Helmikuussa Kulttuurikulmassa Saara Liljan valokuvia
Tie planeetalle -näyttely avoinna koko helmikuun ajan Aviadorin Kulttuurikulmassa (Liisankatu 19, Helsinki). Näyttelyyn on vapaa pääsy liikkeen aukioloaikoina: ma-pe klo 11-18 ja la klo 10-15.

TIE PLANEETALLE
SAARA LILJAN VALOKUVIA KULTTUURIKULMASSA Liisankatu 19, Helsinki
Tervetuloa luonnon ihmeiden äärelle – lähimetsään matkalle kallionpäälle. Lähiluonto tukee terveyttämme ja hyvinvointiamme. Suurin osa valokuvista on aamukävelyretkeltä Vantaan Rajakylästä. Meriaiheiset Lofooteilta Norjasta vuodelta 2023, kun kehitimme taiteiden ja tieteiden välisiä keinoja kestävyysmurrokseen. Taidevalokuvien äärelle pysähtyminen voi vahvistaa haluamme ymmärtää erilaisuutta.
Maailma myllertää, mutta yhdessä voimme ymmärtää enemmän ja syvemmin. Kuvissa näkyy veden eri olomuotoja, kuten jäätä, lunta ja kastetta. Vesi tuo elämää maailmaan ja virtaa meissäkin. Pienet purot virtaavat järviin ja järvet meriin. Me virtaamme toisiin ihmisiin. Elämä on virtaa, jossa välillä on koskipaikkoja ja välillä auvoista pintaa.
Meren aavuus on aina kiehtonut ihmistä ja se, miten taivaanrannan kajo auringosta saa meidät elämään tässä ja nyt. Rantakalliolla ja -hiekassa meri ja kivi ovat yhtä. Ilmakehä suojaa meitä aurinkomyrskyiltä. Ilmakehä mahdollistaa elämän maapallolla. Ilmakehä on yhteydessä meihin pieninä happimolekyyleinä, jota hengitämme kaikkialla kulkiessamme.
Elämä on aina ihmettä ja kaikki elämä saa voimansa auringosta. Auringon energia virtaa maailmassa. Energia saa kasvit kasvamaan ja perhoset lentämään. Energia ihmisten välillä saa meidät toimimaan.
Tie planeetalle -näyttelyssä haluan pysähdyttää itseni ja sinut. Haluan, että yhdessä katsomme maailmaa. Näyttely rakentaa toivoa, että yhdessä rakentaisimme kestävämpää maailmaa. Ilmastonmuutoksen ja luonnonköyhtymisen tuoma huoli on ratkaistavissa, mutta siihen on keksittävä uusia hyvinvointiin ja yhteisöllisyyteen pohjautuvia tapoja.
Lisätietoja: Saara Lilja (saara.lilja@emergenssi.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiJarkko MaliMyyntijohtajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 368 8335jarkko@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottajaAviador Kustannus
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat

Liitteet
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI
http://www.aviador.fi
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Juha Mäkisen uutuustietoteos viihdyttää uteliasta lukijaa kansainvälisillä ennätyksillä8.12.2025 14:34:28 EET | Tiedote
Juha Mäkisen tietokirja Maailman lihavin kansa ja 69 muuta erikoista ennätystä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Missä on maailman sateisin paikka? Entä kuka on maailman myydyin artisti? Missä avioparit eroavat todennäköisimmin? Missä maassa on eniten lääkäreitä? Missä taas eniten vankeja? Minkä maan ruokapöydistä löytyy eniten lihaa? Entä missä nautitaan pisimmät lomat? Missä taas maailman vilkkain lentokenttä? Entä vähiten internet-käyttäjiä? Maailman lihavin kansa ja 69 muuta erikoista ennätystä tyydyttää uteliaan ja myös kriittisen lukijan tiedonnälkää. Kukin ennätys tulee teoksessa luotettavasti taustoitetuksi ja tilastojen avulla perustelluksi. Kunkin maailmanennätyksen yhteydessä on esitettynä myös vastaava Suomen ennätys. Kirjan kirjoittaja Juha Mäkinen (s. 1977) on toimittaja ja tietokirjailija. Hän on kirjoittanut tai toimittanut aiemmin kolme tietokirjaa, joista edellinen, Yläkaupungin Yö -festivaalin historiikki Hyvää Yötä! (ja kauniita tosiasioita) ilmestyi toukokuussa
Anne Hänniselle Kanta-Hämeen kirjoittajayhdistys VANA -66 ry:n kunniajäsenyys ja Tempus Poesia -stipendi8.12.2025 14:17:26 EET | Tiedote
Kanta-Hämeen kirjoittajayhdistys VANA -66 ry on myöntänyt joulukuussa 2025 runoilija Anne Hänniselle yhdistyksen kunniajäsenyyden ja Tempus Poesia -stipendin hänen koko runotuotannostaan, joka on rikastuttanut runouden ystävien elämää. Lisäksi yhdistys kiitti runoilijaa siitä, miten hän on teoksissaan koskettavasti kuvannut hämeenlinnalaista luontoa. Hänninen kommentoi saamaansa tunnustusta seuraavasti: "Olen iloinen että tämä tunnustus on lyriikan puolesta ja sitä on nostettu tietoisuuteen. On lajina usein toissijainen ja haastavana pidetty. Tiheää ja monikerroksellista. Ajatonta.Runoilija voi elää jossain paikassa näkymättömänä, hiljaisena sivustakatsojana. Mutta samalla tallentaa ympäristön paikkoja, luontoa, puita, kasveja, eläimiä, ihmisiä, tapahtumia, tunnelmia, historiaa konkreettisina havaintoina sekä metaforina. Kun myös omien henkisten vaiheiden ja etsinnän matka maisemissa missä kulkee." Hännisen tuorein teos, järjestyksessään seitsemästoista runokokoelma Yön väliverho (Avia
Joulukuussa Kulttuurikulmassa Ilona Jokinen-Sipilän Sanaton runo -taidenäyttely – avajaiset ke 3.12. klo 18.303.12.2025 14:01:04 EET | Tiedote
Avajaiset Aviadorin Kulttuurikulmassa (Liisankatu 19, Helsinki) keskiviikkona 3.12. klo 18.30. Tervetuloa!
Tapani Koiviston muistelmateos koko kansan Irwin Goodmanista – mukana CD-levy1.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Kirja kuvaa viihde-Suomea ajalta, jota ei enää ole, eikä enää koskaan tule. Se tarjoaa kurkistuksen Irwinin maailmaan erityisesti hänen vaikeina 80-luvun alun vuosina, joista ei aiemmin ole kerrottu julkisuuteen.
Kajaanilaisen Reija Korkatin romaani on kertomus rakkaudesta ja pahuudesta, lapsista ja aikuisista sekä siitä, mitä ihminen voi toiselle tehdä21.11.2025 11:53:11 EET | Tiedote
Reija Korkatin romaani Uni hiekasta on julkaistu Aviadorin kustantamana. Unessa haukansiivet leikkasivat kosteaa, lämmintä ilmaa öisen viljapellon yllä. Siivet juuri ja juuri hipaisivat viljaa. Horisontti oli ukkosenharmaa. Mitään muuta ei näkynyt, ei myyrää tai hiirtä pellolla, ei mitään. Tähkät heilahtivat. Turkistarhaajan tytär rakastuu ensimmäistä kertaa elämässään, kääntyy muslimiksi ja muuttaa sotilaan vaimona kalifaattiin. Sen romahdettua hän joutuu lapsineen pakolaisleirille. Toisaalta ovat lapsuuden kesät, minkkihäkkien rivistöt ja tienvarsien horsmapumpuli, toisaalta hiekka, oleanterit, romahtaneet rakennukset, väkivalta. Mihin kaikkeen ihminen on valmis, kun hän pitkän yksinäisyyden jälkeen saa viimein tuntea olevansa oikein? Reija Korkatti (s. 1987) on kotoisin Kärsämäeltä ja asuu Kajaanissa. Häneltä on aiemmin julkaistu pienoisromaani Rikki nimellä Reija Glad (Robustos 2017). KORKATTI, REIJA : Uni hiekasta 232 sivua ISBN 9789523813748 Ilmestymisaika: Marraskuu 2025 Arvoste
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme