One Morning Left ei jatka Uuden Musiikin Kilpailussa
Ylen Uuden Musiikin Kilpailun kilpailijaryhmä pienenee yhdellä osallistujalla: One Morning Left -yhtye ei enää jatka kilpailussa. Yle on sulkenut yhtyeen ulos kilpailusta sopimusrikkomuksen takia. Yle ja One Morning Left ovat keskustelleet asiasta ja päätöksen perusteista ollaan yhtä mieltä.

Suomen suurin musiikkishow, Ylen (Uuden Musiikin Kilpailu, huipentuu helmikuun 8. päivänä Tampereen Nokia Arenalla, jossa lavalle nousee tänä vuonna kuusi artistia. UMK:n sääntöjen mukaan kilpailuun ei tarvitse ottaa uutta edustajaa poistuvan tilalle.
”One Morning Leftiä ei valitettavasti nähdä tämän vuoden UMK:ssa, koska kilpailun sääntöjä ei ole kaikilta osin noudatettu”, kommentoi UMK:n päätuottaja Anssi Autio. ”Päätökseen liittyi myös EBU:n Eurovision Song Contest säännöt, joiden mukaan tällainen sääntörikkomus on yksiselitteinen este viisuedustukselle.”
UMK25-tapahtuma ja -show 8. helmikuuta Nokia Arenalla Tampereella
Uuden Musiikin Kilpailun voittaja valitaan 8.2.2025 Tampereen Nokia Arenan UMK25-tapahtumassa. Suora lähetys UMK-show’sta nähdään ja kuullaan suorana Yle TV1:ssä, Yle Areenassa sekä Ylen radiokanavilla. Voittaja selviää laskemalla yleisöäänet ja kansainvälisen raadin antamat pisteet yhteen: katsojien äänten painoarvo on 75 % ja kansainvälisen raadin 25 %.
Lue tiedote Ylen verkkosivuilla.
Materiaalia medialle:
UMK25-mediakansio
Yhteyshenkilöt
Juhani Lassilamediaviestinnän asiantuntija
Puh:040 541 2365ext-juhani.lassila@yle.fiAnssi AutioPäätuottaja
Puh:040 749 0047anssi.autio@yle.fiYle on suomalaisten oma, vuonna 1926 perustettu julkisen palvelun mediayhtiö. Ainutlaatuiseen tehtäväämme kuuluu välittää luotettavaa tietoa, sivistää ja viihdyttää, vahvistaa demokratiaa ja kulttuuria sekä edistää sananvapautta, tasa-arvoa ja yhteenkuuluvuutta. Palvelemme suomalaisia televisiossa, radiossa ja verkossa vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
Tilaa Ajankohtaista Ylestä -uutiskirje. Jos et jatkossa halua vastaanottaa Ylen viestinnän lähettämiä tiedotteita, lähetä viesti osoitteeseen yleisradio@yle.fi. Tutustu Ylen viestinnän lähettämien tiedotteiden tietosuojaselosteeseen.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yleisradio Oy
Robert Åsbacka vinner Svenska Yles litteraturpris 202517.12.2025 17:45:00 EET | Pressmeddelande
Svenska Yles tjugosjätte litteraturpris tillfaller Robert Åsbacka för romanen De oförlösta. Det är tredje gången Åsbacka vinner priset.
Kultainen Venla 2025 juhlii suomalaisen television historiaa ja nykyhetkeä Ylen kanavilla tammikuussa11.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Kultainen Venla -gaala ja etkolähetys punaiselta matolta nähdään Yle Areenassa ja Yle TV1:ssä suorina lähetyksinä.
Fest på slottet nådde tre miljoner finländare7.12.2025 10:30:59 EET | Pressmeddelande
Finländarna samlades återigen framför tv-skärmarna för att följa presidentparet Stubbs andra självständighetsbal.
Linnan juhlat tavoitti kolme miljoonaa suomalaista7.12.2025 10:30:59 EET | Tiedote
Suosikkiohjelma kokosi jälleen suomalaiset kotisohville.
Yle prepares to participate in Eurovision Song Contest – broad Nordic support for Eurovision rule changes4.12.2025 19:59:55 EET | Press release
The rule changes strengthen Eurovision’s independence from political influence. Yle is preparing to participate in the Eurovision Song Contest. The meeting did not include a vote on the participation rights of Israel’s public broadcaster KAN.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme