Haltialan tila luopuu ikääntyneestä ylämaankarjasta
Sosiaalisessa mediassa on ollut useita huolestuneita postauksia Haltialan tilan ylämaankarjasta. Postauksissa on kysytty, miksi Haltiala luopuu ylämaankarjasta.

Staran ylläpitämällä Haltialan tilalla eläimiä hoidetaan hyvinvointi edellä. Haltialan ylämaankarja on iäkästä: tilalla on tällä hetkellä neljä yli 10-vuotiasta lehmää. Erityisesti lauman johtajalehmällä on ollut liikkumiseen liittyviä vaivoja. Vanhuus on tuonut myös muille lauman jäsenille vaivoja. Siksi eläimet on päätetty lopettaa, ennen kuin niille alkaa tulla suurempia kipuja ja kärsimystä.
Johtajalehmän poistaminen näin vanhasta laumasta olisi kyseenalaista, eivätkä kolme jäljelle jäänyttä lehmää enää muodostaisi varsinaista laumaa. Myös vanhojen eläinten siirto uusiin laumoihin olisi kyseenalaista, sillä siirrot aiheuttavat kovaa stressiä jo nuorillekin lehmille.
Staran palvelupäällikkö Katri Virtanen toteaa, että eläinten vaihtuminen on normaalia maatilan elämää. Haltialan tilalla on ylämaankarjasta luopumisen jälkeen edelleen muunrotuisia lehmiä. Tällä hetkellä Haltialassa on kuusi muunrotuista aikuista ja kolme nuorta lehmää. Lehmien lukumäärän odotetaan kasvavan tämän vuoden aikana.
– Haltialaan on syntymässä ainakin yksi vasikka. Lisäksi tilalle syntyy keväällä karitsoja aiempien vuosien tapaan, Katri Virtanen sanoo.
Ylämaankarjasta luopuminen ei liity Helsingin kaupungin tekemään selvitykseen, jossa kartoitetaan vaihtoehtoja Haltialan tilan tulevaisuudelle.
Lisätiedot:
palvelupäällikkö Katri Virtanen, Stara / Ympäristönhoito, p. 09 310 60028, katri.virtanen@hel.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Stara on Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos – rakentamisen, ympäristönhoidon ja logistiikan moniosaaja. Se huolehtii Helsingin siisteydestä, toimivuudesta ja vehreydestä. Staran hoidossa on noin 50 prosenttia Helsingin kaduista ja puistoista. Liikelaitoksessa on lähes 1 300 työntekijää ja sen liikevaihto on noin 247 miljoonaa euroa vuodessa. stara.hel.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Stara
Helsingin rantavesistä nousi kesän aikana 123 kuutiota roskaa – pois korjattiin etenkin puujätettä17.11.2025 11:30:38 EET | Tiedote
Kesäkaudella 2025 Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Stara keräsi pääkaupungin rantavesistä 123 kuutiometriä roskaa. Kerätyn meriroskan määrä on hieman korkeampi kuin edeltävinä vuosina, jolloin määrä on ollut noin 100 kuutiota.
Helsingin lumikuormien siirtoja optimoidaan tänä talvena paikkatiedon avulla – ensilumikisassa voit nyt veikata, milloin se lumi sataa14.10.2025 08:51:26 EEST | Tiedote
Helsingin perinteinen ensilumikisa on nyt avattu! Kisassa yritetään arvata päivä, jolloin Staran aura-autot lähtevät lumitöihin. Aura-autoja tarvitaan, kun sulamatonta lunta kertyy maahan viitisen senttiä. Tänä talvena lumikuormia siirrellään Helsingissä paikkatiedon avulla. Uuden järjestelmän avulla voidaan vähentää ajokilometrejä ja tätä kautta päästöjä.
Testissä ympäristöystävällisempi asfaltti – Stara kokeilee ligniinipitoisia asfalttimassoja katujen päällystyksiin26.9.2025 11:11:03 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Stara testaa ligniinipitoista asfalttia katujen päällystyksessä. Syksyn aikana neljässä asfaltointikohteessa aletaan tutkia ligniiniä sisältävien asfalttimassojen kestävyyttä ja soveltuvuutta perinteisen asfaltin korvaajaksi. Kun osa asfaltin sidosaineena käytettävästä bitumista korvataan ligniinillä, asfaltin hiilijalanjälki pienenee.
Viisi vinkkiä syksyn metsäretkille – näin katsot Helsingin lähimetsiä uusin silmin26.8.2025 15:39:07 EEST | Tiedote
Syksyisin Helsingin metsät kutsuvat samoilemaan, sienestämään ja marjastamaan. Elokuun viimeisellä viikolla 25.–31.8. vietetään myös vuotuista puunhalausviikkoa, jonka aikana nostetaan esiin lähiympäristömme puiden monia merkityksiä. Staran metsäpalvelupäällikkö antaa viisi vinkkiä syysmetsistä nauttimiseen.
Stara istuttaa 85 000 kesäkukkaa – Stadin kesäkukkien suunnittelija vaihtuu yli 30 vuoden jälkeen6.6.2025 12:20:13 EEST | Tiedote
Helsingin kesä on jälleen täynnä kukkaloistoa. Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Stara on kasvattanut Kaupunginpuutarhalla 155 000 kausikasvia, joista 94 000 on kesäkukkia. Kaupunkikuvasta tutuiksi tulleita erilaisia suuria kukka-astioita on noin 900, ja ne sijoitetaan ympäri Helsinkiä. Kaiken kaikkiaan Helsingissä kesäkukkia istutetaan yli 180 kohteeseen. Stara vastaa 85 000 kesäkukan istuttamisesta. Istutuksia tehdään Staran hoitamille alueille kukkaryhmiin ja -astioihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme