SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kimmo Kiljunen: Ulkomaisten verkkokauppojen tavaravyöry Suomeen vaatii sääntelyä

Jaa

Ulkomaisten verkkokauppojen halpatuotteiden virta Suomen markkinoille lisääntyi viime vuonna rajusti. Erityisesti on kasvanut Kiinasta tulleiden alle 150 euroa maksavien, tuontitullittomien tavaroiden määrä.

– Ei-kestävien halpatuotteiden vyöry Suomeen ei ole ongelmatonta. Kotimaan talous kärsii halpatavaroiden toimittajien välttäessä veroja ja tullimaksuja, mikä luo epäreilun kilpailuaseman kotimaisille yrityksille, jotka suorittavat velvoitteensa. Tämä hankaloittaa suomalaisten yritysten toimintaa ja johtaa jopa työpaikkojen menetykseen, kansanedustaja Kimmo Kiljunen (sd) perustelee.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Tuotteiden erittäin halpa hinta on herättänyt suurta huolta myös tuotantotapojen vastuullisuudesta ja tuotteiden turvallisuudesta.

– Pelkästään toissa vuonna löydettiin 3 400 vaarallista tuotetta. Halpatuotteiden valmistajat pyrkivät minimoimaan tuotanto- ja materiaalikulunsa, eivätkä noudata ja testaa tuotteitaan eurooppalaisten turvallisuusvaatimusten mukaisesti. Riski koituu kuluttajille, Kiljunen toteaa.

– Lisäksi heikkolaatuiset tuotteet hajoavat usein nopeasti korjauskelvottomiksi. Jätteiden määrä lisääntyy ja samoin ympäristökuorma, koska tuotteiden kuljetus eri puolilta maailmaa aiheuttaa huomattavia päästöjä, Kiljunen sanoo.

– Tarvitsemme tiukempaa sääntelyä ja valvontaa, ja myös kuluttajia on ohjattava tekemään turvallisempia ja vastuullisempia valintoja. Kysyin ministeriltä:

  • Aikooko ministeri ryhtyä toimiin Suomeen eri puolilta maailmalta tulevan ei-kestävän kulutuksen halpatuotevirran rajoittamiseksi?
  • Mitä toimia ministeri pitää tärkeimpinä halpatuotteiden kuluttajaturvallisuuden parantamiseksi ja niiden ympäristölle aiheutuvan kuormituksen vähentämiseksi?
  • Mitä toimia ministeri pitää kiireellisimpinä reilun yritystoiminnan periaatteiden ja kotimaisten markkinoiden suojelemiseksi ulkomaiselta halpatuonnilta?

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Joona Räsänen: Ville Valkosen kannattaa ensin ripittää hallitus tavallisten suomalaisten himoverottamisesta7.2.2025 17:48:38 EET | Tiedote

Kokoomusjohtoinen hallitus on kasvattanut tavallisten suomalaisten palkansaajien, eläkkeensaajien ja pienyrittäjien verorasitusta samalla, kun se on myöntänyt veronalennuksia ministerien tuloluokkaan. Suomen suurin himoverottaja taitaa löytyä Valkosen puolueen omasta ministeriryhmästä. SDP on esittänyt jatkuvasti matalampaa ansiotuloverotusta palkansaajille, eläkkeensaajille ja pienyrittäjille, Joona Räsänen toteaa.

SDP:n Timo Suhonen: Hallitus aiheuttaa kohtuuttoman tilanteen leipomotyöntekijöille7.2.2025 11:15:28 EET | Tiedote

Orpon hallitus jatkaa työelämän heikentämistä lakipykälä kerrallaan. Tällä kertaa saksimisen kohteena on leipomotyöntekijöiden suojelu. Suojelu romutetaan kumoamalla leipomotyölaki kohtuuttoman lyhyellä aikajänteellä - jo 1.3. alkaen. Sen myötä tämän alan työntekijät menettävät nykyisen suuruiset yötyölisät, jotka ovat merkittävä osa näiden ihmisten toimeentuloa. Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta päätti tänään esittää lain kumoamista eduskunnalle ja SDP:n edustajat vastustivat tätä.

SDP:n Kymäläinen: Venäläisten kiinteistökauppojen täyskielto etenee vihdoin – koska puututaan jo tehtyihin kauppoihin?6.2.2025 13:50:38 EET | Tiedote

Hallitus on tänään antanut eduskunnalle esityksensä venäläisten kiinteistöhankintojen kieltämiseksi Suomessa. Lähes 20 vuotta venäläisten kiinteistökauppojen ongelmaan puuttumista vaatinut kansanedustaja Suna Kymäläinen (sd.) tervehtii esitystä ilolla mutta pohtii, miksi asiassa kesti näin pitkään. Lisäksi hän peräänkuuluttaa puuttumista jo tehtyihin kauppoihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye