EVA: Suomalaiset haluavat rajoittaa poliitikkojen päällekkäisiä tehtäviä
11.2.2025 06:01:00 EET | Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry | Tiedote
Suuri enemmistö (71 %) rajoittaisi poliitikkojen mahdollisuutta toimia samanaikaisesti sekä kansanedustajana, kunnanvaltuutettuna että aluevaltuutettuna, ilmenee EVAn Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Kolmasosa (33 %) rajoittaisi tehtävät vain yhteen kerrallaan, ja hieman suurempi osa (38 %) sallisi enintään kaksi mandaattia samanaikaisesti.
Vain reilu viidesosa (22 %) hyväksyy nykyisen käytännön, jossa poliitikko voi toimia samanaikaisesti esimerkiksi kansanedustajana, kunnanvaltuutettuna ja aluevaltuutettuna. Heistäkin valtaosa (18 % kaikista vastaajista) edellyttäisi nykyistä läpinäkyvämpää raportointia eri tehtävistä. Vain neljä prosenttia katsoo, että tehtävien määrän rajoittaminen olisi demokratian vastaista.
”Tupla- ja triplamandaatit ovat yksi syy Suomen kykenemättömyyteen saada aikaan rakenteellisia uudistuksia. Arvo- ja asennetutkimuksen tulosten valossa suurin osa suomalaisista jakaa päällekkäisiin mandaatteihin liittyvän huolen”, arvioi aiheesta EVAlle analyysin kirjoittanut sveitsiläinen EVAn visiting fellow, ekonomisti Natanael Rother, joka toimii nykyisin Luzernin kantonin valtiovarainministeriön neuvonantajana.
Rotherin mukaan kunnanvaltuutetun tilivelvollisuus äänestäjille hämärtyy, kun hän nousee kansanedustajaksi. Pääsy päättämään valtion varoista heikentää kannusteita pitää budjettikuria yllä paikallistasolla. Ennen kaikkea heikentyvät kannusteet kilpailukyvyn edistämiseen. Useimmissa tapauksissa tupla- ja triplamandaatti johtaa hyvän politiikan tavoitteiden toteutumisen heikkenemiseen.
EVAn tutkimuspäällikkö Ilkka Haavisto nostaa esiin kolme vaihtoehtoa päällekkäisten mandaattien ongelman lieventämiseksi:
- Puolueiden sisäiset rajoitukset: Eduskuntapuolueiden puoluesihteerit voisivat sopia säännöistä, jotka rajoittavat ehdokkaiden päällekkäisiä tehtäviä tai velvoittavat poliitikkoa luopumaan alemmasta tehtävästä ylemmälle hallinnon tasolle valituksi tullessaan.
- Vaaliaikataulujen yhtenäistäminen: Eduskunta-, kunta- ja aluevaalit voitaisiin järjestää samana päivänä Ruotsin mallin mukaisesti, jolloin poliitikot keskittyisivät yhteen hallinnon tasoon kerrallaan.
- Lakimuutos vaalikelpoisuuden rajoittamiseksi: Tämä vaihtoehto vaatisi perustuslain muutosta, mikä tekee siitä haastavan.
"Viimeaikaiset tutkimukset ja yleinen mielipide tukevat vallan hajauttamista keskittämisen sijaan. Mandaattien kasautumista samoille henkilöille kannattaa pyrkiä estämään", Haavisto ja Rother kiteyttävät.
Aluevaalien tarpeellisuus kyseenalaistetaan
Hyvinvointialueiden rooli ja aluevaalien mielekkyys jakavat mielipiteitä. Vajaa kolmasosa (31 %) suomalaisista kokee, että aluevaalit ovat ajanhukkaa, ja kuntien tulisi nimetä edustajansa aluevaltuustoihin ilman vaaleja. Suurempi joukko (41 %) puolustaa aluevaalien merkitystä, mutta reilu neljäsosa (27 %) ei osaa ottaa kantaa asiaan.

Näin kysely tehtiin
Tulokset perustuvat 2 018 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 8.10.–21.10.2024. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pl. Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan. Aineiston tilastollisen analyysin ja tulosgrafiikan on tehnyt Pentti Kiljunen (Yhdyskuntatutkimus Oy).
Aiheesta kertovan artikkelin saa julkaista saman aamun lehdessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilkka HaavistoTutkimuspäällikkö
Puh:+358 50 331 3823ilkka.haavisto@eva.fiNatanael Rother
Puh:+41 79 253 36 99natanael.rother@lu.chElinkeinoelämän valtuuskunta EVA
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä. EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Nuorten luottamus eläkelupaukseen horjuu15.9.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Vajaa puolet suomalaisista (47 %) katsoo, että tulevaisuudessa maamme eläkejärjestelmät romahtavat eikä edes jo ansaittuja eläkkeitä kyetä maksamaan, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomalaiset toivovat lisää yrityksiä, mutta yrittäjyys ei houkuta5.9.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Lähes kaikki suomalaiset katsovat Suomen talouden tarvitsevan kipeästi lisää kasvavia yrityksiä. Yrittäjäksi ryhtyminen kuitenkin houkuttaa aiempaa harvempaa, ja vain kolme kymmenestä kokee yrittäjäksi ryhtymisen houkuttelevaksi. Suomalaisten enemmistö haluaa lisätä yrittäjien valinnanvapautta muun muassa YEL-asioissa, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomalaiset vaativat EU-rahalle oikeusvaltioehtoja ja talouskuria – EU-verotus tyrmätään25.8.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Lähes kolme neljästä suomalaisesta leikkaisi EU-jäsenmaan saamia tukia välittömästi, jos maan oikeusvaltiokehitys heikkenee merkittävästi. Kaksi kolmesta sitoisi EU-rahoituksen nykyistä tiukemmin sovittujen talousuudistusten toteuttamiseen, selviää Sitran ja EVAn keväällä 2026 tekemästä EU-asennetutkimuksesta.
EVA: Verottajan päätökseen pitää voida luottaa – mallia Sveitsistä21.8.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomen verotuksen ennakkoratkaisumenettelyä pitää uudistaa niin, että yritykset saavat verokohtelustaan nykyistä nopeammin varman ja kohtuuhintaisen vastauksen. EVA ehdottaa mallin ottamista Sveitsistä, missä viranomaiset ratkovat verotuksen kysymyksiä yhteistyössä yritysten kanssa.
EVA: Hyväosaiset ja huono-osaiset näkevät kaksi eri Suomea12.8.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Koettu yhteiskunnallinen asema vaikuttaa voimakkaasti siihen, miten suomalaiset arvioivat tuloeroja ja eriarvoisuutta, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme