Oulun yliopiston väistyvä rehtori Jouko Niinimäki vastaanotti kiitokset yliopiston aseman vahvistamisesta
21.1.2025 12:28:35 EET | Oulun yliopisto | Tiedote
Oulun yliopiston rehtorina vuodesta 2015 lähtien 2024 loppuun saakka työskennellyt Jouko Niinimäki luovutti rehtorin käätynsä seuraajalleen rehtori Arto Maaniselle Oulun yliopistossa pidetyissä juhlallisuuksissa.

Rehtorin käädyt vaihtoivat kantajaa Oulun yliopistossa 21.1.2025. Tilaisuudessa puheen pitänyt yliopiston hallituksen puheenjohtaja Mikko Ayub kiitti rehtori Jouko Niinimäkeä tärkeästä ja kunnianhimoisesti tehdystä työstä muun muassa Oulun yliopiston aseman vahvistamisesta.
”Oulun yliopisto on tullut pitkän matkan ja on vakiinnuttanut paikkansa Suomen, ja tietyillä alueilla myös maailman kärkiyliopistojen ryhmässä. Omalta osaltaan tästä on kiittäminen Jouko Niinimäkeä - ja kaikkia yliopistolaisia”, Ayub sanoi.
Oulun yliopiston kokonaisrahoitus ja sen myötä henkilöstömäärä on tällä hetkellä suurempi kuin koskaan yliopiston 67-vuotisen historian aikana. Myös uusien opiskelijoiden määrä on ollut kasvussa. Parantuneen tutkimuksen ja koulutuksen tuloksellisuuden ohella tutkimusrahoituksen hankkimisessa on saavutettu erinomaisia tuloksia. Yliopistojen strategioiden mukaista profiloitumista tukevassa Suomen Akatemian rahoituksessa Oulun yliopisto on useilla peräkkäisillä kierroksilla arvioitu kolmen parhaan yliopiston joukkoon. EU-rahoituksen kokonaismäärässä Oulun yliopisto on Suomen neljänneksi menestynein ja ensimmäinen, kun mitataan menestystä konsortiohankkeissa.
Ayubin mukaan rehtori Arto Maaninen saa johdettavakseen erinomaisessa kunnossa olevan yliopiston, joka on elänyt ja kehittynyt ajassa. Hän lupasi Maaniselle täyden tukensa.
”Meidän täytyy tehdä kaikkemme sen eteen, että Oulun yliopisto on Suomen kärkeä tutkimuksessa, opetuksessa ja yhteiskunnallisessa vaikuttavuudessa. Meidän kaikkien yhteinen etumme on puolustaa sivistystä ja tutkittua tietoa.”
"Meidän täytyy joka päivä tehdä kaikkemme hyvän kehityksen eteen. Emme saa nukahtaa."
Mikko Ayub muistutti puheessaan myös, ettei yliopiston rehtorin tehtävä ole helppo esimerkiksi tutkittua tietoa paikoin haastavassa maailmassa. Päätöksiä on tehtävä silloinkin, kun ne ovat vaikeita.
Oulun yliopiston rehtorikautensa päättävä professori Jouko Niinimäki aloittaa huhtikuussa 2025 University of the Arcticin (UArctic) johtotehtävässä työskenneltyään Oulun yliopiston rehtorina yhteensä kymmenen vuotta. UArctic on lähes 200 yliopistoa, koulutusorganisaatiota ja tutkimuslaitosta arktisissa maissa yhdistävä verkosto.
"Kehitys on vaatinut määrätietoista työtä ja näkemystä sekä sitoutumista koko yliopistoyhteisöltä. Yliopiston edistyksestä haluan kiittää lämpimästi kaikkia yliopistolaisia. Jokainen saavutus nojaa aina ihmisiin, heidän omistautumiseensa ja yhteisöllisyyteensä. Ammattilaiset ovat hyvän kehityksen ytimessä", Jouko Niinimäki sanoo.
"Murrosten kääntäminen eduksi vaatii kykyä sopeutua ja kykyä johtaa. Uskon, että Oulun yliopisto voi jatkossakin onnistua tehtävässään ja kehittyä edelleen."
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Tutkimus: Vauvan ylähuulijänteen rakenteella ei yhteyttä imetysvaikeuksiin – äidin aiempi imetyskokemus tukee imetyksen sujumista11.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston ja yliopistollisen sairaalan yhteinen tutkimus kyseenalaistaa käsitystä, jonka mukaan vastasyntyneen ylähuulijänne olisi merkittävä syy imetysongelmiin.
Liikunta tukee nuorten miesten sydänterveyttä painosta riippumatta9.6.2026 06:45:00 EEST | Tiedote
Fyysinen aktiivisuus on yhteydessä nuorten miesten parempaan sydänterveyteen painosta riippumatta, kertoo Oulun yliopiston ja ODL Liikuntaklinikan tutkimus. Tulosten mukaan jo melko vähäinen liikunta voi lieventää lihavuuteen liittyviä haitallisia muutoksia sydämen autonomisessa säätelyssä.
Suuri geenitutkimus paljasti uusia riskitekijöitä yleiselle selkäsairaudelle9.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston johtama kansainvälinen tutkimus on tunnistanut kymmeniä uusia geneettisiä riskitekijöitä lannerangan selkäydinkanavan ahtaumalle. Tutkimus auttaa ymmärtämään paremmin yhtä yleisimmistä ikääntyneiden liikkumista rajoittavista selkäsairauksista.
Kansainvälinen turvallisuustapahtuma Arctic Security Forum tuo Ouluun korkean profiilin asiantuntijoita8.6.2026 10:43:15 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston isännöimä Arctic Security Forum -tapahtuma vastaa arktisen yhteistyön syventämisen tarpeeseen kokoamalla tutkijoita, yrityksiä, päättäjiä ja puolustusalan asiantuntijoita 16.–17. kesäkuuta keskustelemaan ja suunnittelemaan pohjoismaista, arktisen turvallisuuden yhteistyötä.
Väitös: itsekorjautuva ja venyvä elektroniikka avaa uusia mahdollisuuksia tulevaisuuden laitteille8.6.2026 06:56:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopistossa väittelevän Ahmed Albeltagin tutkimus tuo merkittävää uutta tietoa itsekorjautuvien ja venyvien elektronisten materiaalien kehittämiseen. Tutkimus vastaa kasvavaan tarpeeseen kehittää elektroniikkaa, joka on joustavaa, kestävää ja mukautuu vaativiin käyttöolosuhteisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme