SDP:n Kimmo Kiljunen: Ulkomaisten verkkokauppojen tavaravyöry Suomeen vaatii sääntelyä
22.1.2025 12:14:51 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Ulkomaisten verkkokauppojen halpatuotteiden virta Suomen markkinoille lisääntyi viime vuonna rajusti. Erityisesti on kasvanut Kiinasta tulleiden alle 150 euroa maksavien, tuontitullittomien tavaroiden määrä.
– Ei-kestävien halpatuotteiden vyöry Suomeen ei ole ongelmatonta. Kotimaan talous kärsii halpatavaroiden toimittajien välttäessä veroja ja tullimaksuja, mikä luo epäreilun kilpailuaseman kotimaisille yrityksille, jotka suorittavat velvoitteensa. Tämä hankaloittaa suomalaisten yritysten toimintaa ja johtaa jopa työpaikkojen menetykseen, kansanedustaja Kimmo Kiljunen (sd) perustelee.

Tuotteiden erittäin halpa hinta on herättänyt suurta huolta myös tuotantotapojen vastuullisuudesta ja tuotteiden turvallisuudesta.
– Pelkästään toissa vuonna löydettiin 3 400 vaarallista tuotetta. Halpatuotteiden valmistajat pyrkivät minimoimaan tuotanto- ja materiaalikulunsa, eivätkä noudata ja testaa tuotteitaan eurooppalaisten turvallisuusvaatimusten mukaisesti. Riski koituu kuluttajille, Kiljunen toteaa.
– Lisäksi heikkolaatuiset tuotteet hajoavat usein nopeasti korjauskelvottomiksi. Jätteiden määrä lisääntyy ja samoin ympäristökuorma, koska tuotteiden kuljetus eri puolilta maailmaa aiheuttaa huomattavia päästöjä, Kiljunen sanoo.
– Tarvitsemme tiukempaa sääntelyä ja valvontaa, ja myös kuluttajia on ohjattava tekemään turvallisempia ja vastuullisempia valintoja. Kysyin ministeriltä:
- Aikooko ministeri ryhtyä toimiin Suomeen eri puolilta maailmalta tulevan ei-kestävän kulutuksen halpatuotevirran rajoittamiseksi?
- Mitä toimia ministeri pitää tärkeimpinä halpatuotteiden kuluttajaturvallisuuden parantamiseksi ja niiden ympäristölle aiheutuvan kuormituksen vähentämiseksi?
- Mitä toimia ministeri pitää kiireellisimpinä reilun yritystoiminnan periaatteiden ja kotimaisten markkinoiden suojelemiseksi ulkomaiselta halpatuonnilta?
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Liitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.
SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote
Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.
SDP:n Nikkanen: Järjestäytynyt rikollisuus näkyy vankiloissa – ”Nyt ovat käsillä kriittiset hetket”18.9.2026 09:31:32 EEST | Tiedote
Suomen vankiloissa näkyy järjestäytyneen rikollisuuden ja katujengien kasvu, eikä kehitystä voi jäädä seuraamaan sivusta. SDP kansanedustaja Saku Nikkanen vaatii toimia, joilla Suomesta tehdään Euroopan vaikein toimintaympäristö järjestäytyneelle rikollisuudelle.
SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.
SDP:n Helena Marttila: Monikulttuurinen Espoo on tutkitusti onnellisen Suomen onnellisin kaupunki17.9.2026 12:41:22 EEST | Tiedote
Kuntarahoituksen tuoreen onnellisuustutkimuksen mukaan espoolaiset ovat kaikkein tyytyväisimpiä elämäänsä. Espoo nousi 22 suomalaiskaupungin vertailussa kärkeen keskiarvolla 7,81. Vertailun toisessa päässä oli Pori, jonka tulos jäi 6,43:een. Espoolainen kansanedustaja Helena Marttila (sd.) iloitsee tutkimustuloksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme