Maahanmuutto väheni edellisvuodesta – Suomeen muuttaneiden määrä silti historian toiseksi suurin
Suomeen ulkomailta muuttaneiden määrä laski viime vuonna reilulla 10 000:lla edellisvuodesta. Suomeen muutti vuonna 2024 kaikkiaan 63 049 henkeä. Määrä oli tilastointihistorian toiseksi suurin. Vuonna 2023 maahanmuuttajia oli 73 236.
Tiedot selviävät Tilastokeskuksen väestön ennakkotilastosta.
Ukrainalaiset olivat myös vuonna 2024 suurin maahan muuttaneiden ryhmä.
”Viime vuonna Suomeen muutti kaikkiaan 13 551 ukrainalaista, mikä oli 6 366 vähemmän kuin vuonna 2023. Todennäköisesti monet tilastoissa näkyvistä ukrainalaisista olivat aiemmin tilapäisen oleskeluluvan saaneita henkilöitä, jotka nyt hakivat kotikuntaa Suomesta”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Joni Rantakari kertoo.
Tilapäisen suojelun nojalla Suomesta oleskeluluvan saaneet ukrainalaiset ovat voineet hakea kotikuntaa Suomesta vuoden 2023 helmikuusta lähtien.
Ukrainalaisten ohella suurimmat maahanmuuttajaryhmät tulivat viime vuonna Etelä-Aasiasta ja Filippiineiltä.
”Muutot Nepalista ja Pakistanista Suomeen kasvoivat edellisvuoteen verrattuna eniten. Naapurimaistamme Venäjältä ja Virosta muutto on sen sijaan vähentynyt”, Rantakari sanoo.
Kokonaishedelmällisyys jälleen tilastointihistorian matalin
Joulukuun ennakkotilaston mukaan vuonna 2024 Suomessa syntyi 43 711 lasta, mikä on 328 lasta enemmän kuin vuonna 2023.
Syntyvyys laski silti edellisvuodesta, sillä vuonna 2024 ennakollinen kokonaishedelmällisyysluku oli 1,25. Kalenterivuonna 2023 se oli 1,26.
Kokonaishedelmällisyysluku kertoo, kuinka monta lasta nainen synnyttäisi elämänsä aikana, jos syntyvyys pysyisi laskentavuoden tasolla.
”Vuoden 2024 kokonaishedelmällisyysluku 1,25 oli tilastointihistorian matalin. Syntyvyys Suomessa laski nyt kolmatta vuotta peräkkäin, mutta lasku vaikuttaisi tasaantuneen aiemmasta”, yliaktuaari Joonas Toivola sanoo.
Syntyvyys oli viime vuonna korkeinta Keski-Pohjanmaalla, jossa ennakollinen kokonaishedelmällisyysluku oli 1,72. Matalinta syntyvyys oli Kymenlaaksossa, jossa luku oli 1,06.
Vuoteen 2023 verrattuna syntyvyys nousi eniten Pirkanmaalla ja Varsinais-Suomessa ja laski eniten Ahvenanmaalla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Joni RantakariYliaktuaari
Puh:029 551 3249joni.rantakari@stat.fiJoonas ToivolaYliaktuaari
Puh:029 551 3355joonas.toivola@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Syntyvyys yhä historiallisen matalaa – väestönkasvu keskittyy Uudellemaalle24.7.2025 08:03:44 EEST | Uutinen
Suomessa syntyi tammi-kesäkuussa 22 341 lasta, eli 413 enemmän kuin vuotta aiemmin. Väkiluku kasvoi 8 801 hengellä. Väestönkasvu perustui pitkään jatkuneen trendin mukaisesti muuttovoittoon ulkomailta.
Työttömyyden nousu jatkui edelleen kesäkuussa – etenkin nuorten tilanne vaikea22.7.2025 08:02:29 EEST | Tiedote
15–74-vuotiaita työllisiä oli kesäkuussa 23 000 vähemmän kuin vuosi sitten ja työttömiä puolestaan 51 000 enemmän. 15–24-vuotiaiden työttömyysaste nousi erityisen paljon, mikä kertoo muun muassa vaisusta kesätyötarjonnasta.
Vapaarahoitteiset vuokrat laskussa pääkaupunkiseudulla – asiantuntija kuvaa tilannetta poikkeukselliseksi17.7.2025 08:02:02 EEST | Tiedote
Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat koko maassa 0,5 % huhti-kesäkuussa 2025 vuodentakaisesta. Pääkaupunkiseudulla vapaarahoitteiset vuokrat kuitenkin laskivat 0,3 %, kun muualla maassa nousua nähtiin 0,9 %. Vuokrat nousivat suurista kaupungeista eniten Rovaniemellä (2,0 %) ja laskivat eniten Vantaalla (-0,8 %).
Inflaatio hidastui yhä kesäkuussa – terveyspalveluiden ja lääkkeiden hinnat nousussa14.7.2025 08:02:08 EEST | Tiedote
Inflaatio oli kesäkuussa 0,2 % kuluttajahintaindeksillä mitattuna, kun se toukokuussa oli 0,5 %.Eniten hinnat nousivat edeltävien kuukausien tapaan luokassa terveys, 7,3 %.
Tutkimus: Ansiotulojen verovähennykset pienentävät tuloeroja8.7.2025 08:41:15 EEST | Tiedote
Ansiotulojen verovähennykset tasaavat tulonjakoa ja lisäävät verotuksen progressiivisuutta Suomessa, vaikka esimerkiksi kotitalousvähennyksestä hyötyvätkin eniten suurituloiset. Asiaa tutkittiin ensimmäistä kertaa tarkalla rekisteriaineistolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme