Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde

Muutoksia Lumijoen lääkärin ja sairaanhoitajan palveluissa 1.7.2025 alkaen

31.1.2025 15:24:15 EET | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote

Jaa

Lumijoen sosiaali- ja terveysaseman toiminnan jatkumista on tarkasteltu osana Pohteen sote-järjestämissuunnitelman päivittämistä. Lääkärin ja sairaanhoitajan palveluihin tulee muutoksia 1.7.2025 alkaen. Sosiaali- ja terveyspalveluja tarjotaan edelleen myös paikallisesti. Lisäksi palveluja saa Digitaalisesta sote-keskuksesta ja kotiin ja arkiympäristöön annettavina palveluina.

Lumijoen sosiaali- ja terveysaseman lääkärin ja sairaanhoitajan vastaanotot siirtyvät heinäkuun 2025 alusta alkaen muihin lähialueen sosiaali- ja terveyskeskuksiin. Lumijoen asukkaat voivat valita omaksi asiointipaikakseen minkä tahansa sosiaali- ja terveyskeskuksen Pohteen alueella. Lähimpänä Lumijokea on Liminka.
 
Ikäihmisille suunnattu sairaanhoitajan vastaanottotoiminta ja muut sosiaali- ja terveyskeskusten palvelut, kuten äitiys- ja lastenneuvolan palvelut sekä mielenterveyspalvelut jatkuvat Lumijoella entiseen tapaan. Palvelut kuitenkin siirtyvät eri tiloihin, esimerkiksi varhaiskasvatuksen,​ asumispalveluyksikön tai muihin tiloihin. Asiakas ohjataan oikeaan paikkaan ajanvarauksen yhteydessä.

Digitaalinen sote-keskus palvelee Lumijoen asukkaita kotiin asti

Pohteen Digitaalinen sote-keskus on käytössä Lumijoella. Se tarjoaa sairaanhoitajan ja lääkärin palveluja kotiin tai sinne, missä asukkaat ovat. Digitaalinen sote-keskus on auki maanantaista perjantaihin kello 7–21 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä kello 8–18. 
 
Digitaalisessa sote-keskuksessa asiakas voi keskustella chatissa sairaanhoitajan kanssa. Hän auttaa ja ohjaa asiakkaan tarvittaessa lääkärin tai muun ammattilaisen vastaanotolle. Digitaalisen sote-keskuksen mielenterveyden chatissa voi keskustella psykiatrisen sairaanhoitajan kanssa ja saada tarvittaessa ajan videovastaanotolle. Mielenterveyden chat on auki maanantaista perjantaihin kello 8–20, viikonloppuisin ja arkipyhinä palvelu on suljettu.
 
Asiointi Digitaalisessa sote-keskuksessa tapahtuu Pohteen verkkosivuilla alareunan chat-ikkunasta. Digitaaliseen sote-keskukseen pääsee myös Omaolon kautta tekemällä ensin oirearvion, joka antaa oireisiin sopivan arvion hoidon tarpeesta. Oirearvion voi täyttää mihin vuorokauden aikaan tahansa ja se käsitellään Digitaalisen sote-keskuksen aukioloaikana.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde

Sähköisten ajanvarauskirjeiden käyttö laajenee Pohteella vaiheittain7.9.2026 14:34:38 EEST | Tiedote

Viranomaisten lähettämä posti siirtyy pääasiassa sähköiseen valtakunnalliseen suomi.fi-viestit-palveluun. Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella siirrytään sähköiseen viranomaispostiin vaiheittain syksyn aikana. Sähköiset perusterveydenhuollon ajanvarauskirjeet otetaan käyttöön Hailuodossa, Tyrnävällä, Limingassa, Lumijoella, Merijärvellä ja Kalajoella 8.9.2026. Paperiposti säilyy vaihtoehtona.

Pohteen yhteistoimintaneuvottelut päättyivät – henkilöstövaikutuksia voitiin vähentää1.9.2026 15:30:00 EEST | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on käynyt koko henkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut 22.6.–28.8.2026. Neuvotteluilla tavoiteltiin 30 miljoonan euron säästöjä. Neuvottelujen lopputuloksena irtisanomiset kohdistuvat 300 henkilöön neuvotteluesityksessä ilmoitetun 500 henkilön sijaan. Henkilöstövaikutukset painottuvat suhteellisesti eniten johdon ja hallinnon tehtäviin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye