Universitetens urvalsprov kommer till Mariehamn i vår – finländska högskolor på besök i Mariehamn 7 februari.
Från och med våren 2025 behöver de åländska studenterna inte längre åka till riket för att skriva urvalsprov vid de finländska universiteten. Med anledning av detta besöker flera högskolerepresentanter Mariehamn 7.2.
Universitetens antagningssystem förnyas våren 2025. De tidigare över hundra urvalsproven har ersatts med nio gemensamma nationella prov. Genom dem kan studenterna söka till alla universitet i Finland förutom Konstuniversitetet och Försvarshögskolan. Samtidigt gör Hanken, Helsingfors universitet och Åbo Akademi det möjligt att skriva alla de gemensamma urvalsproven i Mariehamn.
– Genom att ordna inträdesprov i Mariehamn hoppas vi minska de åländska sökandenas belastning under ansökningsprocessen och underlätta deras väg mot universitetsstudier i Finland, säger Kai Nordlund, prorektor vid Helsingfors universitet.
Tidigare har de åländska sökandena enbart kunnat skriva Åbo Akademis egna urvalsprov i Mariehamn. Den nya reformen ger alla sökande bättre möjlighet att söka till flera olika utbildningar och till alla universitet som ingår i den gemensamma antagningen. Tidigare har det inte gått att undvika provdatum som krockat på grund av det stora antalet urvalsprov på olika håll i landet
Stort behov av svenska experter i Finland
Nordlund lyfter fram att det finns ett stort behov av svensktalande experter inom olika områden i Finland, och att högskolorna och universiteten i Finland vill göra sitt för att svara på behovet.
– Genom att ordna urvalsprov i Mariehamn vill vi visa de åländska studerandena hur viktiga och varmt välkomna de är att fortsätta studera vid våra universitet.
Besöker Mariehamn 7 februari
För att informera om de nya antagningsprocesserna och om studiemöjligheterna i Finland besöker representanter från Arcada, Hanken, Helsingfors universitet, Novia, Soc&kom och Åbo Akademi Ålands lyceum och Högskolan på Åland den 7 februari.
– Vi vill gärna höra de åländska studenternas tankar kring studier på svenska i Finland och hur vi kunde göra utbildningarna mer lockande för dem, säger Nordlund.
Pressinbjudan
Representanter för media är välkomna att träffa högskolornas representanter samt åländska studerande vid Ålands Lyceum 7.2 kl. 9.30, Västra Skolgatan 2. Anmäl gärna ditt deltagande på förhand till kommunikationsansvariga Vera Schoultz: vera.schoultz@helsinki.fi, 050 318 5321.
I besöket deltar bl.a. rektorer, prorektorer och akademichefer från Hanken, Åbo Akademi, Helsingfors universitet, Arcada, Novia samt Svenska social- och kommunalhögskolan vid Helsingfors universitet.
Högskolerepresentanternas besöksprogram i Mariehamn
- 8:00 – 9:30 Besök vid Ålands Lyceum, träff med lyceets rektor samt landskapsstyrelsen
- 9:30 – 10:15 För journalister: möjlighet att intervjua studerande och högskolornas representanter, Ålands lyceum, Västra Skolgatan 2.
- 11:30 – 13:00 Lunch med landshövding Marine Holm-Johansson
- 14:00 – 16:00 Besök vid Högskolan på Åland
Kontakter
Kai NordlundUndervisningsprorektor
Tel:02941 57664kai.nordlund@helsinki.fiVera Schoultz
Tel:+358 50 318 5321vera.schoultz@helsinki.fiHelsingfors universitets medietjänst
Tel:+358 2941 22622mediaservice@helsinki.fiHelsingfors universitet är Finlands äldsta och största universitet grundat 1640. Vår akademiska gemenskap består av 40 000 studerande, forskare och medarbetare. I de internationella universitetsrankningarna placerar sig universitetet i den främsta procenten. "Med vetenskapens kraft för världens bästa" sammanfattar vårt gemensamma arbete vid campusen i Helsingfors, universitetscentrumen i Lahtis, S:t Michel och Seinäjoki samt vid våra sex forskningsstationer runtom i Finland samt i Kenya.
Följ Helsingfors universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Helsingfors universitet
Beslut på 70-talet bär frukt – sälstammen i Östersjön återhämtar sig6.8.2025 14:35:49 EEST | Pressmeddelande
Populationen av östersjövikare har femfaldigats sedan 1970-talet, då stammens framtid hotades av långvarig överjakt och miljögifter. En ny statistisk modell ger mer precisa uppskattningar av sälpopulationen.
Helsingfors universitets placeringsavkastning 2,6 procent negativ under första halvan av 20255.8.2025 08:20:37 EEST | Pressmeddelande
Ackumulerade placeringsavkastningar möjliggör upp till 10 miljoner euro nya investeringar i spinout och startup-företag.
Föräldrars tveksamhet till vaccinationer kan minska vaccinationstäckningen23.7.2025 08:57:22 EEST | Pressmeddelande
Föräldrars förtroende för experter och officiella informationskällor har stor betydelse för hur de vaccinerar sina barn. Även sjukskötarna spelar en nyckelroll i genomförandet av det nationella vaccinationsprogrammet.
4 700 nya studenter antogs till Helsingfors universitet – ungefär var sjunde sökande fick studieplats3.7.2025 09:42:00 EEST | Pressmeddelande
Både sett till antalet förstahandssökande och det totala antalet sökande var Helsingfors universitet Finlands populäraste universitet.
Alkohol förändrar genernas funktion i embryots första celler19.6.2025 09:30:21 EEST | Pressmeddelande
Exponering för alkohol under de första veckorna av embryonalutvecklingen förändrar genfunktionen och cellmetabolismen. Odlingar på agarplatta visar att de första cellerna i nervsystemet är mest känsliga för alkohol. Forskningsresultatet stöder den nuvarande rekommendationen att sluta konsumera alkohol redan när man planerar en graviditet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum