SDP:n Kimmo Kiljunen: Ulkomaisten verkkokauppojen tavaravyöry Suomeen vaatii sääntelyä
22.1.2025 12:14:51 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Ulkomaisten verkkokauppojen halpatuotteiden virta Suomen markkinoille lisääntyi viime vuonna rajusti. Erityisesti on kasvanut Kiinasta tulleiden alle 150 euroa maksavien, tuontitullittomien tavaroiden määrä.
– Ei-kestävien halpatuotteiden vyöry Suomeen ei ole ongelmatonta. Kotimaan talous kärsii halpatavaroiden toimittajien välttäessä veroja ja tullimaksuja, mikä luo epäreilun kilpailuaseman kotimaisille yrityksille, jotka suorittavat velvoitteensa. Tämä hankaloittaa suomalaisten yritysten toimintaa ja johtaa jopa työpaikkojen menetykseen, kansanedustaja Kimmo Kiljunen (sd) perustelee.

Tuotteiden erittäin halpa hinta on herättänyt suurta huolta myös tuotantotapojen vastuullisuudesta ja tuotteiden turvallisuudesta.
– Pelkästään toissa vuonna löydettiin 3 400 vaarallista tuotetta. Halpatuotteiden valmistajat pyrkivät minimoimaan tuotanto- ja materiaalikulunsa, eivätkä noudata ja testaa tuotteitaan eurooppalaisten turvallisuusvaatimusten mukaisesti. Riski koituu kuluttajille, Kiljunen toteaa.
– Lisäksi heikkolaatuiset tuotteet hajoavat usein nopeasti korjauskelvottomiksi. Jätteiden määrä lisääntyy ja samoin ympäristökuorma, koska tuotteiden kuljetus eri puolilta maailmaa aiheuttaa huomattavia päästöjä, Kiljunen sanoo.
– Tarvitsemme tiukempaa sääntelyä ja valvontaa, ja myös kuluttajia on ohjattava tekemään turvallisempia ja vastuullisempia valintoja. Kysyin ministeriltä:
- Aikooko ministeri ryhtyä toimiin Suomeen eri puolilta maailmalta tulevan ei-kestävän kulutuksen halpatuotevirran rajoittamiseksi?
- Mitä toimia ministeri pitää tärkeimpinä halpatuotteiden kuluttajaturvallisuuden parantamiseksi ja niiden ympäristölle aiheutuvan kuormituksen vähentämiseksi?
- Mitä toimia ministeri pitää kiireellisimpinä reilun yritystoiminnan periaatteiden ja kotimaisten markkinoiden suojelemiseksi ulkomaiselta halpatuonnilta?
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Liitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Hallituksen on korjattava bensapakettinsa virhe22.10.2026 17:01:15 EEST | Tiedote
– Hallituksen kyhäilemä bensapaketti on täysi floppi: se ei ole vain hyödytön, vaan jopa pahentaa useimpien työmatkaa ajavien palkansaajien tilannetta. Hallituksen on tunnustettava tekemänsä virhe ja korjattava se, vaatii kansanedustaja Timo Suhonen (sd.).
Kvarnström (SDP): Välfärdsstaten och solidariteten står på spel22.10.2026 15:15:37 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) anser att både Samlingspartiets och Sannfinländarnas föreslagna nedskärningar på 8 miljarder euro nästa period vore väldigt skadliga för välfärdsstaten, jämlikheten och solidariteten.
Kvarnström (SDP): Hyvinvointivaltio ja solidaarisuus vaakalaudalla22.10.2026 15:15:37 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) katsoo, että sekä kokoomuksen että perussuomalaisten ehdottamat 8 miljardin euron leikkaukset seuraavalla vaalikaudella olisivat erittäin haitallisia hyvinvointivaltiolle, tasa-arvolle ja solidaarisuudelle.
SDP:n Niina Malm: Perussuomalaiset valmiita saksimaan jälleen koulutuksesta22.10.2026 14:19:42 EEST | Tiedote
-Perussuomalaisten tänään esitelty leikkauspaketti tietäisi kylmää kyytiä kunnissa. Puolue olisi valmis leikkaamaan kunnilta ensi kaudella yli 600 miljoonaa. Tämä iskisi väistämättä kovaa koulutukseen ja nuortemme tulevaisuuteen, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n Pia Viitanen: Perussuomalaisten sakset hamuavat jo eläkkeitä22.10.2026 13:39:03 EEST | Tiedote
-Perussuomalaisten tänään julkistettu ensi kauden leikkauslista on kylmää luettavaa eläkkeensaajille. Puolue olisi ensi kaudella ulottamassa saksensa jo eläkkeisiin, vaikka samaan aikaan kaikki ympärillä kallistuu ja moni kamppailee jo nyt arjen selviämisen kanssa, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme