Oulun yliopiston väistyvä rehtori Jouko Niinimäki vastaanotti kiitokset yliopiston aseman vahvistamisesta
Oulun yliopiston rehtorina vuodesta 2015 lähtien 2024 loppuun saakka työskennellyt Jouko Niinimäki luovutti rehtorin käätynsä seuraajalleen rehtori Arto Maaniselle Oulun yliopistossa pidetyissä juhlallisuuksissa.

Rehtorin käädyt vaihtoivat kantajaa Oulun yliopistossa 21.1.2025. Tilaisuudessa puheen pitänyt yliopiston hallituksen puheenjohtaja Mikko Ayub kiitti rehtori Jouko Niinimäkeä tärkeästä ja kunnianhimoisesti tehdystä työstä muun muassa Oulun yliopiston aseman vahvistamisesta.
”Oulun yliopisto on tullut pitkän matkan ja on vakiinnuttanut paikkansa Suomen, ja tietyillä alueilla myös maailman kärkiyliopistojen ryhmässä. Omalta osaltaan tästä on kiittäminen Jouko Niinimäkeä - ja kaikkia yliopistolaisia”, Ayub sanoi.
Oulun yliopiston kokonaisrahoitus ja sen myötä henkilöstömäärä on tällä hetkellä suurempi kuin koskaan yliopiston 67-vuotisen historian aikana. Myös uusien opiskelijoiden määrä on ollut kasvussa. Parantuneen tutkimuksen ja koulutuksen tuloksellisuuden ohella tutkimusrahoituksen hankkimisessa on saavutettu erinomaisia tuloksia. Yliopistojen strategioiden mukaista profiloitumista tukevassa Suomen Akatemian rahoituksessa Oulun yliopisto on useilla peräkkäisillä kierroksilla arvioitu kolmen parhaan yliopiston joukkoon. EU-rahoituksen kokonaismäärässä Oulun yliopisto on Suomen neljänneksi menestynein ja ensimmäinen, kun mitataan menestystä konsortiohankkeissa.
Ayubin mukaan rehtori Arto Maaninen saa johdettavakseen erinomaisessa kunnossa olevan yliopiston, joka on elänyt ja kehittynyt ajassa. Hän lupasi Maaniselle täyden tukensa.
”Meidän täytyy tehdä kaikkemme sen eteen, että Oulun yliopisto on Suomen kärkeä tutkimuksessa, opetuksessa ja yhteiskunnallisessa vaikuttavuudessa. Meidän kaikkien yhteinen etumme on puolustaa sivistystä ja tutkittua tietoa.”
"Meidän täytyy joka päivä tehdä kaikkemme hyvän kehityksen eteen. Emme saa nukahtaa."
Mikko Ayub muistutti puheessaan myös, ettei yliopiston rehtorin tehtävä ole helppo esimerkiksi tutkittua tietoa paikoin haastavassa maailmassa. Päätöksiä on tehtävä silloinkin, kun ne ovat vaikeita.
Oulun yliopiston rehtorikautensa päättävä professori Jouko Niinimäki aloittaa huhtikuussa 2025 University of the Arcticin (UArctic) johtotehtävässä työskenneltyään Oulun yliopiston rehtorina yhteensä kymmenen vuotta. UArctic on lähes 200 yliopistoa, koulutusorganisaatiota ja tutkimuslaitosta arktisissa maissa yhdistävä verkosto.
"Kehitys on vaatinut määrätietoista työtä ja näkemystä sekä sitoutumista koko yliopistoyhteisöltä. Yliopiston edistyksestä haluan kiittää lämpimästi kaikkia yliopistolaisia. Jokainen saavutus nojaa aina ihmisiin, heidän omistautumiseensa ja yhteisöllisyyteensä. Ammattilaiset ovat hyvän kehityksen ytimessä", Jouko Niinimäki sanoo.
"Murrosten kääntäminen eduksi vaatii kykyä sopeutua ja kykyä johtaa. Uskon, että Oulun yliopisto voi jatkossakin onnistua tehtävässään ja kehittyä edelleen."
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Kaupunkioravien ongelmanratkaisukyky häiriintyy ihmisten läheisyydessä4.11.2025 06:05:00 EET | Tiedote
Uudessa tutkimuksessa tarkasteltiin, miten ihmisten toiminta vaikuttaa oravien ongelmanratkaisukykyyn. Oulussa 15 puistoon vietiin oraville pähkinöillä täytettyjä pulmapurkkeja. Oravien täytyi ratkoa vaativia tehtäviä saadakseen pähkinät.
Asiantuntijakirjoitukset 6G:n kyberturvasta sekä nuorista teknologiasankareista30.10.2025 11:54:06 EET | Tiedote
Oulun yliopiston Science with Arctic Attitude -blogisarjassa on juuri julkaistu kirjoitukset kybertuvallisuusprofessori Kimmo Haluselta ja nuorten teknologiasankaruutta tutkivalta professori Marianne Kinnulalta.
Uusia ratkaisuja yksilölliseen lääketieteeseen – Oulun yliopistolle merkittävä EU-rahoitus proteiinitutkimukseen30.10.2025 06:45:00 EET | Tiedote
Oulun yliopiston johtama monitieteinen tutkimuskonsortio on saanut merkittävän rahoituksen Euroopan innovaationeuvoston (EIC) Pathfinder Open -ohjelmasta. Kyseessä on yksi EU:n kilpailluimmista rahoitusohjelmista.
Yhteistyösuhteiden vararehtori Petteri Alahuhta: ”Tekoälytyökalut mullistavat yrittäjyyden - edun saavat ne, jotka eivät keskity vain säästämään”29.10.2025 11:01:57 EET | Tiedote
Oulun yliopistossa järjestettävä Business Forum tuo yhteen satoja liiketaloudesta ja talouskasvusta kiinnostuneita vaikuttajia, asiantuntijoita, yrittäjiä ja tutkijoita. Keskustelujen keskiössä on tekoäly. Yliopiston yhteistyösuhteiden vararehtori Petteri Alahuhta näkee tekoälyssä talouskasvulle käyttämätöntä potentiaalia.
Oulun korkeakoulut avaavat ovensa tuleville opiskelijoille29.10.2025 05:53:00 EET | Tiedote
Oulun yliopisto ja Oulun ammattikorkeakoulu (Oamk) järjestävät Hakijan päivät 2025 Linnanmaan kampuksella 5.–6. marraskuuta 2025 klo 9–15. Tapahtuma tarjoa mahdollisuuden tutustua koulutustarjontaan ja opiskelijaelämään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme