Uutuuskirja seuraa viisikymppisen Sarin elämää Helsingin päärautatieasemalla
Toimittaja Heini Kilpamäen tietokirja Aseman nainen on ravisuttava läpileikkaus asunnottomuudesta ja kodittomuudesta 2020-luvun Suomessa.

Viisikymppinen Sari on tuttu näky Helsingin päärautatieasemalla. Yli kymmenen vuoden ajan hänet on voinut nähdä työntämässä kesät ja talvet omaisuuttaan kärryssään. Sari elää Steissillä, mutta muutaman kerran kuukaudessa hän majoittuu Helsingin keskustan hotelleissa tai laivoilla.
"Tää on mun huumoria, että mä haen myös luksusta. Vaikka olenkin asunnoton, ei tarvitse maata katuojassa. Saa nauttia elämästä", Sari kertoo kirjassa.
Tietokirjailija Heini Kilpamäki kiinnitti Sariin huomiota 2020-luvun alkupuolella ja meni juttelemaan. Nyt ilmestyvää tietokirjaa tehdessään hän seurasi kolmen vuoden ajan Sarin ja hänen kavereidensa elämää Steissillä. Piirtyi esiin pienoisyhteiskunta, jossa ihmiset elävät erilaisine iloineen ja ongelmineen päivästä toiseen, paitsi toisistaan hyötyen, myös vilpittömästi toisiaan auttaen.
"Kirjassa ääneen pääsevät ne ihmiset, joita julkisuudessa heitä itseään useammin edustavat asiantuntijat, kuten poliisit, tutkijat tai sosiaalialan asiantuntijat. Näiden ohikuljettujen ihmisten arkea kuulemalla ja havainnoimalla halusin nähdä, mikä on merkittävää suomalaisessa yhteiskunnassa juuri nyt juuri heidän näkökulmastaan. Tosin perinteisiä asiantuntijoitakin kirjassa kuullaan", Kilpamäki kertoo.
Kirjaan on noin 80 haastattelun lisäksi haettu tietoa asiakirjoista, arkistoista ja eri alojen tutkimuksesta. Seurantatyön aikana Kilpamäen oma näkemys asunnottomuudesta Suomessa muuttui. Hän oppi, että asunnottomuutta voi kokea lähes kuka tahansa. Asunnottomien taustat ovat monimuotoisia, ja joskus tarvitaan vain erittäin huonoa tuuria, että koti lähtee alta.
Kilpamäki haluaa tuoda kirjassa asunnottomuutta kokevia ihmisiä esiin monipuolisina ihmisinä. Sari on muutakin kuin asunnoton: hän on esimerkiksi leffafani, joka kuljettaa laukuissaan satojen elokuvien kokoelmaa. Jos Sari saisi itse päättää, Quentin Tarantino ohjaisi hänestä elokuvan, joka sisältäisi seikkailuja, väkivaltaa ja suuria tunteita – mystisiä aineksia unohtamatta.
Heini Kilpamäki on filosofian maisteri ja Iltalehden kotimaan toimittaja.
Kirja ilmestyy 18. helmikuuta. Tervetuloa kuulemaan kirjasta 21. helmikuuta klo 17.15 Rosebud Sivulliseen!
Kirjassa on kuvaliite, jonka kuvia voi pyytää käyttöön.
Haastattelupyynnöt: heini.kilpamaki@gmail.com
Aseman nainen Instagramissa: @asemannainen
Dokumentti Sarista taustatyökäyttöön, tekijänä ohjaaja Senni Lätti työryhmineen (2021): https://vimeo.com/channels/metropolia/671161143
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Tutustu syksyn 2025 katalogiimme tästä
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Heini Kilpamäen Aseman nainen on ehdolla Kanava-tietokirjapalkinnon saajaksi23.10.2025 13:16:07 EEST | Tiedote
Aseman nainen seuraa viisikymppisen Sarin elämää Helsingin päärautatieasemalla. Kirja on ravisuttava läpileikkaus asunnottomuudesta ja kodittomuudesta 2020-luvun Suomessa.
Kansantajuinen perusteos jokaiselle metsänomistajalle22.10.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Jouko Marttilan Metsänomistajan käsikirja on helppolukuinen ja tasapainoinen esitys metsänomistajan kannalta tärkeistä asioista. Kirja sopii niin kokeneille kuin uransa alkutaipaleella oleville metsänomistajille.
Antto Terraksen omaelämäkerta on täynnä itseironiaa, naurua ja totuuden venytystä21.10.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Neuvosto-Virossa syntynyt kirjailija Antto Terras on aina viihtynyt väärissä paikoissa, epäsopivaan aikaan ja outojen hahmojen seurassa. Hän on ehtinyt elämänsä aikana toimia ainakin inkeriläisenä, pioneerina, mormonina, myymäläetsivänä, oikeustulkkina, ohjaajana, baarimestarina ja kirjailijana.
Into Kustannuksen kevät 2026 tarjoaa tinkimättömän kattauksen yhteiskunnallisia aiheita, inhimillistä rohkeutta ja kirjallisia elämyksiä15.10.2025 10:28:30 EEST | Tiedote
Innon keväässä on suuria nimiä ja puhuttelevia tarinoita: Riikka Purrasta julkaistaan analyyttinen kirjallinen muotokuva, ja 15-vuotiaana henkirikoksen uhrina kuolleen Vendin kohtalosta ilmestyy ravisuttava teos. Uutuuskirjansa julkaisevat muun muassa Eveliina Talvitie, Laura Juntunen sekä pohjoismaisen jännityksen mestari Anders de la Motte. Juha Hurme ja Teijo Pyykkönen pistävät suomalaiset liikkeelle urheilukirjallaan Hiki ja hurmos. Kiehtovan kulman hyvinvointiin avaa yli miljoona kappaletta maailmalla myynyt Gabor Matén Normaali on myytti.
Pekka Kaupin odotettu uutuuskirja esittelee kahdeksan tapaa parantaa metsien hiilinielua8.10.2025 08:50:00 EEST | Tiedote
Professori Pekka Kaupin työryhmä nousi 90-luvun alussa maailmanlaajuiseen kuuluisuuteen katoavan hiilen arvoituksen ratkaisijana ja pohjoisten metsien hiilinielun löytäjänä. Kaupin uusi kirja päivittää hiilinielukeskustelun tiedot uuden tutkimuksen pohjalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


