Aktivistit liimasivat varoitustarroja kauppojen lihapakkauksiin – vaativat lihalle tupakka-askeista tuttuja varoituksia

12.2.2025 11:06:35 EET | Greenpeace | Tiedote

Jaa

Greenpeacen aktivistit ovat tänään keskiviikkona 12.2. jalkautuneet eri puolilla Suomea ruokakauppoihin ja liimanneet kauppojen hyllyillä olevien lihatuotteiden pakkauksiin varoitustarroja. Tupakkatuotteiden varoituksia muistuttavissa tarroissa kerrotaan lihankulutuksen ilmasto- ja ympäristöhaitoista, sekä terveysriskeistä. Tarroja liimattiin mm. Helsingissä, Tampereella ja Jyväskylässä Keskon, S-Ryhmän ja Lidlin myymälöissä.

Tarroitettu pakkaus kaupan hyllyllä. Suomalaisten ruokavalion lajikatovaikutuksista eläinperäisten tuotteiden osuus on 60 %, broilerin ollessa eniten globaalia lajikatoa aiheuttava elintarvike.
Tarroitettu pakkaus kaupan hyllyllä. Suomalaisten ruokavalion lajikatovaikutuksista eläinperäisten tuotteiden osuus on 60 %, broilerin ollessa eniten globaalia lajikatoa aiheuttava elintarvike.

“Lihateollisuus on kestämätöntä ilmaston, luontokadon ja ihmisten hyvinvoinnin kannalta, siksi esimerkiksi leikkeleille tulisi säätää haittavero ja lihatuotteisiin lisätä varoitustarrat tupakkatuotteiden tapaan. Nämä olisivat hyviä keinoja vähentää lihan ylikulutusta, millä olisi ruoan ilmastovaikutusten lisäksi positiivinen vaikutus kansanterveyteen”, kertoo Greenpeacen ilmastoasiantuntija Oona Poranen.

Suomalaiset syövät tutkitusti liikaa lihaa ympäristövaikutuksiin ja terveyssuosituksiin nähden. 
Maatalouden päästöt eivät ole laskeneet koko tällä vuosituhannella, ja eläintuotannon osuus maatalouden päästöistä on 87%. Pelkästään tuotantoeläinten ruoansulatuksesta ja lannan käsittelystä tuli vuonna 2022 yhtä paljon päästöjä kuin Helsingin kahdesta hiilivoimalasta.

Lihan ylikulutus on myös kansanterveydellinen ongelma. Esimerkiksi neljä viidestä miehestä syö punaista ja prosessoitua lihaa suosituksia enemmän. Päiväkoti-ikäiset suomalaislapset syövät lihaa ja juovat maitoa viisi kertaa enemmän kuin olisi ympäristön tai terveyden kannalta kestävää. Myös tuoreiden ravitsemussuositusten mukaan lihan kulutusta tulisi rajata terveyssyistä enintään 350 grammaan viikossa.

“Kauppojen hinnoittelun ja lihan verotuksen tulisi vauhdittaa siirtymistä pois lihan kulutuksesta ja lisätä ympäristön kannalta kestävämpien tuotteiden kysyntää. Suomen peltoalasta 70% on eläinperäisen ruoan tuotannossa. Lihantuotannon vaatima maapinta-ala, tuotannon aiheuttamat päästöt ja rehussa käytettävän tuontisoijan aiheuttama luontokato eivät katoa vain tiekartoilla ja alan omavalvonnalla. Tuottajat tuottavat lopulta sitä, mille on kysyntää, joten kotimaisen kasviproteiinin ja kasvisten kysynnälle tulisi luoda vahvempia kannustimia lihateollisuuden tukemisen sijasta”, Poranen jatkaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Greenpeace

Vuoden Huiputus -kilpailun ehdokkaat julki – vuoden pahimman viherpesijän palkinnosta kilpailevat Metsä Groupin Lambi, Atrian lihantuotantoa markkinoiva sarja sekä St1:n ja Hiihtoliiton kumppanuus8.5.2026 08:11:00 EEST | Tiedote

Vuoden pahinta viherpesutekoa etsivän Vuoden Huiputus -kilpailun ehdokkaat julkistettiin tänään 8.5. Helsingissä. Kilpailussa palkitaan viestintä- tai markkinointiteko, joka esittää katteettomia ympäristö- tai ilmastoväittämiä tai luo muuten harhaanjohtavia mielikuvia toiminnan kestävyydesta ja luontovaikutuksista. Yleisö voi äänestää voittajaa kilpailun verkkosivuilla.

Tuore selvitys: EU-alueen öljy-yhtiöt käärivät joka päivä 81,4 miljoonaa euroa ylimääräistä voittoa Iranin sodan seurauksena2.4.2026 13:15:00 EEST | Tiedote

EU-alueen öljy-yhtiöt takovat 81,4 miljoonaa euroa ns. windfall-voittoa joka päivä Iranin sodasta seuranneen polttoainehintojen nousun seurauksena. Tämä tarkoittaa noin 2,5 miljardin euron lisävoittoja pelkästään maaliskuun aikana.[1] Tiedot käyvät ilmi saksalaisen Energy Comment -konsulttiyhtiön tekemästä selvityksestä Excess Oil Profits in Times of War. Selvityksen tilasi Greenpeace. EU-maiden hallitusten on kiireellisesti verotettava fossiilisia voittoja energialaskujen helpottamiseksi ja investointien vauhdittamiseksi halpaan, turvalliseen ja kotimaiseen uusiutuvaan energiaan.

Greenpeace tuomitsee boreaalisen luonnonmetsän määritelmähuiputuksen: “Suomen luonnonsuojeluhistorian suurin vedätys”27.3.2026 12:13:53 EET | Tiedote

Maa- ja metsätalousministeriö pyrkii muuttamaan EU:n luontodirektiivin boreaalisen luonnonmetsän määritelmää. Ministeriö esittää luonnonmetsien ikärajan nostamista, mikä sulkisi noin 70 000 hehtaaria luonnonmetsiä suojelun ulkopuolelle. Greenpeace tuomitsee ikärajan nostamisen, ja pitää määritelmävedätystä suoranaisena huiputuksena.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye