MessukeskusMessukeskus

Helsingin Erämessut esillä metsästys ja retkeily

6.2.2025 09:53:11 EET | Messukeskus | Tiedote

Jaa

Nyt ensimmäistä kertaa järjestettävät Helsingin Erämessut keskittyy metsästykseen ja retkeilyyn. Samaan aikaan järjestettävillä Vene 25 Båt -messuilla on esillä laajasti kalastus. Erämessuilla esitellään paljon aseuutuuksia ja retkeilytarvikkeita. Helsingin Erämessut järjestetään perjantaista sunnuntaihin 7. – 9.2.2025 Helsingin Messukeskuksessa.


Uutuuksiin tutustumisen lisäksi Erämessuilla pääsee myös kokeilemaan jousi-, laser- ja airsoft-ammuntaa. Kalastajille löytyy tarjontaa Vene 25 Båt -messuilta, joilla esitellään laajasti heitto-, veto- ja perhokalastusta.

Helsingin Erämessuista vastaa Riihimäenkin Erämessuista vastaava messujohtaja Ninni Manninen. ”Vastaanotto on ollut hyvä ja uskomme Helsingin Erämessujen tavoittavan erityisesti pääkaupunkiseudun metsästäjiä ja retkeilijöitä. Messuille osallistuu useita metsästysaseita esittelevää yritystä ja lanseerauksiakin on tulossa. Retkeilijöille on myös paljon hyviä tarvike-esittelyjä”, kertoo Manninen. ”Retkeily kiinnostaa nykyään todella paljon ja nyt haluamme erityisesti tuoda esille talviretkeilyä ja sen mahdollisuuksia. Esillä on myös vastuullinen metsästys ja useita uutuuksia metsästykseen.”

Helsingin Erämessuihin osallistuvat metsästyksen alalta muun muassa metsästysaseita esittelevät Finn Enterprise WW, HW-Hunt, Teuvo Louhisola, Ruoto ja Sako sekä optiikaa esittelevät Foka, Pulsar Suomi ja Swarovski Optik Nordic. Oxa lanseeraa messuilla uuden ampumatuen. Teuvo Louhisalo tuo messuille metsästysaseiden uusinta Advanced Impack teknologiaa edustavia Benellin haulikkomalleja, 828S A.I. ja Raffaello A.I.  Messuilla nähdään myös ensi-illan tammikuussa saanut  Mauser 25 suoravetolukkoinen metsästyskivääri, mikä löytyy HW-Huntin osastolta. Sako tuo Erämessuille uutuuksiaan muun muassa Sako 90 Finnlightin, Sako 90 Quest Ultran ja  Sako100:n sekä Tikka ACE -tuoteperheen ja Sako Blade Pro pitkänmatkan metsästyspatruunan.


Ohjelmaa metsästyksestä, retkeilystä ja vastuullisuudesta

Riihimäenkin Erämessuilta tuttu retkeilytoimittaja Joppe Ranta on koonnut mielenkiintoisen ohjelman Retkinikkarin lavalle, jossa kuullaan muun muassa naparetkeilijä ja Polar Guide Poppis Suomelan kuulumisia ja vinkkejä talviretkeilyyn sekä paljon ohjelmaa metsästyksestä ja retkeilystä. Lavalla vierailee myös Mikko ”Peltsi” Peltola, joka kertoo Mikko ja Osmo -ohjelmasta ja isänä olemisesta. Tuusulanjärvellä operoivat  Jäähavaintomiehet kertovat jäiden lukemisesta ja miten vältetään heikkoja jäitä. Islannin halkihiihdosta, joka ei mennyt ihan suunnitelmien mukaan, tulevat kertomaan Frida Pelin ja Nina Teirasvuo. Koko ohjelma löytyy www.helsingineramessut.fi/ohjelma


Erämessuilla on Arktinen talvileiri -näyttely uusista ja 100 vuotta vanhojen ohjeiden mukaan tehdyistä retkeilyvarusteista. Näyttelyssä on Poppis Suomelan nykyaikaiset varusteet ja Eetu Kemppasen itse ompelemat vanhan mallin mukaan tehdyt.

Leiri pystytetään Messukeskuksen pihalle yöksi

Ensimmäisten Helsingin Erämessujen kunniaksi tehty Talviyö Messukeskuksen pihalla -tempaus tuo Messukeskuksen pihalle viisi telttaa, joissa yövytään perjantai ja lauantai välinen yö 7. – 8.2.. Tempauksella tahdotaan tuoda esille talviretkeilyn mahdollisuuksia ja elämyksellisyyttä. Yhdessä teltoista nukkuu Poppis Suomela. Omat teltat on myös Suomen Ladulla, Retki-lehdellä ja Scandinavian Outdoorilla. Suomen Latu tuo tempauksessa esille soveltavaa retkeilyä ja viestii talviretkeilyn sopivan kaikille. Teltassa nukkuu iranilaistaustainen sokea aktiiviretkeilijä Azra Tayyebi ja hänen opaskoiransa.

Erämessut ja venemessut sopivat hyvin yhteen 

Expomark Oy järjestää Helsingin Erämessut 2025 ensimmäistä kertaa 7. – 9.2.2025 Helsingin Messukeskuksessa. Samaan aikaan Messukeskuksessa on Helsingin kansainväliset venemessut Vene 25 Båt, jotka kestävät kymmenen päivää 7. – 16.2.2025. Molempiin tapahtumiin pääsee tutustumaan samalla pääsylipuilla. Erämessut on avoinna pe 7.2. klo 11-19, la-su 8.-9.2. klo 10-18.  Liput edullisemmin ennakkoon verkkokaupasta http://shop.messukeskus.com

www.helsingineramessut.fi

www.venemessut.fi
#helsingineramessut


Lisätietoja: viestinnän asiantuntija Teija Armanto, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
Helsingin Erämessut, tapahtuman sisällöstä ja myynnistä vastaava Ninni Manninen, puh.  050 362 6051, ninni.manninen@expomark.fi

Tietoja julkaisijasta

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. |  Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

MEDIAKUTSU: Maatalouden tulevaisuus, uudet innovaatiot ja ensimmäinen Vuoden nuori viljelijä esillä MaatalousKonemessuilla1.10.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Tervetuloa MaatalousKonemessujen mediatilaisuuteen torstaina 8.10.2026 klo 9.00–9.30 Helsingin Messukeskukseen. Mediatilaisuus järjestetään hallissa 6, Innovaatiotorilla, osastolla 6e2. Miltä näyttää suomalaisen maatalouden tulevaisuus? Miten alan kannattavuutta vahvistetaan, millaisia mahdollisuuksia uudet innovaatiot ja kierrätysravinteet tarjoavat ja ketkä rakentavat tulevaisuuden suomalaista ruoantuotantoa?

Vuoden nuori suunnittelija 2026 Camilla Naukkarinen: ”Minua kiinnostavat asiat, joita ei osaa odottaa”29.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote

Vuoden nuori suunnittelija 2026 -kilpailun on voittanut Aalto-yliopistosta taiteen maisteriksi valmistunut Camilla Naukkarinen. Voittotyössään hän yhdistää historiallisia käsityötekniikoita ja näyttävää muotokieltä kokonaisuudeksi, joka haastaa katsojaa tarkastelemaan tuttuja asioita uudesta näkökulmasta. Naukkarinen palkitaan Suomen Messusäätiön lahjoittamalla 5000 euron stipendillä sekä osastolla I love me -tapahtumassa, joka järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 16.–18.10.2026.

Vene 27 Båt -messujen vastuullisuuskumppani on Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto24.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Pohjois-Euroopan suurin veneilytapahtuma Vene 27 Båt ja Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto (SUH) nostavat ensi helmikuussa uimataidon sekä vesi- ja jääturvallisuuden näkyvästi esiin. SUH toimii Vene 27 Båt -messujen vastuullisuuskumppanina, ja yhteistyön tavoitteena on vahvistaa vesillä ja jäällä liikkuvien ihmisten tietoja, taitoja ja turvallisia toimintatapoja. Vene 27 Båt järjestetään 12.–21.2.2027 Helsingin Messukeskuksessa.

Viini & Ruoka -messujen ohjelma on julki: luvassa tastingeja, kilpailuja ja ruokakirjojen tähtiä23.9.2026 14:26:34 EEST | Tiedote

Viini & Ruoka -tapahtumassa pääsee inspiroitumaan ruoan ja juoman maailmasta. Tapahtumassa esiintyvät rakastetut kirjailijat, kokit ja vaikuttajat, jotka esittelevät uusia ruokakirjojaan ja jakavat tarinoita reseptien takaa. Suositut tastingit ja kisat, mm Vuoden kokki ja Vuoden tarjoilija, ovat osa tapahtuman vuosittaista ohjelmaa. Viini & Ruoka -messut järjestetään 22.–25.10.2026 Helsingin Messukeskuksessa.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye