikko Peltola, 0505224458, mikko.pellolla(at)hotmail.com Mynämäki, Vakka Suomi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko Laine
Suomen Metsästäjäliiton Varsinais-Suomen piirin puheenjohtaja
040 900 29 51
Jörgen Hermansson
Suomen riistakeskus Varsinais-Suomi vs. riistapäällikkö
029 431 23 42
Suomen Metsästäjäliitto on valtakunnallinen metsästäjien etujärjestö, jonka jäseninä on noin 145 000 metsästäjää ja 2 700 metsästysseuraa. Tehtävämme on edistää metsästystä, luotoelämyksiä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Metsästäjäliitto ry
Metsästäjillä ei luottoa valtioon eikä viranomaisiin suurpetoasioissa29.4.2025 07:00:00 EEST | Uutinen
Metsästäjäliiton pääsiäisenä toteuttamasta jäsenkyselystä käy ilmi, että metsästäjien luottamus valtion ja viranomaisten suurpetotoimintaan on heikkoa. Suomen riistakeskuksen ja sen aluetoimistojen toimintaan luottaa vastanneista 38 prosenttia, maa- ja metsätalousministeriöön 21 prosenttia ja Luonnonvarakeskuksen suurpetotutkimukseen 10 prosenttia vastaajista.
Metsästäjäliiton kysely: 87 prosenttia metsästäjistä arvioi nykyisen susitilanteen haittaavan omaa metsästysharrastustaan28.4.2025 14:29:43 EEST | Uutinen
Metsästäjäliiton pääsiäisenä toteuttamaan suurpetoja koskevaan jäsenkyselyyn vastasi noin 4400 jäsentä. Lähes kaikki vastaajat katsovat, että suden kannanhoidollinen metsästys on saatava käyntiin. Mikäli tilanne ei parane, puolet metsästyskoiran omistajista joutuu rajoittamaan koiran käyttöä ja lähes neljäsosa on luopumassa koiran pidosta. Myös karhujen ja ilveksen kannanhoidollinen metsästys tulisi aloittaa.
Päntäneen Metsästysseura Metsästäjäliiton vuoden metsästysseuraksi26.4.2025 13:50:41 EEST | Uutinen
Vuoden metsästysseura -tunnustuksella halutaan nostaa esiin hyviä metsästysseurojen käytäntöjä ja toimintatapoja. Vuoden 2025 metsästysseuraksi valittiin tänään Metsästäjäliiton kevätliittokokouksen yhteydessä Päntäneen Metsästysseura ry Kauhajoelta, Etelä-Pohjanmaalta.
Onko lihansyönti väärin ja metsästys syntiä?18.4.2025 14:29:16 EEST | Artikkeli
Vaikuttaako lihansyönti ja siitä luopuminen ihmisen hyvyyteen? Onko metsästys jotenkin moraalisesti väärin? Jahtimedia kysyi asiaa pääsiäisenä 2025 Turun ja Suomen arkkipiispa Tapio Luomalta ja Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkoselta.
Onko lihansyönti väärin ja metsästys syntiä?18.4.2025 14:27:42 EEST | Artikkeli
Vaikuttaako lihansyönti ja siitä luopuminen ihmisen hyvyyteen? Onko metsästys jotenkin moraalisesti väärin? Jahtimedia kysyi asiaa pääsiäisenä 2025 Turun ja Suomen arkkipiispa Tapio Luomalta ja Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkoselta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme