Aktivistit liimasivat varoitustarroja kauppojen lihapakkauksiin – vaativat lihalle tupakka-askeista tuttuja varoituksia
Greenpeacen aktivistit ovat tänään keskiviikkona 12.2. jalkautuneet eri puolilla Suomea ruokakauppoihin ja liimanneet kauppojen hyllyillä olevien lihatuotteiden pakkauksiin varoitustarroja. Tupakkatuotteiden varoituksia muistuttavissa tarroissa kerrotaan lihankulutuksen ilmasto- ja ympäristöhaitoista, sekä terveysriskeistä. Tarroja liimattiin mm. Helsingissä, Tampereella ja Jyväskylässä Keskon, S-Ryhmän ja Lidlin myymälöissä.

“Lihateollisuus on kestämätöntä ilmaston, luontokadon ja ihmisten hyvinvoinnin kannalta, siksi esimerkiksi leikkeleille tulisi säätää haittavero ja lihatuotteisiin lisätä varoitustarrat tupakkatuotteiden tapaan. Nämä olisivat hyviä keinoja vähentää lihan ylikulutusta, millä olisi ruoan ilmastovaikutusten lisäksi positiivinen vaikutus kansanterveyteen”, kertoo Greenpeacen ilmastoasiantuntija Oona Poranen.
Suomalaiset syövät tutkitusti liikaa lihaa ympäristövaikutuksiin ja terveyssuosituksiin nähden.
Maatalouden päästöt eivät ole laskeneet koko tällä vuosituhannella, ja eläintuotannon osuus maatalouden päästöistä on 87%. Pelkästään tuotantoeläinten ruoansulatuksesta ja lannan käsittelystä tuli vuonna 2022 yhtä paljon päästöjä kuin Helsingin kahdesta hiilivoimalasta.
Lihan ylikulutus on myös kansanterveydellinen ongelma. Esimerkiksi neljä viidestä miehestä syö punaista ja prosessoitua lihaa suosituksia enemmän. Päiväkoti-ikäiset suomalaislapset syövät lihaa ja juovat maitoa viisi kertaa enemmän kuin olisi ympäristön tai terveyden kannalta kestävää. Myös tuoreiden ravitsemussuositusten mukaan lihan kulutusta tulisi rajata terveyssyistä enintään 350 grammaan viikossa.
“Kauppojen hinnoittelun ja lihan verotuksen tulisi vauhdittaa siirtymistä pois lihan kulutuksesta ja lisätä ympäristön kannalta kestävämpien tuotteiden kysyntää. Suomen peltoalasta 70% on eläinperäisen ruoan tuotannossa. Lihantuotannon vaatima maapinta-ala, tuotannon aiheuttamat päästöt ja rehussa käytettävän tuontisoijan aiheuttama luontokato eivät katoa vain tiekartoilla ja alan omavalvonnalla. Tuottajat tuottavat lopulta sitä, mille on kysyntää, joten kotimaisen kasviproteiinin ja kasvisten kysynnälle tulisi luoda vahvempia kannustimia lihateollisuuden tukemisen sijasta”, Poranen jatkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juuso JanhunenTiedottaja
Puh:040 482 55 41juuso.janhunen@greenpeace.orgOona Poranen
Puh:044 7347837oona.poranen@greenpeace.orgTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Greenpeace
Inarin kunta polttaa ikimetsää lämmöksi29.4.2025 10:09:52 EEST | Tiedote
Inarin kunnan energiayhtiö Inergia Lämpö Oy on usean vuoden ajan hankkinut lämpölaitokseensa monisatavuotiasta puuta Inarin yhteismetsältä. Luonnosta nauttiva matkailija saattaa Inarissa yöpyä majoituksessa, joka lämpiää luonnontilaisen, vanhan metsän puulla.
Greenpeacen aktivistit vetoavat Etelä-Korean lähetystöön - matkustuskiellossa oleville aktivisteille oikeus matkustaa kotiin24.4.2025 12:37:49 EEST | Tiedote
30. marraskuuta 2024 neljä Greenpeace Internationalin aktivistia, kukin eri maiden kansalaisia (1), nousi säiliölaivaan, joka oli juuri lastaamassa myrkyllisiä muovikemikaaleja Hyundai Daesanin jalostamosta Etelä-Koreassa. Aktivistit pidätettiin 48 tunniksi, eivätkä he saa edelleenkään poistua maasta ennen oikeudenkäyntiä. Aktivistien lisäksi mielenosoitukseen osallistuneen Rainbow Warrior -aluksen kapteeni ei myöskään saa poistua maasta.
Greenpeace kehysriihestä: Orposta ei ollut omien periaatteidensa toteuttajaksi23.4.2025 23:53:42 EEST | Tiedote
Greenpeace on pettynyt Petteri Orpon hallituksen kyvyttömyyteen tehdä kauan odotettuja, vaikuttavia ilmastopäätöksiä juuri päättyneessä puoliväliriihessä. Ongelmien ratkomisen sijaan hallitus pahentaa niitä toimettomuudellaan.
Greenpeace metsätoimijoille - Stop pelottelulle! Kuunnelkaa kansaa17.4.2025 09:13:44 EEST | Tiedote
Kun ilmastolain hiilineutraliuus 2035 -tavoitetta vastustavat tahot kokoontuivat tänään Helsingin Bottalla raporttinsa julkistukseen, oli Greenpeace vastassa kyltein, jotka muistuttivat suomalaisten vahvasta tuesta ilmastotavoitteelle ja tarvittaville toimille myös metsissä. Pelottelun sijaan nyt tarvitaan ratkaisuja.
Muistutuskutsu: Ilmastolaki, hiilineutraali Suomi 2035 ja kevään päätökset – mediatilaisuus 16.4. Klo 915.4.2025 08:48:01 EEST | Kutsu
Greenpeace järjestää 16.4. taustoittavan toimittaja-aamiaisen, joka keskittyy ilmastolakiin, sen toteutukseen sekä hiilinielujen korjaamiseksi tarvittaviin toimiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme