Yrittäjägallup: Yrityksen vaikeudet saada rahoitusta ovat kasvussa
Rahoituksesta on kasvanut yhä suurempi talouskasvun tulppa. Peräti 40 prosenttia teollisuuden yrityksistä raportoi, että rahoitus on estänyt yrityksen kasvua. – Samaan aikaan kun Suomessa etsitään vimmatusti kasvua lisääviä toimia, estää toimimaton rahoitusmarkkina kasvuhaluisten ja -kykyisten pk-yritysten kasvua, Suomen Yrittäjien ekonomisti Petri Malinen sanoo.

Yli tuhannelta pk-yrityksen edustajalta tiedusteltiin, onko rahoituksen saanti vaikeutunut viimeisen vuoden aikana. Yrityksistä 22 prosenttia vastasi tähän kyllä tammikuussa 2025. Luku on hieman noussut marraskuusta 2024, jolloin 21 prosenttia vastasi myöntävästi.
Erityisesti rahoituksen saanti on vaikeutunut viimeisen vuoden aikana toimialoista teollisuudessa (36 %) ja maantieteellisesti Itä-Suomessa (27 %). Rahoitusvaikeudet ovat estäneet peräti 38 prosentissa tapauksista hankkeen toteutumisen kokonaan.
Yritykset eivät pysty vastaamaan kysyntään
Rahoituksessa olevat pullonkaulat heikentävät yritysten kykyä vastata kasvavaan kysyntään. Yksi neljästä (25 %) pk-yrityksistä sanoo, että rahoituksen saatavuus on ainakin jossain määrin vaikuttanut yrityksen kykyyn vastata kasvavaan kysyntään. Luku on kasvanut viime marraskuusta.
– Pidemmän aikavälin talouskasvu rakennetaan osaamisen ja investointien varaan. Investoinnit edellyttävät toimivaa rahoitusmarkkinaa. On iso uhka, että hukkaamme pitkäksi aikaa osan talouskasvusta rahoituksen pullonkaulaan, Malinen varoittaa.
– Rahoitusmarkkinat eivät toimi ongelmattomasti Suomessa. On selvää, että rahoitussääntely ja -valvonta sekä pankkien riskienhallintaperiaatteet ovat luoneet katvealueita pk-yritysten rahoituksen saatavuuteen. Pankeissa on yleistynyt de-risking-ilmiö, mikä tarkoittaa sitä, että pankki pyrkii riskien hallitsemisen sijaan välttämään asiakkuuteen liittyvää riskiä, Malinen sanoo.
– Lisäksi on nähtävillä, että pankkikilpailu on vähentynyt ja joidenkin pankkien halu palvella varsinkin pienempiä yrityksiä on heikentynyt, Malinen lisää.
Tutustu tammikuun 2025 tuloksiin tarkemmin täältä. Voit myös tutustua aiempiin, marraskuun 2024, tuloksiin täällä.
Yrittäjien 10 esitystä kasvuun on täällä.
Yrittäjägallupiin vastasi 1 077 pk-yrityksen edustajaa 2.–9.1.2025. Tulosten luottamusväli on kokonaistuloksen osalta 2,9 prosenttiyksikköä. Tutkimuksen toteutti Verian (entinen Kantar) Suomen Yrittäjien toimeksiannosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri Malinenekonomisti
Puh:050 434 5952petri.malinen@yrittajat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjägallup: Maahanmuuttajien palkkaaminen yleistyy suuremmissa pk-yrityksissä30.12.2025 09:03:00 EET | Tiedote
Suomalaisista pk-yrityksistä 17 prosenttia on palkannut maahanmuuttajan, osoittaa Yrittäjägallup. Luku on sama kuin vuosi sitten marraskuussa. Rekrytointi painottuu selvästi suurempiin pk-yrityksiin. Yli kymmenen hengen yrityksistä jo 54 prosenttia on palkannut maahanmuuttajia, kun pienemmissä yrityksissä osuus jää alhaisemmaksi. Teollisuus on suurin työllistäjä, sillä alan yrityksistä 44 prosenttia raportoi palkanneen maahanmuuttajan.
Yrittäjägallup: Pk-yritysten tilanne heikentynyt – ”Huonoa uutista on tullut joka tuutista”20.12.2025 06:30:00 EET | Tiedote
Pk-yritysten taloudellinen tilanne on huonontunut lokakuusta, osoittaa tuore Yrittäjägallup. Tällä hetkellä yritysten taloustilanne on heikoin keskiarvoltaan Yrittäjägallupin mittaushistoriassa. Mittaaminen aloitettiin 2022. ”Käänne pk-yritysten tilanteessa on valitettava mutta ei yllättävä kaiken synkistelyn keskellä. Syksyllä orastanut optimismi on huuhtoutunut alkutalven sateisiin ja Suomen joutumiseen talouden tarkkailuluokalle”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Eduskunnalta merkittävä päätös – irtisanomiskynnys alentuu19.12.2025 10:49:21 EET | Tiedote
Eduskunta on hyväksynyt lain henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamisesta. Lain on tarkoitus tulla voimaan 2026 alusta. Jatkossa irtisanomiseen riittää asiallinen syy. – Eduskunta teki erittäin tärkeän päätöksen alentaessaan irtisanomiskynnystä. Se rohkaisee pk-yrityksiä työllistämään, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.
VTT Päivi Puonti Suomen Yrittäjien uusi johtaja ja pääekonomisti18.12.2025 08:33:00 EET | Tiedote
Valtiotieteen tohtori, BA Päivi Puonti (43) on nimitetty Suomen Yrittäjien johtajaksi ja pääekonomistiksi.
Yrittäjät: YEL-uudistuksen pitää vahvistaa yrittäjyyttä – alarajaa ylös ja lisää vapautta5.12.2025 12:37:12 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät haluaa lisätä yrittäjien vapautta päättää eläke- ja sosiaaliturvastaan pakollisen YEL-vakuuttamisen alarajan yläpuolella. ”Pakollisen vakuuttamisen alarajaa on nostettava, jotta usein ahtaalla olevien, pientä yrittäjätyötä tekevien asema helpottuu. Nykyinen, usein mielivaltaisia ehdotuksia tarjoava työtulolaskuri pitää haudata. Osinkoja ei pidä sotkea YEL-maksuun ja yrittäjällä pitää olla vapaus valita, millä mallilla hän määrittää työpanoksensa arvoa”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme