Kauppakamarikysely: Yritykset odottavat hallitukselta puoliväliriihessä uusia kasvua vauhdittavia päätöksiä

Jaa

Kauppakamarien alkuvuonna tehdyn talouskyselyn perusteella yritykset odottavat hallitukselta puoliväliriihessä huhtikuussa uusia kasvua vauhdittavia päätöksiä. Kyselyyn vastanneista yrityksistä 79 prosenttia piti erityisen tärkeänä sitä, että verotuksen rakennetta muutetaan kasvuhakuisemmaksi. Työmarkkinoiden vapauttamista piti tärkeänä 53,2 prosenttia vastaajista ja 40,2 prosenttia nosti esiin osaavan työvoiman varmistamisen merkityksen. Yritykset saivat valita kolme tärkeintä osa-aluetta. 

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Elmo Eklund / Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Elmo Eklund / Keskuskauppakamari Kuva: Elmo Eklund / Keskuskauppakamari

”Kyselyn perusteella yritykset odottavat hallitukselta nyt selkeitä, verotukseen, työmarkkinoiden vapauttamiseen ja työvoiman saatavuuteen liittyviä ratkaisuja, jotka toisivat kaivattua kasvua Suomeen”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. 

Kauppakamarien jäsenyrityksille suunnatussa kyselyssä selvitettiin, mitä uusia, kasvua vauhdittavia päätöksiä yritykset toivovat hallituksen tekevän kehysriihessä. Kysely tehtiin 8-10.1. ja siihen vastasi yli 1600 yritystä eri puolilta Suomea.   

Kyselyn perusteella yritykset pitävät tärkeimpänä toimena verotuksen rakenteen muuttamista. Romakkaniemen mukaan verotuksen rakennetta tulisikin muuttaa paremmin talouskasvua tukevaksi siirtämällä verotuksen painopistettä kolmella miljardilla eurolla pois talouskasvun kannalta haitallisimmista veroista. 

”Työn verotusta pitäisi keventää ja marginaaliverokantoja alentaa. Samalla osinkoverojärjestelmää tulisi uudistaa ja yritysten verotusta tulisi pienentää laskemalla yhteisöverokantaa Pohjoismaiden alhaisimmaksi”, Romakkaniemi sanoo. 

Romakkaniemi muistuttaa, että yhteisöverokannan tasoa pidetään monissa verotusta koskevissa kilpailukykyvertailuissa keskeisenä ja helposti vertailtavana tekijänä. 

”Vaikka yhteisöveron alentamisen vaikutuksista esimerkiksi investointeihin voidaan esittää erilaisia arvioita, on selvää, että sillä on merkittävä vaikutus Suomen kilpailukykyyn yritysten ja konsernien sijaintipaikkana. Siitä syystä Suomen yhteisöverokannan tavoitetaso tulisi asettaa Pohjoismaiden alimmaksi”, sanoo Romakkaniemi. 

Yrityksiltä tukea työmarkkinoiden vapauttamiselle ja osaavan työvoiman varmistamiselle 

Kyselyn mukaan 53,2 prosenttia yrityksistä pitää tärkeänä työmarkkinoiden vapauttamista ja 40,2 prosenttia nostaa esiin osaavan työvoiman varmistamisen merkityksen. 

”Viime keväänä tekemämme talouskyselyn perusteella yrityksistä lähes 40 prosenttia kertoi, että hallituksen työmarkkinauudistukset lisäävät niiden investointihalukkuutta joko merkittävästi tai jonkin verran. Tämä signaloi sitä, että työmarkkinoiden vapauttamista on jatkettava ja samalla varmistettava, ettei osaajapula muodostu pullonkaulaksi”, toteaa Romakkaniemi. 

Romakkaniemen mukaan nykyisen osaajapulan ja työmarkkinoiden jäykkyyden ratkaiseminen vaatii konkreettisia toimia, kuten työvoiman saatavuusharkinnan joustavoittamista sekä kansainvälisten osaajien houkuttelemista Suomeen rakentamalla työntekijöiden maahantulolle uusia väyliä. 

”Pula osaavasta työvoimasta uhkaa muodostua Suomen talouden kasvun pullonkaulaksi. Lähes puolet yrityksistä kokee osaajapulan ongelmaksi, ja tilanne tiukentuu, kun kasvu lähtee vauhtiin. Kyseessä on jo krooniseksi muotoutunut haaste, joka johtuu maamme väestörakenteesta ja alhaisesta syntyvyydestä. Sen vuoksi tarvitaan pitkäjänteisiä ratkaisuja asian ratkaisemiseksi”, Romakkaniemi sanoo.  

Kauppakamarien talouskysely tehtiin 8-10.1.2025 ja siihen vastasi 1645 eri kokoista yritystä eri toimialoilta ympäri Suomen. Kyselyn aineisto on kerätty sähköpostitse kauppakamarien jäsenyrityksiltä ja siihen on voinut vastata vain yhden kerran jäsenyritystä kohden.   

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Kauppakamarikysely: Vientiyritysten odotukset tulevalle vuodelle myönteisimmät vuosiin – Saksan miljardiluokan investointien toivotaan vauhdittavan vientiä26.12.2025 06:55:00 EET | Tiedote

Kauppakamarien vientiyrityksille suunnattuun kyselyyn vastanneista yrityksistä 66 prosenttia odottaa viennin kasvavan vuonna 2026. Vuosi sitten vastaavaan aikaan kasvua seuraavalta vuodelta odotti 60 prosenttia vientiyrityksistä. Odotukset tulevasta vuodesta ovat positiivisimmat sitten vuoden 2022, jolloin vastaava kysymys esitettiin kyselyssä ensimmäisen kerran. Erityisesti Saksan miljardiluokan investointeihin infra-, digitalisaatio- ja puolustussektoreille asetetaan toiveita viennin ajuriksi myös Suomessa.

Keskuskauppakamari: Näin ensi vuoden verotuksen muutokset vaikuttavat palkansaajiin ja työnantajiin22.12.2025 06:55:00 EET | Tiedote

Ensi vuoden verotukseen tulee merkittäviä muutoksia, jotka on hyvä tiedostaa etukäteen. Monen palkansaajan verotus kevenee, mutta samalla työntekijöiden työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeus poistuu ja sähköautojen latausetu muuttuu veronalaiseksi. Lisäksi ensi vuodesta alkaen työnantaja saa korvata työntekijän oikeudenkäyntikulut verovapaasti. Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala kertoo ensi vuoden veromuutosten voittajat ja häviäjät.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye