SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Seppo Jokisen odotettu uutuusdekkari yksinoikeudella myyntiin Prismoihin ja S-marketeihin

Jaa

Yhden maamme tunnetuimman dekkaristin Seppo Jokisen suositusta Komisario Koskinen -kirjasarjasta ilmestyy tänä keväänä kolmaskymmenes osa. Viimeinen vääntö -uutuusdekkari saapuu keväällä yksinoikeudella myyntiin Prismoihin ja S-marketeihin sekä Prisma.fi-verkkokauppaan. Kirja on jo ennakkotilattavissa verkkokaupasta.

”Komisario Koskisen seikkailut ovat olleet jo vuosikymmeniä suomalaisten rakastamia. Olemme iloisia, että voimme laajan myymäläverkostomme sekä verkkokaupan kautta tuoda tämän odotetun uutuuden helposti lukijoiden saataville. Yksinmyynnin kautta voimme tarjota mahdollisuuden lukukokemukseen nyt erittäin hyvällä hinnalla,” sanoo Prisma-ketjun kirjoista vastaava myyntipäällikkö Mika Karvonen.

Seppo Jokinen on tamperelainen kirjailija, jonka Komisario Koskinen -jännitysromaanit ovat Suomen suosituimpia rikoskirjasarjoja. Jokinen on kirjoittanut sarjaa vuodesta 1996 lähtien. Sarjan huipentava Viimeinen vääntö tulee myyntiin toukokuussa 30 000 kappaleen jättipainoksena ja sen jälleenmyyntihinta Prismoissa on 19,95 €.

”Olemme tehneet SOK:n kanssa hyvää yhteistyötä jo pitkään, joten meille oli hyvin luontevaa lähteä kokeilemaan kirjan yksinmyyntiä S-ryhmän kanssa. Näin laajasti jaeltuna mahdollisimman moni saa tilaisuuden lukea ja ostaa kirjojamme. Prismojen, S-marketien ja Prisma.fi-verkkokaupan kautta kirja on lukijoiden saatavilla kautta koko Suomen”, kertoo Seppo Jokisen tuotannon julkaisusta vastaava Kultosaari-kustannuksen toimitusjohtaja Jouni Tervo.

Kolmaskymmenes komisario Koskinen

Viimeinen vääntö on takuuvarmaa Seppo Jokista ja kuljettaa lukijaa jälleen rikoskomisario Koskisen jalanjäljissä, kun hän valmistautuu viimeiseen kesäänsä poliisivoimissa. Leppoisat viikot ennen eläkettä vaihtuvat kuitenkin hektiseksi takaa-ajoksi aikaa vastaan, kun salaperäinen mysteerimies käy viattomien ihmisten kimppuun kohtalokkain seurauksin. Teoille ei löydy järkeenkäyvää motiivia ja mies onnistuu katoamaan kuin tuhka tuuleen jokaisen hyökkäyksen jälkeen. Tampereen rikospoliisi ja Koskinen joutuvat kovan eteen.

Seppo Jokinen: Viimeinen vääntö (Kultosaari Oy), sidottu. Kirja julkaistaan toukokuussa 2025. Kirja on parhaillaan ennakkotilattavissa Prisma.fi-verkkokaupasta ja tilaukset toimitetaan kirjan ilmestymisviikolla. Teos ilmestyy myös äänikirjana Storytel-palvelussa ja myöhemmin keväällä 2026 pokkarina.

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:

Mika Karvonen
Myyntipäällikkö, SOK Marketkaupan ketjuohjaus
mika.karvonen@sok.fi
puh. 010 768 2695

Jouni Tervo
Toimitusjohtaja, Kultosaari-kustannus
jouni.tervo@icloud.com
puh. 050 461 8646

SOK:n viestintä

SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.

Puh:050 472 2745viestinta@sok.fi

Kuvat

Jokinen, Viimeinen vääntö - Komisario Koskinen 30
Jokinen, Viimeinen vääntö - Komisario Koskinen 30
Lataa
Seppo Jokinen
Seppo Jokinen
Heli Blåfield
Lataa

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt. ​ 

Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä ja oman pankkimme kautta. ​ 

Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa. ​​ 

#parempipaikkaelää

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Grillikaupoilla näkyy nyt suomalaisten asennemuutos – Prisman myyntidata kertoo minkä hintaisia grillejä tällä hetkellä halutaan26.3.2025 07:22:00 EET | Tiedote

Usein kuultu vitsi suomalaisten päättäväisyydestä grillata säällä kuin säällä vaikuttaisi pitävän monen kohdalla paikkansa, kertoo Prisman asiakasomistajille tehty tuore kyselytutkimus. Vaikka suurin osa lähes 1200 vastaajasta on poutasään grillaajia (69 %), merkittävä osa (25 %) on valmis pistämään grillin kuumaksi olosuhteista riippumatta. Kyselystä sekä Prisman tuoreesta myyntidatasta selviää myös, millainen grilli nyt halutaan ja mitä sinne aiotaan laittaa.

S-ryhmän päivittäistavarakaupan vahva vuosi mahdollistaa jatkopanostukset myymäläverkoston ja verkkokaupan kehittämiseen26.3.2025 07:15:00 EET | Tiedote

S-ryhmän päivittäistavarakauppa kasvatti edelleen markkinaosuuttaan vuonna 2024. S-ryhmän päivittäistavarakaupan myynti kasvoi 3,6 prosenttia vuonna 2024. Nielsenin myymälärekisterin mukaan S-ryhmän päivittäistavarakaupan markkinaosuus oli viime vuonna 48,8 prosenttia (+0,6 %-yks.). S-ryhmä vahvisti asemaansa myös ruoan verkkokaupan markkinajohtajana ja jatkoi investointeja sekä myymäläverkoston että verkkokaupan kehittämiseen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye