Suomen toinen puu-Lidl avataan Tampereen Tesomalle maaliskuussa
5.2.2025 15:14:47 EET | Lidl Suomi | Tiedote
Tampereen Tesomalla rakennetaan parhaillaan Suomen toista puu-Lidliä. Uuden myymälän voimin Lidl pystyy palvelemaan tamperelaisia asiakkaitaan entistä paremmin. Tampereen 10. Lidl-myymälän avajaisia vietetään torstaina 13.3.2025.

Tesoman valtatien varteen nouseva myymälä on Lidlin toinen puumyymälä Suomessa. Tyypillisestä Lidlistä poiketen myymälä on kivijalasta ylöspäin rakenteeltaan pääosin puuta, joka näkyy erityisesti myymälän julkisivussa.
Puisten rakenteiden sisäpuolelle syntyy avara ja raikas myymälä, jossa on muun muassa tuttu valikoima kotimaisia ja kansainvälisiä herkkuja, Lidlin rakastettu paistopiste sekä pikakassat. Rakennus- ja valmistelutyöt ovat edenneet aikataulussa ja tiloissa alkaa näyttää jo ruokakaupalta. Hyllyt täytteineen asennetaan paikoilleen lähempänä avajaispäivää.
– Myymälä etenee kovaa vauhtia, ja päivä päivältä näyttää valmiimmalta. Odotammekin tiimin kanssa jo innolla, että pääsemme avaamaan ovet asiakkaillemme ja nauttimaan avajaistunnelmasta, sanoo myymäläpäällikkö Tiia Seppänen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintä
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiTietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Täällä asuvat Suomen innokkaimmat pullopanttien lahjoittajat – Lidlin asiakkaat keräsivät jättipotin lapsille ja nuorille8.10.2026 07:54:00 EEST | Tiedote
Lidlillä on jo joulukuusta 2021 voinut lahjoittaa pullopanttirahan hyvään. Maaliskuusta 2025 alkaen yksi lahjoituskohteista on ollut Mannerheimin Lastensuojeluliiton työ lasten ja nuorten mielenterveyden hyväksi, jolle Lidlin asiakkaat ovat lahjoittaneet yli 250 000 euroa. Yksittäisiä lahjoituksia on tehty eniten Espoon Niittykummun myymälässä, euromääräisesti eniten Helsingissä Neljännen linjan myymälässä ja suhteellisesti eniten Tampereelta Ratinan myymälästä. Lahjoituksissa on piikit erityisesti juhlapyhien jälkeen, kesällä sekä joulun alla.
Lidl saavutti energiansäästötavoitteen 249 prosenttisesti – tämä on ruokakaupan “sähkösyöppö”7.10.2026 07:42:00 EEST | Tiedote
Lidlin vuosittainen sähkönkulutus on kokonaisuudessaan jopa 115 miljoonaa kilowattituntia, mikä vastaa noin 9000 sähkölämmitteisen rivitaloasunnon vuosittaista sähkönkulutusta. Lidlillä seurataan tarkkaan energiankäyttöä ja mietitään jatkuvasti keinoja, joilla energiankäyttöä saadaan tehostettua. Lidlissä on käytetty jo vuodesta 2019 vain uusiutuvaa sähköä ja tänä vuonna on siirrytty käyttämään 100 % uusiutuvaa kaukolämpöä.
Lidl kutsui koko Suomen esihenkilöt monimuotoisuuskoulutukseen6.10.2026 09:25:29 EEST | Tiedote
Lidl on toteuttanut kattavan monimuotoisuuskoulutuksen jokaiselle esihenkilölle myymälöissä, jakelukeskuksissa ja pääkonttorilla. Lisäksi Lidlin yli 60 kansalaisuudesta muodostuvalle henkilökunnalle on tarjolla monimuotoisuusverkkokurssi. Työntekijöistä koostuva monimuotoisuustyöryhmä on ollut mukana kehittämässä uutta monimuotoisuusopasta.
Paistopisteeltä muodin huipulle: Lidl hurmaa Pariisin muotiviikoilla croissant-niskatyynyllä2.10.2026 15:09:00 EEST | Tiedote
Vuoden kenties herkullisin muotiasuste valloittaa nyt Pariisin muotiviikoilla. Lidl tempaisi ja muutti paistopisteensä ikonisimman klassikon tyylikkääksi hittituotteeksi. Muotipääkaupunkiin matkalla olleen lennon matkustajat yllätettiin croissant-niskatyynyllä. Kyseessä on perinteinen matkalle tarkoitettu niskatyyny, joka näyttää aivan Lidlin aidolta croissantilta. Tyyny on niin aidon näköinen, että sen voisi helposti sekoittaa leipomosaston herkkuun
Lidl tutustuttaa vuosittain satoja harjoittelijoita kaupan alaan1.10.2026 13:55:18 EEST | Tiedote
Lidl ottaa vuosittain myymälöihinsä satoja teini-ikäisiä ja nuoria aikuisia työharjoitteluun. Harjoittelijat ovat tärkeä lisä työyhteisöön, ja nuorille jakso tarjoaa turvallisen ponnahduslaudan työelämään, arvokkaita taitoja sekä mahdollisuuden omien vahvuuksien löytämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme