Hämeen kauppakamari

Hämäläisyritykset odottavat verotuksen rakenteen uudistamista kasvuhakuisemmaksi

Jaa

Hämäläisyritykset odottavat hallitukselta huhtikuun puoliväliriihessä uusia kasvua vauhdittavia päätöksiä, selviää Hämeen kauppakamarin tuoreimmasta talouskyselystä. ”Kyselyyn vastanneet alueemme yritykset pitivät erityisen tärkeänä verotuksen rakenteen uudistamista kasvuhakuisemmaksi. Lisäksi tärkeiksi tekijöiksi nousivat muun muassa työmarkkinoiden vapauttamisen jatkaminen ja osaavan työvoiman saatavuuden varmistaminen”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala (Kuva: HNRI Oy)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala (Kuva: HNRI Oy)

Hämeessä vastanneista yrityksistä yli 81 prosenttia piti erityisen tärkeänä sitä, että verotuksen rakennetta uudistetaan kasvuhakuisemmaksi, kun vastaava osuus koko Suomessa oli 79 prosenttia. ”Työn verotusta pitäisi keventää ja marginaaliverokantoja alentaa. Samalla osinkoverojärjestelmää tulisi uudistaa ja yritysten verotusta tulisi pienentää laskemalla yhteisöverokantaa Pohjoismaiden alhaisimmaksi”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.

Romakkaniemi muistuttaa, että yhteisöverokannan tasoa pidetään monissa verotusta koskevissa kilpailukykyvertailuissa keskeisenä ja helposti vertailtavana tekijänä. ”Vaikka yhteisöveron alentamisen vaikutuksista esimerkiksi investointeihin voidaan esittää erilaisia arvioita, on selvää, että sillä on merkittävä vaikutus Suomen kilpailukykyyn yritysten ja konsernien sijaintipaikkana. Siitä syystä Suomen yhteisöverokannan tavoitetaso tulisi asettaa Pohjoismaiden alimmaksi”, sanoo Romakkaniemi.

Vastanneet hämäläisyritykset pitivät myös tärkeinä muun muassa työmarkkinoiden vapauttamista ja osaavan työvoiman saatavuuden varmistamista. ”On varmistettava, ettei osaajapula muodostu yritysten kasvun esteeksi talouden nousuvaiheessa”, Vanhala toteaa.

Katso kyselyn tulokset >>> 

Kauppakamarien talouskysely tehtiin 8-10.1.2025 ja siihen vastasi 1645 eri kokoista yritystä eri toimialoilta ympäri Suomen. Kyselyn aineisto on kerätty sähköpostitse kauppakamarien jäsenyrityksiltä ja siihen on voinut vastata vain yhden kerran jäsenyritystä kohden. Hämeen kauppakamarin alueelta vastanneita yrityksiä oli 104, joista lähes 31 prosenttia on palvelualan yrityksiä ja 25 prosenttia on teollisuusyrityksiä. Kyselyyn vastanneet kattavat laajasti koko Hämeen kauppakamarin alueen toimialat. Vastanneista yrityksistä 89 prosenttia työllistää alle 50 henkilöä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala (Kuva: HNRI Oy)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala (Kuva: HNRI Oy)
Lataa

Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kuhmoinen sekä Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamarin alueen yrityksiä mukana vauhdittamassa ilmastotyötä26.6.2025 13:31:37 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamarin ja LähiTapiolan Ilmastoyhteisöön on valittu mukaan 15 yritystä Kanta- ja Päijät-Hämeestä. ”Ilmastoyhteisö on tarkoitettu pk-yrityksille, jotka ovat jo aloittaneet hiilijalanjäljen laskennan ja haluavat viedä ilmastotyönsä uudelle tasolle. On tärkeää, että alueemme yritykset ovat mukana yhteisössä, joka kirittää kilpailuetua vahvistavaa ilmastotyötä. Ilmastoyhteisön tarjoamien koulutusten, työkalujen ja verkostojen turvin alueemme pk-yritykset vahvistavat asemiaan kotimaisissa ja kansainvälisissä toimitusketjuissa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamarin myöntää stipendejä valmistuville opiskelijoille31.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Hämeen kauppakamari myöntää stipendejä 31.5.2025 toiminta-alueellaan valmistuville opiskelijoille. ”Tänä keväänä Hämeen kauppakamari myöntää jälleen stipendejä alueemme lukioiden ja toisen asteen ammatillisten oppilaitosten päättäville opiskelijoille. Stipendi myönnetään opiskelijalle, joka on opintojensa aikana osoittanut tuloksellista suuntautumista liike-elämään. Lämpimät onnittelumme kaikille stipendin saajille ja valmistuneille”, onnittelee Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Tuore talouskysely osoittaa suhdanteiden piristymistä Hämeessä23.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Hämäläisyritysten liikevaihto ja tilauskanta ovat kasvussa verrattuna edelliseen vuoteen, selviää Hämeen kauppakamarin toukokuun talouskyselystä. ”On ilahduttavaa nähdä liikevaihdon kasvua ja yli 32 prosentilla vastaajista kannattavuus paranee. Käännettä on pitkään odotettu ja yritysten aktiiviset toimet alkavat tuottaa tulosta”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari tekee merkittävän lahjoituksen LUT-yliopistolle Lahden kauppakorkeakoulun perustamiseen14.5.2025 09:55:24 EEST | Tiedote

LUT-yliopisto on perustamassa kokonaisvaltaisen kauppakorkeakoulun Lahteen ja käynnistää Lahdessa kauppatieteiden kandidaattikoulutuksen nykyisten maisteriohjelmien lisäksi syksyllä 2026. Hämeen kauppakamarin hallitus päätti kokouksessaan 13.5. tukea LUT-yliopiston kauppakorkeakoulun perustamista Lahteen 100 000 eurolla. ”Kokonaisvaltaisen kauppakorkeakoulun perustaminen on alueemme elinkeinoelämälle todella merkittävä ja alueen elinvoimaa vahvistava avaus. Hanke hyödyttää alueemme yrityksiä toimialaan katsomatta sekä Päijät-Hämeessä että Kanta-Hämeessäkin”, toteaa Hämeen kauppakamarin puheenjohtaja Olli Vormisto.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye