Verneri Pohjolan ja Tuomo & Markus -duon uuden Vega-singlen tarinan kertoo Pohjolan tunteikas trumpettimelodia
31.1.2025 10:32:51 EET | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote
Verneri Pohjola ja Tuomo & Markus -duo julkaisevat uuden singlen Vega perjantaina 31. tammikuuta. Kappale avaa vielä yhden ohitustien kolmikon 14. helmikuuta ilmestyvän Music For Roads -albumin maailmaan. Elokuvallisista, jazzin ja psykedeelisen indie folkin rajamaille sijoittuvista instrumentaaleista koostuva albumi on taltioitu ja miksattu immersiivisessä Dolby Atmos -formaatissa. Levy julkaistaan lisäksi myös stereoversiona vinyyli- ja CD-formaateissa.

Trumpetisti Verneri Pohjola on kerännyt viime viikkoina kansainvälistä huomiota Kaija Saariahon The Guardianin tuoreeltaan ylistämän HUSH-teoksen solistina. Pohjola esiintyi eilen Los Angelesin Walt Disney Hallissa maineikkaan LAPhil-orkesterin kanssa ja luvassa on vielä toinen Los Angelesin konsertti Susanna Mälkin johtamana tulevana sunnuntaina 2. helmikuuta.
Uudella Music For Roads -albumilta julkaistulla Vega-singlellä Verneri Pohjolaa, Markus Nordenstrengia ja Tuomo Prättälää säestävät rumpalit Juho Viljanen ja Jaska Lukkarinen, basisti Jere Ijäs sekä steel-kitaristi Miikka ’McGyver’ Paatelainen.
– Vega-biisin aihiota pyöriteltiin jo Game Changing-levyä tehdessä. Melodiassa oli mielestämme jotain Suzanne Vega -henkeä, joten työnimi oli Vega. Instrumentaalilevyä suunnitellessamme melodia muistui uudestaan mieleen ja Verneri onnistui trumpetillaan kertomaan niin hyvän tarinan, että sanoja ei lopulta tarvittu. Pääosin akustisen biisin lisämausteena kuultavat hitaasti moduloivat soundit Moog One -syntetisaattorista vievät tunnelman maanläheisestä folk-maailmasta vähän kauemmas avaruuteen. Tämänkin takia Vega tuntui ihan hyvältä nimeltä myös lopulliselle versiolle, Tuomo Prättälä kertaa singlen syntyhistoriaa.
Kolmikon uuden instrumentaalimateriaalin sävellystyö käynnistyi jo pandemia-aikana kansainvälisen kiertuetoiminnan pysähdyttyä kuin seinään. Kun helsinkiläismuusikot eivät voineet enää kiertää ulkomailla fyysisesti, syntyi ajatus roadtripin simuloimisesta musiikin avulla. Konseptia tehostaakseen albumiprojektiin sisällytettiin myös pioneerityötä modernin ääniteknologian parissa. Albumi taltioitiin studiossa immersiivisesti eli monikanavaisessa Dolby Atmos -formaatissa, mutta ääni ajettiin lisäksi magneettinauhan läpi. Näin syntyi tiettävästi maailman ensimmäinen täysianaloginen Dolby Atmos -äänite.
Lataa Vegan wav-tiedosto ja kansi täältä.
Tuomo & Markus LinkFire.
Tuomo & Markus Facebook
Tuomo & Markus Instagram
https://www.verneripohjolamusic.com/
Verneri Pohjola ja Tuomo & Markus juhlistavat Music For Roads -albumijulkaisua kevään keikoilla:
14.02.2025, Kulttuuritalo Martinus, Vantaa
Liput: https://www.lippu.fi/event/19431310/?affiliate=TPH&language=fi
15.02.2025 Kino Konepaja, Music For Roads Immersive Listening Party -kuuntelu- ja julkaisujuhla
Liput: https://kinokonepaja.fi/film/music-for-roads/
11.05.2025, Aleksanterin Teatteri, Helsinki
Music For Roads -albumin (CD tai vinyyli) ennakkomyynti Levykauppa Äxässä:
https://www.levykauppax.fi/artist/pohjola_verneri/music_for_roads/#1032477
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:0405967973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Kuukausi Konneveden Naisten viikko -festivaaliin – mukana ohjelmassa muun muassa Verneri Pohjola, Tommi Korpela, Eija Ahvo ja Suomen ensimmäinen K-Market Galleria18.6.2026 12:17:00 EEST | Tiedote
Konneveden Naisten viikko lähestyy! Heinäkuun puolivälissä järjestettävä poikkitaiteellinen festivaali tuo yhteen tulkitsijoita, esiintyjiä ja ajattelijoita arkkitehtuurista filosofiaan ja runoudesta kulinariaan. Henkeä, taidetta ja tulevaisuutta -pääteema lävistää koko festivaalin ja tapahtumat nivoutuvat yhteen lyriikan punaisella langalla. Maksullisten tapahtumien, kuten Verneri Pohjolan ja Mika Kallion Fallen Trees -konsertin, näyttelijä Tommi Korpelan ja Pami Karvosen tähdittämän Johanneksen matkassa -konsertin ja näyttelijä Eija Ahvon tulkitseman Rakas Eeva Kilpi! -esityksen lisäksi luvassa on runsaasti maksutonta pop-up-ohjelmaa. Naisten viikko on tunnettu myös yllätyksistään: Missä muualla kuin Naisten viikolla vaikkapa harmonikkataiteilija Kimmo Pohjonen voi putkahtaa haitareineen pakastimesta? Liput maksullisiin tapahtumiin ovat myynnissä Tiketissä.
Kesähitti puun takaa kaataa genrerajoja – Palovaara: Mustelmilla kuultavissa suoratoistoissa juhannusaattona18.6.2026 12:07:39 EEST | Tiedote
Juuri kun Suomi on menossa kiinni ja hiljentymässä juhannuksen viettoon, alkaa tapahtua: Palovaara-yhtye julkaisee ennalta varoittamatta ensimmäisen singlensä Mustelmilla. Singlen ensisoitto on käynnissä yksinoikeudella Rumba-lehden verkkosivuilla.
Käsien pesusta tuli vertauskuva vastuun pakoilusta – Eternal Erection julkaisi uuden singlen Wash Your Hands12.6.2026 08:43:02 EEST | Tiedote
Tänään perjantaina 12. kesäkuuta julkaistu Eternal Erectionin uusi single Wash Your Hands tarkastelee arkista rutiinia, käsien pesemistä, ja sen muuttuvia merkityksiä eri yhteyksissä. Sanoitus on saanut innoituksensa Pontius Pilatuksen kuuluisasta eleestä, mutta voidaan myös nähdä viittauksena pandemian käsidesihysteriaan, tai poliitiikan häilyvään moraaliin. Vahva groove ja gospel-vaikutteiset lauluharmoniat yhdistyvät popahtavaksi bileanthemiksi. Käsien peseminen ei tässä yhteydessä tarkoita vain hygieniasta huolehtimista, vaan myös moraalista puhdistautumista, yritystä vapautua syyllisyydestä.
PopPaavali julkisti esiintyjänsä – mukana Raakasaga & Yökylä, Aino & Hajonneet, Rebekka Holi, Rami Helin Presents, God Given Ass ja Kauko Röyhkä & Röyhkeät5.6.2026 12:08:33 EEST | Tiedote
Paavalin seurakunnan tarjoama, Helsingin Vallilan loppukesän kohokohdaksi muodostunut ilmaisfestivaali PopPaavali järjestetään tänä vuonna sunnuntaina 30. elokuuta. Luvassa on tuttuun tapaan monipuolinen kattaus kotimaisia, ajankohtaisia yhtyeitä ja DJ-musaa – kaikille avoin piknik-henkinen päivä Paavalinkirkon sisäpihalla.
Raakasagan uusi single Mitä me sovittiin soi kadonneen ystävän muistolle30.4.2026 12:52:06 EEST | Tiedote
Raakasaga jatkaa helmikuussa 2026 paha maine -kappaleella alkanutta singlejulkaisusarjaansa vappupäivänä 1. toukokuuta julkaistavalla biisillä Mitä me sovittiin. Singlen taustalla on karu ja koskettava tarina lapsuudenystävän päihteiden viemästä elämästä ja katoamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme